Z badania Kantar Public wynika, że co drugi Polak mieszka pod jednym dachem z czworonogiem. Przeważają psy (42%), a na drugim miejscu są koty (26%), natomiast 5% to inne zwierzęta. Jednocześnie badanie Research Now SSI pokazuje, że 65% właścicieli czworonogów zabiera swojego pupila na wakacje. Najczęściej decydują się na to ludzie młodzi, do 34. roku życia. Większość podróżuje ze zwierzakiem po kraju, ale 17% zabiera pupila także za granicę. Jak wtedy bezpiecznie go przewozić?

Komfortowe wakacje również dla zwierzaka – jak to sfinansować?

Wybierając kierunek wakacyjnego wyjazdu i miejsce, w którym będziemy wypoczywali, trzeba wziąć pod uwagę również potrzeby naszego pupila. Czasami warto wybrać droższe miejsce zakwaterowania, ale lepiej przystosowane dla zwierzęcia. Do tego trzeba przygotować się na różne wydatki związane z formalnościami. Jak to wszystko sfinansować?

– Wakacje najlepiej finansować z oszczędności. Jeśli to niemożliwe, dobrym rozwiązaniem może się okazać skorzystanie z chwilówki na dowód. W takim przypadku bez problemu można załatwić wszystkie formalności online, bez wychodzenia z domu. Wystarczy komputer lub smartfon z dostępem do Internetu – zwraca uwagę ekspert VIVUS. – Jeśli nie znamy dokładnie wysokości wakacyjnych wydatków, można skorzystać z rozwiązania, które jest dostępne w naszej firmie. Wystarczy wnioskować o wyższą kwotę pożyczki, a potem wypłacić tylko jej część. Gdy pojawi się kolejny wydatek, bez problemu można dobrać kolejne środki – podkreśla ekspert.

Jakie ubezpieczenie na wyjazd z psem lub kotem?

Wyjeżdżając na wakacje, warto zaopatrzyć się w odpowiednie ubezpieczenie, a szczególnie wtedy, gdy zabieramy ze sobą psa lub kota. Dlaczego? Po pierwsze warto zadbać o bezpieczeństwo nasze i naszego zwierzaka, a po drugie może się zdarzyć, że nie będziemy w stanie upilnować naszego psa lub kota i pojawią się w związku z tym jakieś szkody (np. zniszczenie mienia czy ugryzienie osoby trzeciej).

Wybierając się na wakacje z czworonogiem, warto wziąć pod uwagę kilka opcji ubezpieczeniowych. Pierwsza to OC w życiu prywatnym. Zwykle takie ubezpieczenie obejmuje szkody wyrządzone przez psa lub kota, ale warto dokładnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Trzeba zwrócić uwagę szczególnie, czy ubezpieczenie działa poza miejscem zamieszkania i jakich zwierząt nie obejmuje (np. agresywnych ras psów). Warto także wykupić polisę turystyczną z rozszerzeniem assistance, które obejmuje opiekę nad zwierzakiem w przypadku naszego pobytu w szpitalu. Czasami niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe proponują również specjalne ubezpieczenie psów i kotów podczas podróży zagranicznej.

Wakacje z psem lub kotem – jak się przygotować?

Do wakacji z psem lub kotem warto przygotować się odpowiednio wcześniej, szczególnie jeśli wyjeżdżamy za granicę. Najważniejsze kwestie to:

  • mikrochip – implant elektroniczny, który trzeba zarejestrować w bazie danych. Dzięki temu po numerze chipa można zidentyfikować zwierzę i jego właściciela;
  • szczepienie – w niektórych krajach może być wymagane dodatkowe szczepienie psa lub kota – należy to sprawdzić przed wyjazdem;
  • ubezpieczenie od szkód wyrządzonych przez zwierzaka i chroniące pupila.

Przewożenie zwierząt w samochodach

Jeśli przewozimy psa lub kota samochodem, trzeba dokładnie zaplanować podróż. Należy zatrzymywać się co trzy godziny, żeby zwierzę mogło odpocząć, a przy okazji napić się wody i załatwić potrzeby fizjologiczne. Psa lub kota nie wolno zostawiać samego w samochodzie. Dobrym rozwiązaniem jest przewożenie zwierzaka w odpowiednim transporterze. W przypadku większych psów można użyć specjalnych smyczy i mat przypinanych do pasów, co unieruchomi zwierzaka i zapewni mu bezpieczeństwo.

Pupil na pokładzie samolotu

Warunki przewozu psa lub kota w samolocie zależą tak naprawdę od przewoźnika. Czasami można zabrać pupila do kabiny pasażerskiej (mniejsze zwierzęta), a czasami trzeba go pozostawić w luku bagażowym. Należy jednak trzymać zwierzę w klatce lub transporterze. Pies lub kot musi mieć zapewnione jedzenie i picie na czas podróży. Do kabiny warto zabrać również matę chłonną.

Pies lub kot na statku

W przypadku korzystania z promu również nie będzie większego problemu z zabraniem psa lub kota. Wystarczy tylko odpowiednio dopłacić do biletu. Najczęściej pod pokładem czekają komfortowe klatki, w których można umieszczać koty lub psy. Te ostatnie można również czasami wyprowadzać na spacer po pokładzie, ale wtedy zwierzak musi mieć odpowiednie badanie wykonane przez weterynarza.

Nie ma potrzeby, żeby zostawiać naszego pupila, gdy wyjeżdżamy na wakacje. Bez problemu można go zabrać ze sobą. Należy się jednak do tego odpowiednio przygotować, wykupując m.in. właściwe ubezpieczenie. Trzeba się również dowiedzieć, jakie przepisy obowiązują w zakresie przewozu zwierząt w kraju, do którego się wybieramy.

Archiwum: czerwiec 2022
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.