Nauka chodzenia na smyczy to jedna z podstaw pracy z psem. Kiedy do twojego domu trafia szczeniak, wspólne wychodzenie z domu staje się powoli codziennym rytuałem. Piesek sam z siebie nie zna jednak zasad i często nie umie się odnaleźć. Zdarza się, że pies ciągnie albo nawet w ogóle nie chce chodzić na smyczy. Twoją rolą jest nauczenie go tego. Trening nie jest trudny, należy jednak podejść do niego z cierpliwością i konsekwencją.

Uczenie psa chodzenia na smyczy – wybierz odpowiednie narzędzia

Nauka chodzenia na smyczy powinna rozpocząć się od wyboru odpowiednich akcesoriów. Wbrew pozorom ma to bardzo duże znaczenie i to nie tylko w kwestii estetycznej. Absolutnie nie jest wszystko jedno, na jaką smycz się zdecydujesz. Powinna być ona bardzo solidna, dobrze wykonana i – przede wszystkim – bezpieczna. 

Tworzywo, z którego wykonana została smycz, powinno być bardzo dobrej jakości. Zarówno nitkowanie, jak i obicie musi być doskonale wykończone. Istotna jest także grubość samej smyczy. Im większy pies, tym grubszy powinien być materiał. Szczeniak zazwyczaj zadowoli się cieńszą smyczą, pamiętaj jednak, że na tym etapie życia zwierzaki rosną niezwykle szybko. Cienka smycz już po kilku tygodniach może stracić swoje właściwości. Nie tylko wżyna się w rękę, ale także może zerwać się pod ciężarem psiaka.

Oprócz smyczy bardzo istotna jest także obroża. To właśnie ona, a nie szelki najlepiej nadają się do treningu chodzenia na smyczy. Obroża jest doskonałym pośrednikiem pomiędzy przewodnikiem a psem. Świetnie sprawdzi się więc na początek. Warto wybierać taką, która wykonana jest z polipropylenu. Jest bardzo wygodna dla zwierzaka, a jednocześnie trwała, estetyczna i – co istotne dla wielu – tańsza niż obroża skórzana. 

W przypadku obroży bardzo ważne jest także jej dobre dopasowanie do rozmiaru zwierzaka. Odpowiednia będzie taka, pod którą mieszczą się dokładnie dwa palce dorosłego człowieka. 

Nauka chodzenia psa na smyczy – przyzwyczajanie 

Uczenie psa chodzenia na smyczy powinno rozpocząć się od zapoznania szczeniaka z samą ideą takiego spaceru. Zanim jeszcze weźmiesz się do zakładania obroży, pozwól psu się z nią zapoznać. Połóż ją w widocznym miejscu i pozwól na dokładne obwąchanie oraz zapoznanie się z materiałem. 

Pierwsze założenie obroży powinno odbyć w pozytywnym kontekście. Nigdy nie szarp psa i nie zapinaj go w obrożę na siłę. Kiedy pasek znajdzie się już na psiej szyi, nagródź malucha smakołykami i daj mu znać, że bardzo się cieszysz. Niech szczeniak pochodzi trochę w obroży, jednak pozostawienie go w niej cały czas jest dopuszczalne tylko w sytuacji, kiedy obrożę będziesz regularnie kontrolować. Szybko bowiem może stać się za ciasna. 

Nauka psa chodzenia na smyczy

Najlepszym rozwiązaniem na to, jak nauczyć psa chodzenia na smyczy jest duża dawka cierpliwości. Za każdym razem, kiedy pies zaczyna ciągnąć, konsekwentnie zatrzymuj się i nie ruszaj z miejsca, dopóki nie przestanie. Tylko w ten sposób dasz wyraźnie do zrozumienia, że ciągnięcie nie jest skutecznym sposobem na dostanie tego, czego pies oczekuje. Wręcz przeciwnie spowalnia cały proces.
Nauka chodzenia na smyczy nie jest trudna, natomiast musi odbywać się przy pełnej konsekwencji. Jeżeli zwierzak zobaczy, że raz ciągnięcie się opłaca, będzie próbował tego po raz kolejny.

Spacery ze szczeniakiem – ćwiczenia statyczne

Przed wyjściem ze szczeniakiem na pierwszy spacer na smyczy wprowadź tak zwane ćwiczenie statyczne. Polega ono na tym, że piesek, który ma założoną obrożę, jest przez ciebie przetrzymywany jedną ręką za nią, a drugą stabilizowany w taki sposób, aby się nie wiercił. Przyzwyczai go to do przytrzymywania. 

Ćwiczenie jest bardzo ważne, jednak należy wykonywać je odpowiedzialnie i dobrze. Nagradzaj sytuacje, w których zwierzak stoi spokojnie. Jeżeli jednak wyrywa się, panikuje i jest wyraźnie opanowany przez stres, nie przytrzymuj go na siłę. Wyrobisz w ten sposób negatywne skojarzenia, które będą bardzo trudne do odkręcenia. 

Smycz warto włączyć dopiero w momencie, kiedy zwierzak będzie już przyzwyczajony do podtrzymywania. Jak nauczyć psa chodzić na smyczy? Przede wszystkim stosując metody pozytywne. Spacer powinien kojarzyć się szczeniakowi z czymś przyjemnym, najlepiej z zabawą. Nagradzaj pieska smakołykami zawsze w momencie, kiedy stoisz, a on do ciebie podchodzi. Bardzo ważne jest także to, aby odpinać smycz tylko w momencie, kiedy pies znajduje się blisko ciebie. 

Spacer ze szczeniakiem – ćwiczenia ruchowe

Ćwiczenia ruchowe są bardzo ważne, jednak warto rozpoczynać je dopiero w momencie, kiedy szczeniak jest zapoznany z obrożą i smyczą. Możecie wtedy wybrać się na pierwszy wspólny spacer, który będzie dla psa pozytywnym zjawiskiem. 

Na pierwszy spacer weź ze sobą smaczki. Zachęcaj psiaka, żeby szedł za tobą i nagradzaj w momencie, kiedy wykonuje polecenie. Bardzo ważne jest to, aby nie wzmacniać odruchu ciągnięcia na smyczy. W tym wypadku stosuje się wzmocnienie negatywne. Kiedy szczeniak zaczyna ciągnąć, zatrzymaj się i konsekwentnie nie kontynuuj spaceru, dopóki nie rozluźni smyczy i nie wróci do ciebie. Kiedy tak się stanie, pies może otrzymać nagrodę. 

Spacer na smyczy powinien być kojarzony ze spokojnym chodzeniem tuż obok ciebie. Zwierzak musi mieć bardzo silne przekonanie, że ciągnięcie i próba zmiany kierunku nie przyniesie mu żadnych korzyści. Bardzo ważna jest konsekwencja. 

Szczeniak na smyczy – luźno i przy nodze

Z czasem obrożę można zamienić na szelki. Zanim to się jednak stanie, musisz wprowadzić w życie psiaka dwa rodzaje spaceru. Pierwszy z nich polega na luźnym i spokojnym spacerze bez napinania smyczy, ale przed tobą. Drugi natomiast jest tożsamy z chodzeniem tuż przy twojej nodze. 

Chodzenie na luźnej smyczy zostało już omówione. Wystarczy nie nagradzać psa za ciągnięcie. Nieco bardziej skomplikowana jest nauka chodzenia przy nodze. Pamiętaj, że na początku musisz wypracować targetowanie. Co to znaczy? Chodzi o to, aby pies swoim nosem dotykał twojej dłoni. Następnie pies powinien podążać za dłonią i ustawiać się przy twojej nodze. Także w rozproszeniu pies powinien umieć za tobą podążać. 

Nauka spacerowania przy nodze nie jest może prosta, jednak przy konsekwentnej i cierpliwej pracy przynosi bardzo dobre rezultaty. Pozwala na sprawne poruszanie się w tłumie oraz w trudnych warunkach. 

Spacer ze szczeniakiem tworzy więź

Spacer z psem nie powinien wiązać się jedynie z załatwieniem spraw fizjologicznych. Jest bardzo istotny dla prawidłowego funkcjonowania psychiki psa, dlatego raz dziennie powinieneś zabrać go na dłuższą przechadzkę. 

Kiedy zwierzak opanuje już technikę chodzenia na smyczy, nie bój się zabierać go w nowe miejsca. Wspólne zwiedzanie okolicy wam obojgu wyjdzie na zdrowie. Z czasem warto także zacząć zabierać psa na nowe tereny. Nie ograniczaj się wyłącznie do jednego parku. Wspólna wyprawa do lasu albo na górskie ścieżki to świetna przygoda, która wzmaga budowanie więzi między tobą a psem.

Niemal każdy nowy opiekun zastanawia się, jak nauczyć psa chodzić na smyczy. W istocie nie jest to trudne, wymaga jednak konsekwencji i stosowania pozytywnych metod. Jeżeli zaczniesz naukę odpowiednio wcześnie, ciągnięcie na smyczy nie będzie dla ciebie żadnym problemem. Nieco więcej wymaga nauka chodzenia przy nodze, jednak im wcześniej zaczniesz, tym lepsze będą efekty.

Archiwum: marzec 2021
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.