Dbanie o psie zęby jest tak samo ważne jak u ludzi. Nieleczone uzębienie może prowadzić do przewlekłego stanu zapalnego w jamie ustnej i rozwoju próchnicy. Próchnica i osad nazębny mogą z kolei doprowadzić do konieczności usunięcia zębów u psa. Dowiedz się, jak karmić psa po usunięciu zębów, by ułatwić mu pobieranie jedzenia.

Przyczyny powstawania próchnicy u psów

Resztki jedzenia osadzają się na powierzchni zębów i razem z bakteriami obecnymi w jamie ustnej tworzą płytkę nazębną. Jest to proces naturalny, który, niekontrolowany, prowadzi do powstania kamienia nazębnego, trudnego do usunięcia. Kamień powoduje stan zapalny dziąseł i jamy ustnej, a tym samym przyczynia się do rozwoju próchnicy. Bakterie powodujące zapalenie dziąseł mogą razem ze śliną przenosić się w głąb organizmu i powodować poważniejsze choroby, tj. zapalenie nerek, wątroby i mięśnia sercowego. Od stanu uzębienia zależy zdrowie całego organizmu.

Niektóre małe rasy psów mają tendencję do rozwoju chorób przyzębia, mowa tu szczególnie o psach rasy shih tzu, maltańczyk czy york. Nie bez znaczenia są tutaj przypisane do tych ras wrodzone wady zgryzu, ale również skład śliny czy nieodpowiednie karmienie psów, w tym np. resztkami ze stołu. Przynajmniej raz w roku należy wybrać się do lekarza weterynarii na kontrolę zębów psa. W razie stwierdzenia osadu weterynarz może zalecić zmianę karmy lub poleci dodatkowe, mechaniczne sposoby jego usuwania.

Nieleczone psie zęby mogą wpływać na kondycję ogólną organizmu. Badania wykazały, że stany zapalne zębów i dziąseł mogą przyczyniać się do tworzenia ropni w odległych częściach ciała, nawet nerkach czy wątrobie. Dlatego tak ważne jest dbanie o zęby i leczenie próchnicy już w początkowej jej fazie.

Jak zapobiegać tworzeniu się płytki nazębnej?

Higiena jamy ustnej psa jest tak samo ważna jak u człowieka. Dzięki regularnej pielęgnacji i odpowiedniemu żywieniu nie trzeba będzie w przyszłości martwić się, jak karmić psa po usunięciu zębów.

Karma sucha przyczynia się do zmniejszenia i usunięcia osadu na zębach. Ważne jest również dbanie o dobrze zbilansowane posiłki i unikanie w diecie psa jedzenia przeznaczonego dla ludzi. Dobrze sprawdzają się różnego rodzaju zabawki, np. gryzaki, dzięki którym pies naturalnie czyści swoje zęby.

Na rynku są również specjalne szczoteczki do zębów dla psów i pasty, które pomagają w oczyszczaniu zębów i dziąseł. Psy najlepiej jest przyzwyczajać od małego do tej czynności. Nie jest ona dla czworonogów przyjemna, a od opiekuna wymaga cierpliwości. Z czasem jednak pies nauczy się tolerować tę czynność. Najlepiej myć psu zęby raz dziennie, jednak korzystny efekt można uzyskać, wykonując ten zabieg nawet raz na kilka dni.

W sklepach dostępne są też specjalistyczne płyny, które dodaje się do psiej miski z wodą. Dodatek płynu zapobiega rozwojowi bakterii i nadmiernemu odkładaniu się płytki nazębnej. Regularne ich stosowanie przyczynia się do utrzymania prawidłowego pH jamy ustnej psa i obniża ryzyko chorób dziąseł i zębów.

Sanacja jamy ustnej – na czym polega?

Sanacja polega na leczeniu całej jamy ustnej psa. Ma na celu usunięcie płytki i kamienia nazębnego umiejscowionego przy koronach zębów oraz pod dziąsłami. W czasie zabiegu zabezpiecza się i poleruje korony zębowe, leczy chore zęby oraz przeprowadza zabieg ekstrakcji zębów, gdy nie da się już ich wyleczyć. To długotrwały proces, który wymaga uprzedniego przeglądu, zrobienia zdjęć RTG i opracowania planu leczenia. Zabieg stomatologiczny jest przeprowadzany w pełnym znieczuleniu. Po wybudzeniu pies jest ogrzewany, a także podaje się mu leki przeciwbólowe i antybiotyki. Lekarz weterynarii poinstruuje, jak karmić psa po usunięciu zębów i na co zwracać uwagę.

Jak karmić psa po usunięciu zębów – co może jeść pies po ekstrakcji zębów?

Jeśli twojego pupila czeka zabieg sanacji, z pewnością zastanawiasz się jak karmić psa po usunięciu zębów. Powrót do pełnego zdrowia może zająć nawet kilka tygodni. Do momentu zagojenia dziąsła pies powinien dostawać jedynie płynne lub bardzo mokre pokarmy. Sprawdzi się przede wszystkim mokra karma bardzo rozdrobniona. Pokarm może być podawany także w formie rozmoczonej karmy suchej. Powrót do zdrowia zależy w dużej mierze od stanu pozostałych zębów i infekcji towarzyszących. Należy pamiętać, że pierwszym objawem zapalenia dziąseł jest brzydki zapach z pyska. To powinno nas już skłonić do wizyty w gabinecie weterynaryjnym.

Zabieg usunięcia zębów może okazać się koniecznością, jeśli opiekun nie dba o regularne czyszczenie zębów. Może dojść do sytuacji, w której większość zębów będzie należało usunąć. W takim przypadku rekonwalescencja jest dosyć długa i opiekun musi nauczyć się, jak karmić psa po usunięciu zębów. Bardzo ważne są regularne kontrole u weterynarza w celu sprawdzenia stanu jamy ustnej. Oprócz tego należy dbać o prawidłową dietę i mycie zębów czworonoga. Jest to najlepsza profilaktyka, dzięki której można uniknąć groźnych dla zdrowia chorób ogólnoustrojowych.

Archiwum: czerwiec 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.