Dokarmianie psa resztkami ze stołu czy podawanie karm z dodatkiem zbóż może prowadzić do rozwoju alergii i nietolerancji pokarmowych. Jak karmić psa z problemami żołądkowymi, by złagodzić objawy niestrawności? Jak skomponować prawidłową dietę dla wrażliwego psa? Oto garść najważniejszych informacji.

Przyczyny niestrawności u psów

Błędy żywieniowe są najczęstszą przyczyną problemów trawiennych u psów. Źle dobrana karma czy podawanie psu niedozwolonych przekąsek mogą powodować zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Co jeszcze wywołuje niestrawność u psa? Zwykle wymienia się:

 • alergie;
 • pasożyty;
 • aktywne infekcje;
 • nietolerancje pokarmowe;
 • stres i nerwicę;
 • depresje.

Stan psychiczny psa jest równie ważny jak fizyczny. Problemy behawioralne psa mogą się manifestować w postaci problemów żołądkowych. Przyczynę niestrawności pomoże ustalić lekarz weterynarii.

Objawy kłopotów trawiennych u psa

Przedłużające się problemy gastryczne u psa mogą mieć groźne konsekwencje. Jedną z nich jest odwodnienie i wycieńczenie psa. Jakie objawy powinny skłonić cię do szybkiej wizyty u lekarza weterynarii? Pośród najczęściej występujących symptomów wymienia się:

 • wzdęcia;
 • zaparcia;
 • wymioty;
 • biegunkę;
 • bóle brzucha;
 • osłabienie;
 • apatię;
 • niechęć do jedzenia;
 • zmianę zachowania;
 • niemiły zapach z pyska.

Jakakolwiek zmiana w zachowaniu czworonoga powinna skłonić opiekuna do wzmożonej obserwacji pupila.

Psi układ pokarmowy – funkcjonowanie

Układ pokarmowy psa, choć na pierwszy rzut oka wygląda podobnie do ludzkiego, jest w rzeczywistości o wiele krótszy. Niektóre gruczoły, takie jak wątroba czy trzustka, są dobrze wykształcone, co jest charakterystyczne dla mięsożerców. W związku z tym, że proces trawienia przebiega stosunkowo szybko, karma dla psa powinna być wysokoprzyswajalna i lekkostrawna. Dodatkowo można poprawić perystaltykę jelit, dodając do karmy niewielkie ilości błonnika. Psią dietę dobrze urozmaicić o różne warzywa i owoce. Większość psów ma swoje preferencje dotyczące smaków konkretnych owoców czy warzyw.

Kliknij!
Czego nie może jeść pies? Dowiedz się, czego nie możesz dawać czworonogowi!

Pełnowartościowa dieta dla psa – jak powinna wyglądać?

Karmy dla psów muszą być urozmaicone i zawierać wszystkie niezbędne składniki pokarmowe. Najczęściej właściciele czworonogów sięgają po gotowe karmy, zarówno mokre, jak i suche. Wybierając pokarm dla psa, warto zwrócić uwagę na konserwanty lub ulepszacze, które mogą być szkodliwe i powodować choroby przewodu pokarmowego. Dieta musi być dopasowana do rasy, masy ciała, wieku i temperamentu psa.

Innym rodzajem karmienia jest dieta BARF, oparta na samodzielnym przygotowaniu posiłków. Ten rodzaj diety bazuje w głównej mierze na surowym mięsie i kościach. Stanowią one najlepiej przyswajalne źródła białka. Powinny stanowić 60–80% każdego posiłku. Ten rodzaj karmienia jest jak najbardziej wskazany dla psa. Wymaga jednak nieco więcej wysiłku i zaangażowania od właściciela, a także sporej dawki wiedzy. Karmiąc psa w ten sposób, masz pewność, że jedzenie pozbawione jest konserwantów i wypełniaczy.

Jak karmić psa z problemami żołądkowymi?

Jeśli twój pies cierpi na zaburzenia trawienia, weterynarz z pewnością zaleci zmianę diety. To pierwszy krok, by wyeliminować przykre dolegliwości żołądkowe i jelitowe. Czym i jak karmić psa z problemami żołądkowymi? Karma musi być przede wszystkim lekkostrawna, opracowana i przeznaczona dla psów z rozstrojem żołądka i jelit. W jej składzie powinny znaleźć się wyselekcjonowane składniki najwyższej jakości, prebiotyki i niezbędne suplementy. Zawartość w karmie kwasów tłuszczowych ma znakomity wpływ na stan jelita grubego i cały układ trawienny.

Istnieje wiele gotowych karm przygotowanych specjalnie z myślą o psach z wrażliwością przewodu pokarmowego. Wybór i stosowanie takiego pokarmu warto skonsultować w czasie wizyty w gabinecie weterynaryjnym. Lekarz po przeprowadzeniu wywiadu doradzi wówczas, jak karmić psa z problemami żołądkowymi.

Jak karmić psa z problemami żołądkowymi – dieta eliminacyjna

Dieta eliminacyjna może pomóc w ustaleniu, jak karmić psa z problemami żołądkowymi. Polega ona na usunięciu z diety potencjalnego składnika powodującego u psa kłopoty trawienne. Czasem konieczne może okazać się wprowadzenie całkiem nowej karmy lub zmiana dotychczasowego sposobu odżywiania, np. przejście z karmy suchej na mokrą lub na przygotowywaną samodzielnie przez opiekuna.

Kliknij!
Czy pies może jeść jabłko? Sprawdź, jak podawać te owoce!

Karmienie szczeniąt

Jeśli na niestrawność cierpi szczenię, karmę należy dobrze dopasować do wieku zwierzęcia. Szczeniaka należy karmić często, ale w małych porcjach. Dużą rolę w utrzymaniu prawidłowej diety mają stałe godziny posiłków. Pozwala to na zachowanie prawidłowej perystaltyki jelit i zapobiega tworzeniu się gazów i niekontrolowanych biegunek.

Jeśli nadal nie jesteś pewien, jak karmić psa z problemami żołądkowymi, umów się z pupilem na wizytę do lekarza weterynarii. Weterynarz pomoże ci rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące odżywiania, a także poleci odpowiednią karmę i dodatkowe preparaty. Prawidłowe żywienie i zbilansowana dieta zapewnią twojemu pupilowi długie życie wolne od różnych chorób.