Jak się okazuje, nie każdy właściciel wie, ile zębów ma pies. Tymczasem kwestia psiego uzębienia jest niezwykle interesująca, dlatego warto przyjrzeć się jej bliżej. Tak samo jak warto dowiedzieć się, w jaki sposób dbać o zęby pupila od okresu szczenięcego, by mógł cieszyć się ich zdrowiem i aby służyły mu niezawodnie przez długi czas. Nie jest bowiem prawdą, że psie zęby są zupełnie „bezobsługowe”, nie wymagają regularnej kontroli i pielęgnacji. Zaniedbania w tym obszarze niestety mogą skutkować wieloma groźnymi chorobami – nie tylko jamy ustnej psa, ale całego organizmu. Poznaj więcej faktów!

Ile zębów ma pies w wieku szczenięcym?

Tak zwane zęby mleczne, inaczej czasowe, są pierwszym pokoleniem zębów, które wyrzynają się u szczeniaka już w pierwszych tygodniach jego życia. Są one równomiernie rozłożone, po 14 w szczęce i żuchwie, czyli łącznie jest 28 zębów. W dolnym i górnym łuku, po prawej i lewej stronie znajdują się po 3 przedtrzonowce, 3 siekacze i po 1 kle. Wśród mleczaków brakuje zębów trzonowych, które pojawiają się dopiero w zestawie zębów stałych i to jako ostatnie, ponieważ są największe i najmasywniejsze.

Jak wygląda wymiana zębów u psa?

Proces wymiany zębów mlecznych na stałe trwa zazwyczaj kilka pierwszych miesięcy życia psa. W tym czasie szczenięta mogą zachowywać się nieco „niesfornie”. Wypadanie mleczaków wiąże się najczęściej z dokuczliwymi objawami, takimi jak m.in. swędzenie, bolesność i obrzęk dziąseł. Może wystąpić nieduże krwawienie, ale jest to zupełnie naturalny stan, który nie powinien niepokoić zatroskanego opiekuna, o ile nie występują inne dolegliwości. Maluch w tym czasie, aby choć trochę złagodzić dyskomfort, może gryźć wszystko, co znajdzie się w zasięgu jego pyska. Może też być drażliwy. Warto zapewnić mu odpowiednie gryzaki.

Ile zębów ma pies dorosły?

Dorosły pies ma znacznie więcej zębów niż szczeniak i wyglądają one inaczej. Zęby psa dorosłego są przede wszystkim większe i mocniejsze – po to, by mogły sprostać gryzieniu twardego jedzenia, jak m.in. kości. W przypadku prawidłowego rozwoju uzębienie dorosłego psa liczy 42 zęby stałe – 22 w żuchwie i 20 w szczęce. O ile nie występują wady zgryzu, zęby stałe pozwalają psu na efektywne rozdrabnianie pożywienia, które trafia do kolejnych odcinków przewodu pokarmowego. 

Jakie zęby ma pies i do czego służą?

Pies, tak jak człowiek, ma kilka rodzajów zębów, które różnią się od siebie wielkością, kształtem i funkcją. Powodem tej różnorodności jest fakt, że czworonóg może przyjmować różne pożywienie, zarówno zwierzęce i roślinne, które wymaga jednak innego sposobu „obróbki”, zanim trafi do dalszych części przewodu pokarmowego. I tak, kły pozwalają psu chwytać, przytrzymywać i rozrywać pożywienie. Siekacze, płaskie i mocne zęby, jak sama nazwa podpowiada, pozwalają rozdrobnić pokarm, „posiekać” go na mniejsze kawałki. Zęby przedtrzonowe to duże zęby, które świetnie radzą sobie z miażdżeniem oraz dokładnym rozcieraniem pokarmu – podobnie jak trzonowce, które są jeszcze większe!

Wady zgryzu u psa

Wiesz już, ile zębów ma pies, ale czy wiesz, że może on cierpieć na rozmaite wady zgryzu? Przyjmuje się, że prawidłowy zgryz u psa to zgryz nożycowy. U niektórych ras akceptowany jest także zgryz kleszczowy, inaczej nazywany cęgowym lub nawet przodozgryz.

Za wadę uznawane jest tzw. podwójne uzębienie, do którego dochodzi, gdy pomimo tego, że rosną już stałe zęby, nie wypadają zęby mleczne. Przetrwałe zęby mleczne doprowadzają do skrzywienia zgryzu. To częsta przypadłość przede wszystkim ras małych i miniaturowych. Inne wady to: przodozgryz, tyłozgryz i zgryz naprzemienny. Niestety nie jest to wyłącznie defekt kosmetyczny, ponieważ wady te mogą utrudniać prawidłowe jedzenie. 

Uzębienie psa – dlaczego higiena jest ważna?

Niezależnie od tego, ile zębów ma pies będący pod twoją opieką, pamiętaj, że także musi je czyścić! Jeśli zbierający się każdego dnia osad nazębny (inaczej płytka nazębna) nie będzie usuwany, dojdzie do jego mineralizacji, czyli do powstania kamienia nazębnego. Ten z kolei, jeśli pozostanie nieleczony, może doprowadzić nawet do wypadnięcia zębów. Poza tym stan jamy ustnej psa przekłada się na kondycję całego organizmu. Leczenie psich zębów jest kosztowne, długotrwałe, zawsze odbywa się pod narkozą i wiąże się z ogromnym stresem dla psa. Oszczędź tego swojemu podopiecznemu!

Jak dbać o higienę jamy ustnej psa?

Regularnie sprawdzaj stan uzębienia pupila, wtedy bez problemu będziesz w stanie stwierdzić, ile zębów ma pies i czy któregoś brakuje. Jeśli cokolwiek wzbudzi twój niepokój lub wątpliwości, musisz się skonsultować z lekarzem weterynarii. Im szybciej zgłosisz problem, tym większa szansa na uratowanie zębów bez konieczności podejmowania inwazyjnych działań. Podawaj psu specjalne gryzaki dentystyczne. Możesz sięgnąć po preparaty dodawane do wody, które rozpuszczają płytkę nazębną, a także po środki, które nakłada się bezpośrednio na psie zęby.

Ponadto myj psu zęby przy pomocy specjalnej szczoteczki i pasty. Nie zmuszaj jednak pupila do tej czynności, ale krok po kroku przekonaj go, że to nic strasznego. Najpierw naucz go, że twój dotyk nie boli i nie musi się obawiać, gdy zbliżasz rękę do jego pyska. Głaszcz go, dotykaj fafli, odchylaj je, delikatnie dotykaj zębów. Nagradzaj psa, jeśli zachowuje spokój. Następnie zapoznaj czworonoga z nowymi akcesoriami do mycia zębów, również na spokojnie i bez pośpiechu.

Zdrowie zębów to ogromnie ważna kwestia, na którą musisz zwrócić uwagę już wtedy, gdy twój podopieczny jest szczenięciem. Mleczne zęby u psa także mogą się psuć. Ich stan wskazuje na możliwe problemy w przyszłości, jeśli nie zostaną podjęte właściwe działania.

Warto wiedzieć, ile zębów ma pies, by móc stwierdzić zmiany zachodzące w jego jamie ustnej podczas wymiany mleczaków oraz w okresie dorosłym. Zadbaj o swojego pupila, prowadząc regularną kontrolę jego uzębienia. Jeśli jego stan cię zaniepokoi, nie zwlekaj z wizytą u lekarza weterynarii, bo im szybciej zaczniesz działać, tym większe prawdopodobieństwo tego, że zaoszczędzisz psu wielu przykrości!

Archiwum: sierpień 2022
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.