Zapamiętaj!

  • Aby wiedzieć, jak oduczyć kota zrzucania rzeczy, warto poznać możliwe przyczyny takiego zachowania.
  • Koty zrzucają przedmioty ze stołów i półek z różnych powodów, takich jak zabawa, eksploracja, chęć zwrócenia uwagi lub stres.
  • Jedną z metod na oduczenie kota zrzucania rzeczy jest zapewnienie mu odpowiednich zabawek i aktywności, aby zaspokoić jego potrzeby polowania i eksploracji.
  • Warto też zmienić reakcję opiekuna na zrzucanie przedmiotów i starać się unikać nagradzania niepożądanego zachowania.

Dlaczego koty zrzucają rzeczy? Przyczyny zachowania

Chcą znaleźć odpowiedź na pytanie, jak oduczyć kota zrzucania rzeczy, trzeba poznać przyczynę tego zachowania. Warto przy tym zauważyć, że każdy zwierzak jest inny, zatem i powody strącania przedmiotów z półek na podłogę mogą się różnić w zależności od indywidualnych cech i potrzeb zwierzęcia. Dlatego ważne jest, aby obserwować swojego kota i dobrze go zrozumieć.

Zabawa i zaspokajanie swoich instynktów łowieckich

Zrzucanie przedmiotów ze stołów czy blatów często stanowi formę polowania. Ich zabawa to rytuał polowania, tyle że w bardziej udomowionym przebraniu, który jest dziedzictwem ich dzikich przodków. Ponadto koty są bardzo ciekawskie i chętne do eksplorowania, zatem strącenie danego przedmiotu może być więc wynikiem chęci jego zbadania.

Nuda i chęć zwrócenia uwagi opiekuna

Często koty zrzucają przedmioty ze stołów i półek, aby zwrócić na siebie uwagę opiekuna. Może to być próba wywołania interakcji z człowiekiem, który poświęca im wtedy czas, na przykład, podnosząc zrzucane przedmioty. Mruczki są sprytne i inteligentne, łatwo kodują zachowania, przynoszące im korzyści.

Stres i zmiany w otoczeniu

Koty mogą zrzucać rzeczy również w sytuacjach stresujących lub gdy doświadczają zmian w otoczeniu. Stres może prowadzić do niepożądanych zachowań, takich jak zrzucanie przedmiotów, jako sposób na radzenie sobie z niepokojem.

Jak oduczyć kota zrzucania rzeczy? Sprawdzone sposoby

Nawet najbardziej sposoby na to, jak oduczyć kota zrzucania rzeczy, wymagają cierpliwości i konsekwencji ze strony opiekuna. Warto jednak pamiętać, że niektóre zachowania zwierzaka mogą być trudne do oduczenia, a próby ich zakazywania mogą wpłynąć na relację łączącą go z opiekunem. Dlatego na pewno nie należy krzyczeć na mruczka czy go dyscyplinować – trzeba też pamiętać, że zrzucanie przedmiotów leży w jego naturze.

Istnieją jednak metody, które mogą okazać się skuteczne. Nie polegają jednak na tresurze kota, a raczej ukierunkowaniu jego zainteresowania.

Zapewnienie odpowiednich zabawek i aktywności

Aby zaspokoić potrzebę polowania i eksploracji kota, warto zapewnić mu dostęp do różnych zabawek i aktywności. W ten sposób możemy zmniejszyć prawdopodobieństwo, że kot będzie zrzucał przedmioty w poszukiwaniu rozrywki. Zwierzak potrzebuje stymulacji, którą musi otrzymać od swojego opiekuna.

Zmiana reakcji opiekuna

W sytuacji, gdy kot zrzuca przedmioty, unikaj wykrzykiwania imienia kota czy podbiegania do niego, ponieważ może to być odbierane jako nagroda za jego działanie. Zamiast tego spróbuj zignorować niepożądane zachowanie, aby mruczek nie kojarzył go z otrzymywaniem uwagi. Można też starać się ubiegać kocie wybryki, w porę kierując jego zainteresowanie na inny obiekt – na przykład zabawkę.

Zabezpieczanie przedmiotów

Chroń wartościowe przedmioty przed kotem, nie zostawiając ich w miejscach, gdzie może je zrzucić. Usuń z jego zasięgu rzeczy, które mogą być dla niego atrakcyjne – szczególnie takie, wydające dźwięk podczas upadku. Dotyczy to również wszystkich kruchych i szklanych bibelotów czy innych ozdób. 

Zastosowanie odstraszaczy

Możesz także spróbować zastosować odstraszacze, zniechęcających kota do wskakiwania na miejsca, z których zrzuca przedmioty. Wiele osób poleca szeleszczącą folię czy kawałki lepkiej taśmy dwustronnej.

Kluczowe kroki do oduczenia kota zrzucania rzeczy

Jak oduczyć kota zrzucania rzeczy? Trzeba niestety zaznaczyć, że nie istnieje jedna skuteczna metoda, która gwarantuje pełny sukces. Warto natomiast zwracać uwagę na niepożądane zachowania zwierzaka i stosować wspomniane wyżej sposoby tak, by pasowały do danej sytuacji i jego charakteru. Na pewno kociak wybawiony, z dostępem do stymulujących rozrywek będzie wykazywał mniejszą chęć do niszczycielskich działań. Można również pomyśleć o prewencji, zabezpieczając przed nim cenne przedmioty, których nie chcielibyśmy stracić.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.