Dokarmianie psa resztkami ze stołu czy podawanie karm z dodatkiem zbóż może prowadzić do rozwoju alergii i nietolerancji pokarmowych. Jak karmić psa z problemami żołądkowymi, by złagodzić objawy niestrawności? Jak skomponować prawidłową dietę dla wrażliwego psa? Oto garść najważniejszych informacji.

Przyczyny niestrawności u psów

Błędy żywieniowe są najczęstszą przyczyną problemów trawiennych u psów. Źle dobrana karma czy podawanie psu niedozwolonych przekąsek mogą powodować zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Co jeszcze wywołuje niestrawność u psa? Zwykle wymienia się:

  • alergie;
  • pasożyty;
  • aktywne infekcje;
  • nietolerancje pokarmowe;
  • stres i nerwicę;
  • depresje.

Stan psychiczny psa jest równie ważny jak fizyczny. Problemy behawioralne psa mogą się manifestować w postaci problemów żołądkowych. Przyczynę niestrawności pomoże ustalić lekarz weterynarii.

Objawy kłopotów trawiennych u psa

Przedłużające się problemy gastryczne u psa mogą mieć groźne konsekwencje. Jedną z nich jest odwodnienie i wycieńczenie psa. Jakie objawy powinny skłonić cię do szybkiej wizyty u lekarza weterynarii? Pośród najczęściej występujących symptomów wymienia się:

  • wzdęcia;
  • zaparcia;
  • wymioty;
  • biegunkę;
  • bóle brzucha;
  • osłabienie;
  • apatię;
  • niechęć do jedzenia;
  • zmianę zachowania;
  • niemiły zapach z pyska.

Jakakolwiek zmiana w zachowaniu czworonoga powinna skłonić opiekuna do wzmożonej obserwacji pupila.

Psi układ pokarmowy – funkcjonowanie

Układ pokarmowy psa, choć na pierwszy rzut oka wygląda podobnie do ludzkiego, jest w rzeczywistości o wiele krótszy. Niektóre gruczoły, takie jak wątroba czy trzustka, są dobrze wykształcone, co jest charakterystyczne dla mięsożerców. W związku z tym, że proces trawienia przebiega stosunkowo szybko, karma dla psa powinna być wysokoprzyswajalna i lekkostrawna. Dodatkowo można poprawić perystaltykę jelit, dodając do karmy niewielkie ilości błonnika. Psią dietę dobrze urozmaicić o różne warzywa i owoce. Większość psów ma swoje preferencje dotyczące smaków konkretnych owoców czy warzyw.

Pełnowartościowa dieta dla psa – jak powinna wyglądać?

Karmy dla psów muszą być urozmaicone i zawierać wszystkie niezbędne składniki pokarmowe. Najczęściej właściciele czworonogów sięgają po gotowe karmy, zarówno mokre, jak i suche. Wybierając pokarm dla psa, warto zwrócić uwagę na konserwanty lub ulepszacze, które mogą być szkodliwe i powodować choroby przewodu pokarmowego. Dieta musi być dopasowana do rasy, masy ciała, wieku i temperamentu psa.

Innym rodzajem karmienia jest dieta BARF, oparta na samodzielnym przygotowaniu posiłków. Ten rodzaj diety bazuje w głównej mierze na surowym mięsie i kościach. Stanowią one najlepiej przyswajalne źródła białka. Powinny stanowić 60–80% każdego posiłku. Ten rodzaj karmienia jest jak najbardziej wskazany dla psa. Wymaga jednak nieco więcej wysiłku i zaangażowania od właściciela, a także sporej dawki wiedzy. Karmiąc psa w ten sposób, masz pewność, że jedzenie pozbawione jest konserwantów i wypełniaczy.

Jak karmić psa z problemami żołądkowymi?

Jeśli twój pies cierpi na zaburzenia trawienia, weterynarz z pewnością zaleci zmianę diety. To pierwszy krok, by wyeliminować przykre dolegliwości żołądkowe i jelitowe. Czym i jak karmić psa z problemami żołądkowymi? Karma musi być przede wszystkim lekkostrawna, opracowana i przeznaczona dla psów z rozstrojem żołądka i jelit. W jej składzie powinny znaleźć się wyselekcjonowane składniki najwyższej jakości, prebiotyki i niezbędne suplementy. Zawartość w karmie kwasów tłuszczowych ma znakomity wpływ na stan jelita grubego i cały układ trawienny.

Istnieje wiele gotowych karm przygotowanych specjalnie z myślą o psach z wrażliwością przewodu pokarmowego. Wybór i stosowanie takiego pokarmu warto skonsultować w czasie wizyty w gabinecie weterynaryjnym. Lekarz po przeprowadzeniu wywiadu doradzi wówczas, jak karmić psa z problemami żołądkowymi.

Jak karmić psa z problemami żołądkowymi – dieta eliminacyjna

Dieta eliminacyjna może pomóc w ustaleniu, jak karmić psa z problemami żołądkowymi. Polega ona na usunięciu z diety potencjalnego składnika powodującego u psa kłopoty trawienne. Czasem konieczne może okazać się wprowadzenie całkiem nowej karmy lub zmiana dotychczasowego sposobu odżywiania, np. przejście z karmy suchej na mokrą lub na przygotowywaną samodzielnie przez opiekuna.

Karmienie szczeniąt

Jeśli na niestrawność cierpi szczenię, karmę należy dobrze dopasować do wieku zwierzęcia. Szczeniaka należy karmić często, ale w małych porcjach. Dużą rolę w utrzymaniu prawidłowej diety mają stałe godziny posiłków. Pozwala to na zachowanie prawidłowej perystaltyki jelit i zapobiega tworzeniu się gazów i niekontrolowanych biegunek.

Jeśli nadal nie jesteś pewien, jak karmić psa z problemami żołądkowymi, umów się z pupilem na wizytę do lekarza weterynarii. Weterynarz pomoże ci rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące odżywiania, a także poleci odpowiednią karmę i dodatkowe preparaty. Prawidłowe żywienie i zbilansowana dieta zapewnią twojemu pupilowi długie życie wolne od różnych chorób.

Archiwum: czerwiec 2022
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.