Podejrzewasz, że doszło do zapłodnienia i zastanawiasz się, ile trwa ciąża u królika? W artykule opowiemy o objawach towarzyszących temu stanowi oraz wyjaśnimy, po czym rozpoznać, że twoje królicze stado się powiększy. 

Jak rozpoznać czy królik jest w ciąży?

Jeżeli twoja samiczka miała kontakt z samcem, w trakcie którego doszło do ich kopulacji, istnieje bardzo wysokie prawdopodobieństwo jej zapłodnienia. U królików owulacja nie występuje jedynie przez pewien czas w miesiącu tak jak u ludzi, tylko pojawia się po rozpoczęciu aktu płciowego. Oczywiście nie każde pokrycie musi zakończyć się ciążą, ale takie mechanizmy sprawiają, że przedstawiciele tego gatunku potrafią rozmnażać się w zaskakująco szybkim tempie. 

Jeśli doszło do kontaktu pary, nie można samodzielnie wykluczyć, że samiczka nie jest w ciąży. Jednak istnieje kilka sygnałów, które mogą na to wskazywać. Królik w ciąży na ogół nie wyraża chęci do ponownej kopulacji i odrzuca swojego partnera. Nie jest to zachowanie pojawiające się tuż po kryciu, ale kiedy po tygodniu w organizmie samiczki zaczną działać hormony, może przestać zachowywać zainteresowanie samcem. W dalszej części poradnika przedstawimy inne objawy wskazujące na zapłodnienie oraz wyjaśnimy, ile trwa ciąża u królika i jak przebiega.

Królik w ciąży – objawy, które możesz zaobserwować u samicy

Jedną z najbardziej zauważalnych oznak ciąży u wszystkich zwierząt jest oczywiście zwiększenie ich wagi. Podobnie sytuacja wygląda u królików, jednak w ich przypadku ciężko może być zauważyć zmianę masy ciała na wczesnym etapie rozwoju ciąży. W celu jej ocenienia najlepiej skorzystać z wagi i notować otrzymane wyniki co 2–3 dni. 

Kolejnym objawem mogącym wskazywać na ciążę królika jest zwiększenie ilości pobieranego przez niego jedzenia oraz wody. Na początku zwierzak zaczyna więcej pić, by uzupełnić utracone w wyniku działania hormonów płyny, a następnie zacznie wzrastać jego dzienne zapotrzebowanie na pokarm. W późniejszym etapie ciąży można zauważyć również powiększone sutki samicy, które często są na tyle nabrzmiałe, że wystają z jej futerka.

Ile trwa ciąża u królika i jak przebiega?

Ile trwa ciąża u królika? Najczęściej jest to 31 dni, ale za prawidłowy uznaje się przedział od 28 do 35 dni. Jak już wiesz. nie łatwo ją zauważyć na wczesnym etapie, ale mniej więcej tydzień przed porodem samica zaczyna budować gniazdo dla swojego potomstwa. Zwykle robi to w miejscu, które uznaje za ciche i spokojne, może to być zarówno róg klatki, jak i kąt w mieszkaniu. Absolutnie nie wolno jej zabraniać tej czynności, ponieważ wynika ona z naturalnych instynktów zwierzęcia.

Pamiętaj, by zapewnić samiczce dostęp do świeżego i niespleśniałego sianka, by ułatwić jej stworzenie bezpiecznej przestrzeni dla maluchów. Na początkowym etapie życia ich odporność będzie słaba, dlatego stosowanie się do zasad higieny jest niezwykle istotne. Tuż przed porodem możesz zauważyć, że królica wyskubuje puchową warstwę okrywy włosowej. Nie musisz martwić się tym zachowaniem, ponieważ to normalne w tym okresie. Dzięki temu dodatkowo ogrzeje miejsce dla swojego potomstwa i jednocześnie odsłoni sutki, by króliczki miały swobodny dostęp do pokarmu. 

Poród u królika – co musisz wiedzieć?

Zwykle pod koniec ciąży królica zmienia swojego zachowanie. W tym momencie może stać się bardziej agresywna lub wycofana oraz stronić od kontaktów z innymi. Poród najczęściej odbywa się w nocy lub ewentualnie w bardzo wczesnych godzinach porannych, dlatego często opiekunowie nie mają okazji go zaobserwować. Warto jednak być uważnym, by w razie komplikacji móc szybko zareagować i udać się do lekarza weterynarii, w celu wykonania cesarskiego cięcia.

Po lekturze naszego poradnika już wiesz, ile trwa ciąża u królika oraz jakie są jej najważniejsze oznaki. Pamiętaj, by w razie pojawienia się jakichkolwiek niepokojących objawów u twojego podopiecznego od razu udać się z nim do gabinetu weterynaryjnego. Adoptując króliki, zadbaj również, by były tej samej płci lub by jedna z płci była wykastrowana, ponieważ nieustanne rozmnażanie to nie tylko narażanie samicy na wycieńczenie, ale także pogłębianie bezdomności zwierząt.

Archiwum: październik 2022
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.