Wychowanie psa nie jest wcale łatwym zadaniem. Właściciele nie chcą go zrozumieć! Zastosowanie kary za nieposłuszeństwo, szczekanie czy agresję ma oduczyć psa niechcianych zachowań. Jak karać psa za agresję i czy to aby na pewno dobry pomysł?

Karanie psa oczami psa

Wyobraź sobie taką scenę – wracasz do domu zmęczony po pracy. Nareszcie odpoczniesz. Otwierasz drzwi, a twój pies rozkosznie śpi w dziurze wygrzebanej w kanapie w kompletnie zdemolowanym domu. Trudno skakać z radości! Jeżeli jednak w tym momencie zaczniesz na psa krzyczeć i go karcić, wówczas z karą będzie kojarzył mu się nie sam czyn, ale Twój widok w drzwiach. Komunikat, jaki mu przekażesz swoim zachowaniem, pies zrozumie mniej więcej tak: „Mój pan to świr! Śpię, a ten wpada nagle i mnie atakuje!”. Zamiast karać, lepiej się uspokój.

Jak karać psa w takiej sytuacji?

Pamiętaj, że aby kara była skuteczna, powinna być stosowana dokładnie w momencie wykonywania niepożądanej przez ciebie czynności. Jeżeli po powrocie do domu zastaniesz pogryzioną kanapę i będziesz próbował ukarać psa za to przewinienie, możesz mieć pewność, że nie będzie wiedział, o co ci chodzi. Z karą będzie kojarzył mu się nie sam czyn, ale twój widok w drzwiach. Pies musi skojarzyć twoje niezadowolenie z tym, co robi, a nie z tobą!

Szczeniak gryzie po rękach – jak go ukarać?

Jeśli twój szczeniak podgryza i gryzie cię po rękach w trakcie zabawy, wstań i wyjdź z pokoju. Dostanie sygnał, że gdy gryzie, zabawa się kończy. Niektórzy bardzo chwalą sobie czasowe odizolowanie zwierzęcia w innym pokoju. Ma on wtedy szansę wyciszyć się i opanować emocje.

Innym rozwiązaniem jest wyraźne głosowe danie psu do zrozumienia, że nie jesteś zadowolony z jego zachowania. Najlepiej wybrać konkretne słowo (na przykład „Nie!” albo „Hej!”) i dopasować do niego odpowiedni ton. Masz młodego psiaka, więc z pewnością szybko nauczy się on, co to oznacza. To dużo lepsze rozwiązanie niż karcenie i łapanie psa za kark.

Jak karać psa za sikanie w domu?

Gdy karcisz psa (słownie też) za załatwianie się w domu, doprowadzasz do sytuacji, w której zacznie się on chować, ale nie robić siku gdzie trzeba. Zamiast tego od pierwszego dnia w twoim domu zabieraj go na dwór co ok. 1,5–2 godziny. Nagradzaj za każde siku i kupę na trawie! Dzięki temu czworonóg zaczyna kojarzyć pozytywnie załatwianie się na dworze, a wpadki w domu będą się zdarzały coraz rzadziej. Odpowiadając, jak karać psa za sikanie w domu – nie karać! Młody wyrośnie. U dorosłego psa załatwianie się w domu może świadczyć o problemie behawioralnym – zamiast karać, skontaktuj się z behawiorystą!

Jak karać psa, który jest agresywny?

Agresja nie powinna mieć miejsca. Zatem jak karać psa za agresję? Temat wcale nie jest prosty! Powodów agresji może być wiele – może nim być na przykład ból. Jak karać psa po ugryzieniu z bólu? Takiego psa powinien diagnozować weterynarz! Ty również jesteś rozdrażniony, gdy coś cię boli, prawda? Nie myśl o tym, jak karać psa po ugryzieniu – zachowaj spokój i poszukaj pomocy u specjalisty. Krzyczenie na psa czy wręcz uderzenie psa może wywołać utratę zaufania. Nie oczekuj wtedy dobrych relacji z pupilem. Czasem dochodzi do agresywnych zachowań w przyszłości.

Jak wychować grzecznego psa?

Jeśli w trudnej chwili myślisz o tym, jak karać psa, to przejaw twojej frustracji. Zamiast ukarać psa, pracuj z nim! Naucz go komend, które znacznie ułatwią wam obu życie w różnych sytuacjach. Przydatne są zwłaszcza „zostaw!”, „cicho!” i przywołanie, czyli „do mnie!”. Stosuj nagrody za każde dobre zachowanie. Szczególnie za dobrze wykonane przywołanie musisz go nagrodzić i to nagrodą w postaci tego, co lubi najbardziej! Jeśli widzisz, że twój psiak denerwuje się na widok innego psa, przekieruj jego uwagę np. na smakołyk lub zabawkę, zamiast zastanawiać się, jak skarcić za dane zachowanie psa.

Jak uniknąć agresji i frustracji?

Spełnienie potrzeb swojego psa jest kluczem do tego, by odnieść sukces wychowawczy. Szczęśliwy pies nie chce gryźć, nie trzeba więc myśleć, jak karać psa za agresję. To lękowe i sfrustrowane psy często zachowują się agresywnie, często na smyczy (tzw. agresja smyczowa). Jaką pracę trzeba wykonać, aby tego uniknąć? Wystarczy zadbać o:

  • zdrową dietę;
  • stały dostęp do wody;
  • kondycję psa;
  • dużą ilość ruchu;
  • możliwość swobodnego węszenia na spacerach.

W niektórych sytuacjach „kara” dla psa jest niezwykle potrzebna. Wiele osób błędnie jednak postrzega ją jako krzyczenie na psa albo co najgorsze – stosowanie wobec niego przemocy fizycznej. Bicie psa? W żadnym wypadku nie jest to skuteczne, wręcz przeciwnie, poskutkuje wyłącznie tym, że zwierzę będzie traktowało nas jako źródło przykrości i zagrożenia. Wiele psów ze schroniska boi się ludzi przez takie metody szkolenia psów. Wymagają później pracy pod okiem behawiorysty. Opiekun, który pracuje ze swoim pupilem, osiągnie więcej niż ten, co stosuje kary.

Archiwum: listopad 2022
Photo of author

Justyna Koczorowska

Pasjonatka kynologii, miłośniczka i hodowca szczurów, o których uwielbia pisać. Dom dzieli z ponad dwudziestką ogonów, gończym polskim i dwoma owczarkami nizinnymi. Lubi pracę z psem, wystawy, naukę i podróże palcem po mapie.