Jednym z rozwiązań stosowanych szczególnie w przypadku szczeniąt jest sikanie na matę higieniczną. Jest to dobre przygotowanie do załatwiania swoich potrzeb na zewnątrz, jednak wymaga cierpliwości oraz odpowiedniego postępowania. Sprawdźmy więc jak nauczyć psa sikać na matę.

Na wstępie dziękujemy portalowi Rozpieszczony.pl za przygotowanie materiału do publikacji. Zatem zapraszamy do lektury!

Dlaczego mata higieniczna dla szczeniaka?

Wielu początkujących właścicieli psów zastanawia się, czy korzystanie z mat higienicznych jest konieczne. Doświadczeni opiekunowie dowodzą jednak, że jest to najlepsze z dostępnych rozwiązań. Przede wszystkim szczenięta nie mają jeszcze wszystkich obowiązkowych szczepień, przez co wychodzenie na zewnątrz mogłoby być dla nich zwyczajnie niebezpieczne. To jednak nie wszystko. Małe pieski nie kontrolują swoich potrzeb fizjologicznych tak dobrze jak dorosłe zwierzęta, przez co oddają mocz bardzo często nawet od kilku do kilkunastu razy na dobę. Wychodzenie na tak dużą liczbę spacerów w większości przypadków nie jest możliwe. Mata doskonale sprawdza się więc jako rozwiązanie przejściowe, które pozwoli nam uniknąć problemu ze sprzątaniem czy usuwaniem nieprzyjemnego zapachu. 

Czym sugerować się podczas wyboru maty dla szczeniaka?

Oferta mat dla szczeniąt jest naprawdę szeroka i różnorodna. Możemy postawić na zwykłe podkłady higieniczne lub specjalne maty toaletowe. Na jakie z nich warto postawić? Jest to kwestia indywidualna. Maty toaletowe lepiej pochłaniają nieprzyjemne zapachy, przez co nie musimy usuwać ich od razu gdy zwierzę się załatwi. Doskonale sprawdzą się więc w przypadku gdy wychodzimy na kilka godzin np. do pracy. Ich minusem jest jednak dość wysoki koszt. Zwykłe podkłady higieniczne są znacznie tańsze a przy tym równie dobrze chłoną wilgoć, dzięki czemu chronią podłogi przed zabrudzeniem. Muszą być jednak częściej zmieniane. Dobrze sprawdzą się więc w przypadku bardzo młodych szczeniaków, które dopiero uczą się sikać na matę.
Ważne jest również odpowiednie ułożenie maty w mieszkaniu. Powinny znajdować się w miejscach łatwo dostępnych dla szczeniaka, które nie są np. zamykane w ciągu dnia lub w nocy. Gdy rozpoczynamy naukę czystości mat powinno być kilka tak, by piesek miał do nich niedaleko. Dobrym pomysłem jest rozłożenie mat w każdym pomieszczeniu oraz w pobliżu legowiska psa. Co ważne, nie powinny znajdować się blisko misek z jedzeniem. Z czasem ograniczamy liczbę mat aż do jednej, która jest najczęściej i najchętniej wybierana przez zwierzę. 

Jak nauczyć psa załatwiania się na matę?

Nauka sikania na matę to proces, który wymaga od nas uważności i cierpliwości. Przede wszystkim musimy zadbać o to, by przebywanie na macie kojarzyło się szczeniakowi z pozytywnymi bodźcami. W jaki sposób to zrobić? To bardzo proste. Na początku każde oczekiwane przez nas zachowanie psa, a więc w tym przypadku załatwienie się na macie nagradzamy przysmakiem. Dzięki temu szczeniak szybko zrozumie, że warto załatwiać się w tym właśnie miejscu.
Mimo to, może mieć jednak problem z dotarciem na matę na czas. Zwieracze psów nie są u szczeniąt całkowicie rozwinięte co utrudnia ich kontrolę i piesek załatwia się praktycznie od razu gdy poczuje taką potrzebę. Dlatego też drugim krokiem, o którym musimy pamiętać jest obserwowanie swojego zwierzęcia. Większość opiekunów szybko uczy się rozpoznawać sygnały, które wskazują na to, że pies chce się załatwić. Gdy nauczymy się je odczytywać i zauważymy, że pies szuka sobie “miejsca” – zawołajmy go na matę. Możemy również przenieść zwierzaka. Pamiętajmy również o tym, że maty higieniczne powinny mieć stałe miejsce w domu, tak aby zwierzę wiedziało dokąd ma się udać, gdy nadejdzie taka potrzeba. 

Czego nie wolno robić?

Wiemy już co robić by nauczyć psa sikania na matę. Warto jednak mieć świadomość, że inne nasze zachowania mogą sprawić, że cały wysiłek pójdzie na marne. Przede wszystkim warto uzbroić się w cierpliwość i mieć świadomość, że zwierzę jest w stanie w pełni kontrolować swoje zwieracze dopiero po osiągnięciu 6 miesięcy życia. Wpadki mogą więc się zdarzać. W takich sytuacjach absolutnie nie należy krzyczeć na psa lub karać go fizycznie. To sprawi, że zwierzę zacznie się nas bać i stanie się przyczyną kolejnych problemów w przyszłości. Nie zbliżamy też psiego nosa do odchodów i nie starajmy się mu “wytłumaczyć” przynosząc szczeniaka w miejsce, w którym się załatwił. Pies nie zrozumie o co nam chodzi a stonowany ton w czasie tłumaczeń może nawet sprawić, że uzna, że jego zachowanie zasłużyło na nagrodę, jaką jest uwaga opiekuna. 

Podsumowując, nauka załatwiania swoich potrzeb na macie jest dla młodego zwierzęcia sporym wyzwaniem. Dlatego też konieczna jest cierpliwość i zachowanie spokoju. Możesz mieć pewność, że po zastosowaniu naszych sprawdzonych metod twój pies szybko zacznie załatwiać się tam, gdzie należy.

Archiwum: kwiecień 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.