Każdy odpowiedzialny opiekun dba o dobrostan swojego czworonoga. Gdy nagle okazuje się, że nie możesz się nim dalej opiekować, musisz poszukać mu nowego domu. Jak oddać psa do adopcji? O czym pamiętać i co warto wziąć pod uwagę? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Kiedy oddać psa do adopcji?

Dla większości opiekunów pozbycie się własnego czworonoga jest traumatyczne. Z tego powodu nie ma wiele sytuacji, w których warto to w ogóle rozpatrywać. Najczęściej możesz zastanawiać się, jak oddać psa do adopcji, w takich sytuacjach, jak:

  • nagła zmiana warunków życia, np. wypadek, katastrofa, śmierć bliskiej osoby, co wymusza gruntowne zmiany w codzienności;
  • brak realizacji psich potrzeb, co wynika z braku wiedzy, chęci lub czasu;
  • nieumiejętność poradzenia sobie z zachowaniem psa, co sprawia, że stanowi on zagrożenie dla otoczenia albo robi krzywdę sobie.

Oczywiście do adopcji oddają psa również osoby, które opiekują się tymczasowo potrzebującymi czworonogami. W takim przypadku dom tymczasowy sprawuje opiekę nad psem, dopóki nie znajdzie się dom stały. Pozostaje jeszcze kwestia tego, jak oddać psa do adopcji, aby było to zgodne z prawem.

Jak oddać psa do adopcji – kwestie prawne

Pod względem własności pies traktowany jest jak każdy inny przedmiot. Właśnie dlatego, zastanawiając się, jak oddać psa do adopcji, musisz przemyśleć skonstruowanie umowy adopcyjnej. Przenosi ona prawo własności z jednego człowieka na drugiego. Dzięki temu ty jako dotychczasowy opiekun nie możesz zostać pociągnięty do odpowiedzialności, gdy pies wyrządzi komuś krzywdę lub zostanie porzucony już po adopcji. Z drugiej strony nowy właściciel ma pewność, że nie zostanie np. oskarżony o kradzież zwierzęcia.

Jak oddać psa do adopcji, aby nie budziło to żadnych wątpliwości pod kątem prawnym?

Przede wszystkim pies powinien być możliwy do identyfikacji, co oznacza, że musi posiadać chip. Jego numer warto zawrzeć w umowie wraz z opisem fizycznych cech zwierzęcia. Dzięki temu będzie pewność, że chodzi właśnie o nie. Dodatkowo na umowie powinny znaleźć się:

  • dane dotychczasowego opiekuna;
  • dane nowego opiekuna;
  • data i miejsce wejście umowy w życie;
  • konkretna informacja o przekazaniu zwierzęcia pod opiekę innej osobie.

Jak oddać psa do adopcji? O tym pamiętaj!

Pamiętaj, że choć cały proces dotyczący tego, jak oddać psa do adopcji, jest obwarowany wieloma kwestiami prawnymi, to chodzi w nim o żywe stworzenie. Pies wymaga troskliwej opieki, przynajmniej zgodnej z ustawą o ochronie zwierząt, która obowiązuje w Polsce. Warto uczynić wszystko, aby proces zmiany domu był dla czworonoga jak najmniej stresujący. W tym celu warto:

  • wykonać wizytę przedadopcyjną, aby mieć pewność, w jakich warunkach będzie żył pies;
  • wykastrować lub wysterylizować zwierzę, zwłaszcza w typie rasy, dzięki czemu nie ryzykujesz, że trafi do pseudohodowcy, który będzie je wykorzystywał wyłącznie do rozrodu;
  • zdecydować się na spotkanie zapoznawcze z nowymi opiekunami, by pies również ich poznał;
  • przygotować rzetelne ogłoszenia psa z opisem zawierającym zarówno jego wady, jak i zalety – to zmniejszy ryzyko powrotu psa z adopcji.

Pamiętaj, aby po podpisaniu dokumentów przerejestrować chip zwierzęcia w bazie danych. W ten sposób w razie zaginięcia znalazca skontaktuje się z prawowitym opiekunem.

Oddajesz psa, którego adoptowałeś? Sprawdź, czy możesz!

Jeśli zastanawiasz się, jak oddać psa do adopcji, choć wcześniej sam go adoptowałeś ze schroniska czy fundacji, to przyjrzyj się podpisanej umowie. W niektórych przypadkach przekazanie zwierzęcia w ręce osób trzecich jest niemożliwe. W takiej sytuacji skontaktuj się z ludźmi lub instytucją, z których wziąłeś zwierzę.

Czy można oddać psa do schroniska?

Z zasady schronisko jest miejscem dla zwierząt bezdomnych i nie można do niego ot tak oddać zwierzaka. Niektóre placówki pozwalają na to wyłącznie za wysoką opłatą. Dotyczy to zwłaszcza miejsc utrzymywanych przez gminy. Porzucenie zwierzęcia też nie jest dobrym pomysłem. Pamiętaj, że jest to przestępstwo, za które może grozić ci nawet kara pozbawienia wolności.

Wiesz już, jak oddać psa do adopcji, aby przebiegło to zgodnie z prawem. Pamiętaj, że proces ten bywa skomplikowany i może trwać stosunkowo długo. Nigdy nie porzucaj zwierzęcia, bo nie dość, że jesteś za nie odpowiedzialny, to jeszcze dodatkowo będziesz narażony na konsekwencje prawne.

Archiwum: czerwiec 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.