Abyś mógł cieszyć się pięknem swojego podwodnego świata, a żyjące w nim organizmy były zdrowe i w dobrej kondycji, musisz wiedzieć, jak czyścić akwarium. Nawet jeśli dysponujesz nowoczesnymi filtrami, co pewien czas powinieneś przeprowadzić porządki. Częstotliwość przeprowadzania prac porządkowych w akwarium zależy od jego wielkości czy rodzaju filtrów. Doświadczony akwarysta doskonale wie, kiedy nadchodzi czas sprzątania. Jak wyczyścić akwarium, by nie doprowadzić do zachwiania równowagi środowiskowej? Przeczytaj nasze wskazówki.

Jak czyścić akwarium? Co przygotować?

Do podstawowych zabiegów należy odmulanie dna, usuwanie glonów, mycie elementów wyposażenia, a także podmiana wody. Pamiętaj jednak, że wymienia się tylko część wody.

Kwestię tego, jak czyścić akwarium, należy podzielić na kilka etapów. Przygotowanie do procesu należy rozpocząć od nalania do oddzielnego pojemnika czystej wody; przed nalaniem jej do akwarium, należy odstawić ją na parę godzin, w celu odparowania chloru. Można także użyć do jego pozbycia się specjalnego preparatu do uzdatniania wody.

Przed myciem należy odłączyć wszystkie elektroniczne urządzenia znajdujące się w pobliżu akwarium. Ponadto warto przygotować wiadro do odlania zabrudzonej wody, gąbki do wyczyszczenia dekoracji, odmulacz i czyścik do akwarium. Przydatny może być też skrobak do szyb, a także ściereczki i pojemnik na dekoracje. Gdy już zgromadzisz wszystkie niezbędne akcesoria, możesz zabrać się za mycie akwarium.

Jak czyścić akwarium z glonów?

Glony w akwarium mogą być prawdziwą zmorą akwarysty. Najczęściej pojawiają się na wewnętrznych ścianach akwarium, roślinach. Nadmiernie rozrośnięte świadczą o zaburzeniu równowagi w środowisku, zbyt dużej ilości substancji odżywczych, nieprawidłowym oświetleniu itp. Ich szybki rozrost wspomaga fosfor. Zbyt duża ilość glonów może prowadzić do obumierania roślin, rozwoju chorób ryb, zanieczyszczenia wody. Dodatkowo glony psują estetykę akwarium, a nalot pojawiający się na ściankach skutecznie pogarsza widoczność.

Jak czyścić akwarium z glonów? Najlepiej im zapobiegać. Aby glony się nie rozrastały, należy zadbać o dobry filtr i odpowiednią moc oświetlenia. Zaawansowani akwaryści przeprowadzają regularne badania poziomu fosforu w środowisku wodnym. Szczególną uwagę należy zwrócić na rodzaj stosowanych nawozów. Warto również wprowadzić do akwarium gatunki ryb żywiące się glonami, np:

  • molinezja ostrousta;
  • otosek przyujściowy;
  • krewetki amano.

Podczas czyszczenia szyb akwarium z glonów sprawdzą się różnego rodzaju akcesoria:

  • czyścik z magnesami wyposażony w specjalny drapak;
  • czyścik z żyletką (nie obawiaj się, że żyletka porysuje szyby);
  • szczoteczka do zębów, dzięki której dotrzesz w trudno dostępne miejsca (łączenia szyb).

Przy myciu szyb najlepiej stosować specjalny czyścik magnetyczny. Przy jego pomocy nie ma potrzeby zanurzania ręki w akwariowej wodzie.

Jak czyścić akwarium? Czyszczenie dna

Na dnie akwarium zbierają się zanieczyszczenia, odchody ryb, resztki pokarmu. To miejsce, o które również musisz zadbać. Warto pozbyć się ze zbiornika mułu. Jak czyścić akwarium na dnie? W tym celu przydaje się odmulacz, który działa podobnie jak odkurzacz i pozwala pozbyć się brudu z dna.Podczas pracy należy uważać, aby nie zassać rybek i innych stworzeń żyjących w akwarium. Częstotliwość odmulania jest uzależniona od wielkości zbiornika, hodowanych gatunków ryb, warunków, jakie panują w akwarium. Dobrze jest przeprowadzać je raz na dwa tygodnie, czasem jednak konieczne jest cotygodniowe odmulanie. Zabieg ten warto łączyć z podmianą wody w akwarium.

Jak czyścić akwarium? Wymiana wody

Ryby potrzebują czystej wody do zachowania zdrowia, dlatego jednym z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych jest podmiana wody z akwarium. I znów trudno jest jednoznacznie stwierdzić, jak często należy wymieniać wodę. Zależy to w dużej mierze od warunków w zbiorniku, ale także od jego wielkości, czy wydajności filtra. Jak wymienić wodę? Musisz pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  • wymiana całej wody jest wskazana tylko w szczególnych przypadkach;
  • należy podmieniać wodę w ilości 1/3 pojemności zbiornika;
  • podmianę wody wykonuje się średnio co 3 tygodnie (wszystko zależy od wielkości zbiornika!);
  • w mniejszych zbiornikach wodę wymienia się częściej niż w dużym akwarium;
  • nie wlewa się świeżej wody z kranu prosto do zbiornika;
  • chlor jest szkodliwy dla rybek, dlatego woda musi być odstana;
  • sięgnij po specjalne preparaty do uzdatniania wody.

Przy wymianie wody należy pamiętać, aby nie wypompowywać jej zbyt dużo – większa ilość jest wskazana tylko w bardzo wyjątkowych przypadkach.

Jak często czyścić filtr w akwarium?

Od czasu do czasu warto także dokładnie wyczyścić filtr akwariowy. Podczas sprzątania w akwarium musisz pamiętać, aby dobrze wyczyścić filtr, który zawiera pożyteczne bakterie nitryfikacyjne. Ich zadaniem jest utrzymanie stabilności wody. Dla ciebie oznacza to, że musisz zadbać, by element ten nie został uszkodzony i nie przestał spełniać swojej funkcji. Jak wyczyścić filtr? Przede wszystkim wkłady filtrów wymieniaj tylko wtedy, gdy jest to niezbędne. Nie wymieniaj wszystkich wkładów w filtrach jednocześnie. Rób to sukcesywnie, przy każdym czyszczeniu. Myj wkłady, używając wody spuszczonej z akwarium.

Jak często czyścić filtr w akwarium? Wszystko zależy od wielkości zbiornika, wielkości i typu filtra. Wielu hodowców robi to na wyczucie, intuicyjnie. Jeśli masz duży zbiornik, a mały wkład, czyść filtr co 2–3 tygodnie. Jeżeli jesteś właścicielem małego akwarium z dużym wkładem, wystarczy jego czyszczenie raz na 1–3 miesiące. Filtry zawierające węgiel aktywny powinny być wymieniane po trzech tygodniach użytkowania, ponieważ absorbują amoniak, jednak później zaczynają go oddawać.

Jak czyścić akwarium? O czym jeszcze pamiętać?

Podczas sprzątania nie tylko czyścisz akwarium od środka, odmulasz dno, ale dbasz o elementy dekoracyjne. One także wpływają na estetykę twojego akwarium. Dekoracje czyść, gdy zauważysz, że są już bardzo zanieczyszczone. Wszystkie akcesoria, dekoracje, korzenie, po wyjęciu ze zbiornika, należy delikatnie przecierać gąbką, usuwając z nich muł, glony i wszelkie inne zabrudzenia, a następnie opłukać pod kranem.

Środki czyszczące nie powinny być konieczne, chyba że jakiś przedmiot jest wyjątkowo zabrudzony. Możesz użyć szczoteczki lub gąbki, by pozbyć się osadów, glonów. Do mycia stosuj czystą wodę, bez dodatku środków chemicznych. Jeśli już musisz użyć specjalistycznych preparatów, zadbaj, aby były biodegradowalne i o słabym roztworze, dzięki czemu nie zaburzą równowagi w środowisku wodnym.

Jak dbać o akwarium?

Aby cieszyć się pięknym akwarium, zdrowymi rybkami, a przy tym nie czyścić ciągle zbiornika, trzeba zwrócić uwagę na parametry wody, rodzaj i intensywność oświetlenia oraz zasady, jak czyścić akwarium poprawnie. Pamiętaj, że wszystko to ma wpływa na warunki życia, jakie stworzysz dla wodnych organizmów, a także na częstotliwość czyszczenia całego akwarium. Musisz zadbać o równowagę biologiczną, stale monitorować podwodny ekosystem. Na to zwróć uwagę:

  • odczyn wody ze zbiornika (pH), który możesz sprawdzać za pomocą testów w postaci pasków lub urządzeń monitorujących;
  • twardość wody;
  • poziom azotanów i azotynów, czyli silnie toksycznych związków chemicznych;
  • poziom fosforanów;
  • poziom CO2, gdy woda wzbogacana jest dwutlenkiem węgla (dla bujnego rozrostu roślin);
  • poziom nasycenia wody tlenem.

Posiadanie akwarium wymaga od hodowcy wiedzy na temat stworzenia dobrych warunków do życia poszczególnym gatunkom ryb. Istotną kwestią jest też umiejętność prawidłowej oceny kondycji zbiornika, by w odpowiednim momencie przeprowadzić niezbędne zabiegi pielęgnacyjne. Każdy akwarysta musi wiedzieć, jak czyścić akwarium i kiedy jest to konieczne, aby stało się ono powodem do dumy.

Archiwum: lipiec 2022
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.