Z tekstu dowiesz się co zrobić, żeby zoptymalizować długość życia ryb w twoim akwarium czy stawie. Dowiesz się, ile żyją ryby różnych gatunków i które z nich cieszą się najdłuższą żywotnością. Poznasz także rekordzistów żyjących zarówno w niewoli, jak i na wolności.

Od czego zależy długość życia ryb w akwarium?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile żyją ryby. Wiele zależy od warunków, które zapewnisz im w akwarium, ale też od samego metabolizmu gatunków. Przyjęło się podział ryb na trzy grupy. Małe stworzenia dożywają do maksymalnie pięciu lat. Średniej wielkości zwierzęta (5–10 cm) przeżywają od 10 do 15 lat, natomiast duże od 15 lat. Ile żyją ryby o największych gabarytach? Rekordziści potrafią przeżyć człowieka, jednak ciężko w warunkach domowych zapewnić odpowiednie środowisko dla tych olbrzymów i jest to bardzo kosztowne.

Ile żyją ryby i dlaczego ich średnia długość życia w akwarium jest dłuższa niż na wolności?

Ryby w swoim naturalnym środowisku narażone są na wiele niebezpieczeństw. Zagrażają im drapieżniki, choroby czy zanieczyszczenia wód spowodowane przez człowieka. Zwierzęta w akwarium są pod stałą opieką akwarysty, który zauważy pierwsze oznaki choroby, dzięki czemu w większości przypadków wraz z weterynarzem jest możliwość natychmiastowej reakcji. Zwierzęta na wolności pozbawione są takich udogodnień.

Kolejnym powodem dłuższego życia ryb akwariowych jest regularne karmienie dobrej jakości pożywieniem. Ryby żyjące w naturalnych zbiornikach wodnych często mogą mieć problem ze zdobyciem odpowiedniej ilości pokarmu. Na to, ile żyją ryby, wpływają również pory roku. Podczas zimy zbiorniki wodne zamarzają, a żyjące w nich organizmy mogą mieć problem z pozyskiwaniem tlenu. Zdarzają się sytuacje, w których z tego powodu wymierają całe populacje.

Jakie czynności przybliżą cię do uzyskania oczekiwanej długości życia twoich ryb?

Przede wszystkim zadbaj o swój narybek od samego początku. Zwierzęta sprzedawane w sklepach zoologicznych są bardzo młode, w okresie wzrostu. Jest to bardzo ważny czas dla wodnych stworzeń i należy otoczyć je szczególną opieką. To, ile żyją ryby, w dużej mierze zależy od ich prawidłowego żywienia. Zadbaj o odpowiedni pokarm dla młodych ryb i nie dopuść do przekarmienia podopiecznych, ponieważ to drastyczne skraca ich żywotność. Niektóre gatunki wymagają wody o odpowiednim pH i dH. Dobieraj gatunki o podobnych preferencjach dotyczących wody, ale też takie, które bez problemu się ze sobą zsocjalizują.

Kupując akwarium, weź pod uwagę jego objętość, żeby zapewnić zwierzętom odpowiednią ilość miejsca. Przepełniony zbiornik wodny źle wpływa na dobrostan ryb i także przyczyni się do skrócenia ich życia. Zapewnij swoim podopiecznym jak najwięcej żywych roślin i kryjówek. Pamiętaj także, że im cieplejsza woda, tym szybciej przebiegają procesy metaboliczne. W skrócie ryby żyją szybciej a tym samym krócej.

Złota rybka – delikatne i wymagające pielęgnacji zwierzę

Na początku wspomnieliśmy, ile żyją ryby zaliczane do małych. Co do żywotności złotych rybek eksperci nie mają pewności. Część uważa, że maksymalny wiek, który mogą osiągnąć to 2–3 lata, inni uważają, że 10–15 lat. Znany jest jednak przypadek, gdy osobnik tego gatunku dożył 34 lat. Miało to miejsce w jednym z moskiewskich ogrodów zoologicznych.

Złota rybka jest gatunkiem delikatnym i wymaga odpowiedniej opieki i rutynowej pielęgnacji. W szczególności należy zadbać o jakość wody, częste jej wymiany i odpowiedni pokarm. Przedstawiciele tego gatunku bardzo łatwo chorują, dlatego warto regularnie kontrolować ich wygląd i zachowanie, aby szybko zareagować.

W filmach i bajkach często można zauważyć, że rybki trzymane są akwariach o kształcie kuli. Zdecydowanie odradzamy takie rozwiązanie! Każda ryba w tego typu zbiornikach czuje się źle, ma mało miejsca na ruch, ograniczoną ilość kryjówek, najczęściej niemożliwe jest zamontowanie filtra oraz grzałki, co negatywnie wpływa na żywotność zwierzęcia.

Pielęgnice – egzotyczne ryby w domowym akwarium

Pielęgnice to bardzo popularne zwierzęta akwariowe. Ile żyją ryby pielęgnicowate? Zależy od konkretnego gatunku i rodzaju. W naturalnym środowisku spotkać je można głównie w Ameryce Południowej i Afryce. Najpopularniejsze gatunki pielęgnic hodowane w akwariach to:

  • pielęgnica managuańska – w akwariach dorasta nawet do 40 centymetrów długości. Wymaga zbiornika o pojemności minimum 400 litrów, jest agresywna, ale może żyć w parach. Dożywa średnio 15 lat;
  • pielęgnica cytrynowa – to także gatunek terytorialny i agresywny. Dorasta do 35 centymetrów długości. Akwarium dla pojedynczego osobnika powinien mieć pojemność 240 litrów. W niewoli przedstawiciele tego gatunku żyją około 8–10 lat;
  • pielęgnica niebieskołuska – jest odrobinę mniejsza, dorasta do 25 centymetrów i może przebywać w jednym zbiorniku z innymi gatunkami, o ile są na tyle duże, że nie dadzą się jej zjeść. Żyją około 10 lat.

Danio pręgowany – jedna z najpopularniejszych rybek akwariowych

Danio pręgowany jest bardzo chętnie hodowany w domowych akwariach zarówno przez początkujących, jak i doświadczonych akwarystów. Rybka pochodzi z Azji i charakteryzuje się bardzo specyficznym i rozpoznawalnym ubarwieniem. Swoją popularność zawdzięcza mało wymagającej pielęgnacji, nietuzinkowemu wyglądowi i łatwości w rozmnażaniu. Dorasta do 5 centymetrów długości i dożywa 5–10 lat.

W Polsce rosnącą popularnością cieszą gatunki ryb morskich, w przypadku których również można przyjąć, że im większa ryba, tym dłużej będzie żyła. Oczywiście tu również nie bez znaczenia będzie utrzymywanie odpowiednich warunków hodowli oraz dobranie dobrze zbilansowanej diety.

Jak zadbać o żywotność ryb w oczku wodnym?

Przydomowe oczka wodne od lat cieszą się popularnością. Ile żyją ryby w tego typu zbiornikach? Wszystko zależy od wybranego gatunku. Najczęściej zarybiane są polskimi gatunkami, które mogą przebywać w wodzie cały rok. Jeśli chcesz zapewnić swoim podopiecznym jak najlepsze warunki, powinieneś zadbać przede wszystkim o jakość wody, montując odpowiednie filtry, pamiętając, że im większe oczko, tym większa wydajność urządzeń potrzebna. Zimą należy wycinać przeręble w tafli lodu, aby zwierzęta miały czym oddychać.

Karasie to jedne z częściej wybieranych ryb do oczka wodnego. Ozdobne gatunki (np. welony) dorastają do 15 centymetrów, a dożywają nawet 15 lat. Popularnością cieszą się też mniej oczywiste ryby jak jesiotry. Na wolności zdarzały się przypadki ponad stuletnich ryb tego gatunku i są one zdecydowanie rekordzistami pod względem żywotności.

Omówiliśmy już małe ryby z rodzaju karpiowatych trzymane zazwyczaj w domowych akwariach. Do oczka wodnego zaleca się jednak większe zwierzęta dorastające do 1 metra długości i 30 kilogramów wagi. Takie okazy często dożywają do 50 lat.

Jak widzisz, niełatwo odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie, jak długo żyją ryby. Wiele zależy od gatunku, rodzaju zbiornika, warunków do życia i twojego zaangażowania w hodowlę.

Archiwum: wrzesień 2022
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.