Koty to dosyć wybredne stworzenia, dlatego ich żywienie może okazać się wyzwaniem. Dzięki dobrze zbilansowanemu pożywieniu możesz zapewnić kotu zdrowie i długie życie. Jak karmić kota, by dostarczyć mu niezbędnych składników odżywczych? Oto garść najważniejszych informacji.

Czego potrzebuje twój kot – najważniejsze składniki odżywcze

Dieta kota powinna składać się głównie z pokarmów mięsnych, uzupełnionych o warzywa. Jadłospis musi zapewniać optymalną ilość składników takich jak:

  • białka;
  • tłuszcze;
  • węglowodany;
  • witaminy;
  • minerały;
  • kwasy tłuszczowe;
  • beta- karoteny;
  • przeciwutleniacze.

Nie można zapominać o ważnej roli, jaką odgrywa woda w diecie futrzaków.

Jak karmić kota? – rodzaje diety

Obecnie poleca się trzy sposoby karmienia kota:

Dieta powinna być dopasowana do charakteru zwierzaka, płci, wieku, stanu zdrowia, trybu życia i masy ciała kota. Inna dieta będzie zalecana również dla kotów kastrowanych. Wybierając sposób odżywiania, należy uwzględnić wszystkie istotne czynniki.

Jak karmić kota – sucha karma

Dieta oparta na karmie suchej jest w stanie zapewnić kotu wystarczającą ilość składników pokarmowych. Dobra karma sucha może stanowić jedyne źródło pożywienia, warunkiem koniecznym jest jednak pilnowanie, by kot pił wystarczającą ilość wody. Dla zachęty można w różnych miejscach w domu poustawiać miski z wodą lub kupić specjalną fontannę. Kot powinien jeść pokarm dopasowany do swojego wieku, a na opakowaniu znajdziesz dokładne informacje, jak karmić koty suchą karmą.

Jak karmić kota – mokra karma

Dieta oparta na karmie mokrej jest wyjątkowo korzystna dla kota, gdyż zawiera już w sobie dużą ilość wody. Oprócz tego powinna składać się przede wszystkim z mięsa z dodatkiem małej ilości warzyw. Na rynku dostępne są gotowe pokarmy mokre dla kotów w różnym wieku w formie saszetek lub konserw. Zazwyczaj koty zjadają tego typu posiłki z dużym apetytem. Co ważne, karma mokra jest dostępna w wersji dla alergików, kotów kastrowanych czy z różnymi problemami zdrowotnymi. W ten sposób można bez problemu skomponować zbilansowaną dietę dla pupila, jeśli nie wiesz, jak karmić kota.

Gotowe posiłki składają się z różnego rodzaju mięs, podrobów i ryb. Karma mokra może sprawdzić się podawana również w odpowiednich proporcjach z pokarmem suchym. Najczęściej poleca się stosunek 9:1 karmy mokrej do suchej.

Dieta BARF – na czym polega?

Dieta BARF to nic innego jak własnoręcznie przygotowywane posiłki z surowego mięsa z dodatkiem warzyw i suplementów. Nazwa wzięła się od skrótu „bones and raw food”. Właściciel, który decyduje się na samodzielne komponowanie posiłków dla kota, musi przede wszystkim pamiętać, że w przeważającym stopniu powinny to być produkty pochodzenia zwierzęcego. Niestety, bardzo często nie udaje się skomponować idealnego posiłku dla pupila. Jeśli jednak chcesz spróbować, zgłoś się do dietetyka weterynaryjnego, który poinstruuje cię, co powinno znaleźć się w kociej misce.

Jak karmić kota po zabiegu kastracji lub sterylizacji?

U kota po kastracji dochodzi do licznych zmian hormonalnych. Zwierzęta mogą mieć skłonności do tycia, a także cierpieć z powodu chorób urologicznych. W tym czasie bardzo ważne jest dbanie o prawidłową dietę, by pomóc zwierzęciu jak najszybciej dojść do formy. Jak karmić kota po kastracji? Do kilku miesięcy po operacji, posiłki powinny zawierać o ok. 20-30% mniej kalorii niż przed zabiegiem. Pomoże to w utrzymaniu prawidłowej wagi i zapobiegnie groźnej dla kotów otyłości.

W sklepach dostępne są gotowe karmy o mniejszej kaloryczności, które można podawać kotu po zabiegu. Taka specjalna karma zawiera często mniej minerałów, co może zapobiegać odkładaniu się kamieni w nerkach. Jest to częsty problem u zwierząt po zabiegach kastracji i sterylizacji.

Karmienie kociąt – co jest ważne?

Podstawowym pokarmem kociąt jest oczywiście mleko matki. Pomiędzy 3 a 6 tygodniem życia następuje etap rozszerzania diety. Jest to również ważny czas na budowanie relacji emocjonalnej, oraz prawidłowych nawyków żywieniowych. Kocięta powinny spożywać karmy przeznaczone dla młodych kotów. Dobrze zacząć od mokrych saszetek lub puszek dla małego kota. Karmić kociaka można również suchą karmą w niewielkich ilościach. Pokarm tego typu pomaga uporać się z płytką nazębną. Karma dla kociąt musi zawierać wystarczającą ilość składników odżywczych.

W niektórych przypadkach może być konieczne dokarmianie kotów, które porzuciła matka. Takim kociętom podaje się pokarm przez strzykawkę. Lekarz weterynarii poinstruuje cię, jak karmić kota strzykawką. Mleko należy podawać małymi porcjami z boku pyszczka, dając czas na przełknięcie. Z czasem należy uczyć kocięta samodzielnego picia płynu z płaskiego talerzyka.

Karmienie dorosłego kota

Dorosłe koty lubią jeść często, ale w mniejszych porcjach. Optymalna częstotliwość to zazwyczaj 3–4 posiłki dziennie. W przypadku, gdy opiekun pracuje poza domem, można zapewnić kotu stały dostęp do karmy. Powinna być to jednak karma sucha, ponieważ mokra mogłaby się zepsuć. Zazwyczaj niewychodzące koty jedzą rzadziej i mniej. Koty, które regularnie wychodzą na dwór, mają większe zapotrzebowanie na energię. Zawsze istnieje jednak ryzyko, że zjedzą poza domem coś, co im zaszkodzi.

Ilość karmy, jaką należy podawać w zależności od wagi i trybu życia kota, jest wskazana na opakowaniu przez producenta. Warto też uwzględnić, czy pomiędzy posiłkami kot dostaje smakołyki. Należy pamiętać, by kot stale miał dostęp do świeżej wody.

Jak karmić kota seniora?

Zastanawiasz się, czym karmić kota, który ma już swoje lata? Przede wszystkim karma dla starszych kotów powinna odpowiadać kondycji zwierzęcia oraz być dopasowana do jego masy ciała. Układ pokarmowy starszych kotów jest bardziej wrażliwy. Starsze zwierzaki mają już mniejsze zapotrzebowanie energetyczne, dieta musi być dobrze zbilansowana, tak aby nie dopuścić do ewentualnych niedoborów witamin i minerałów, a jednocześnie nie utuczyć kota. Dużą rolę odgrywają białka, tj. tauryna, metionina i arginina, które dbają o prawidłowe funkcjonowanie wszystkich układów w ciele zwierzęcia.

Odpowiedź na pytanie, jak karmić kota, na początku może wydawać się trudna. Właściciel kota potrzebuje czasu, by poznać preferencje swojego pupila. Zapewnienie odpowiedniego pokarmu przyczynia się do lepszego zdrowia i dłuższego życia zwierzaka. Szeroki wybór karm dla kotów w sklepach zoologicznych na pewno pozwoli znaleźć taką, która idealnie zaspokoi wymagania mruczącego towarzysza.

Archiwum: czerwiec 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.