Zapamiętaj!

  • Sajmiri są jednymi z najinteligentniejszych małp.
  • Chętnie są wybierane na towarzyszy osób niepełnosprawnych.
  • Szybko się uczą, wykonują proste polecenia.
  • Można je legalnie trzymać w domu.
  • Koszt zakupu małpki waha się od kilku tysięcy do nawet 25 tys. złotych.
  • Małpki wymagają szczególnej troski i dużo uwagi.

Rozpoznanie ciąży u chomika – objawy i zmiany zachowania

Odpowiedź na pytanie ile trwa ciąża u chomika, nie jest tak trudne, jak rozpoznanie tego stanu. Dotyczy to szczególnie jej wczesnych etapów. Jedak istnieją pewne mechanizmy, które mogą okazać się pomocne. Warunkiem jest jednak, by opiekun uważnie obserwował swoje chomiki i umiał wychwycić różne niuanse.

Typowe zachowanie ciężarnej samiczki

W pierwszej połowie ciąży rzadko można zaobserwować wyraźne zmiany w zachowaniu czy wyglądzie zwierzęcia. Niemniej jednak samiczka czasami zaczyna zachowywać się nerwowo, rozpoczyna budowę gniazda i wykazuje zwiększony apetyt. Jeśli podejrzewasz, że twój chomik jest w ciąży, ponieważ ma większy brzuch niż zazwyczaj, warto sprawdzić, czy nie jest objawem innej dolegliwości, np. nowotworu. 

Innym objawem ciąży może być wzrost agresji u samicy, szczególnie w stosunku do samca. Jeżeli chomiki zostały połączone w okresie rui, istnieje duża szansa, że doszło do zapłodnienia.

Ile trwa ciąża u chomika? Różnice pomiędzy rasami

Kwestia tego, ile trwa ciąża u chomika, zależy od gatunku zwierzaka. Rozpiętość jest spora, ponieważ wynosi od 16 do 30 dni. Przyjrzymy się temu zagadnieniu, uwzględniając najbardziej rozpowszechnione rasy tych gryzoni.

Zobacz także:  Grzybica u chomika – przebieg leczenia grzybicy, główne przyczyny i objawy

Czas trwania ciąży u chomików różnych ras

Ile trwa ciąża u chomików syryjskich, które bardzo często towarzyszą nam w domach? W tym przypadku samiczki rodzą zwykle po 16-18 dniach! To zdecydowanie najkrótszy czas, w świecie gryzoni. Nieco inaczej wygląda kwestia tego, ile trwa ciąża u chomików dżungarskich. Wynosi ona od 18 do 22 dni. Natomiast najdłużej w ciąży pozostają samice chomików Roborowskiego.

Warto również wiedzieć, że samiczki chomików są płodne do mniej więcej 14 lub 15 miesiąca życia, podczas gdy samce są płodne przez cały okres swojego życia. W przypadku utrzymania samczyków i samiczek razem w wieku 6 lub 7 tygodni istnieje duża szansa, że samiczki zaszły w ciążę i w ciągu 2-3 tygodni można się spodziewać nowego miotu. Nie należy jednak zbyt wcześnie rozpoczynać rozmnażania, ponieważ może to być niebezpieczne dla tych zwierząt.

Opieka nad ciężarną samicą chomika – wskazówki i zalecenia

Biorąc pod uwagę, ile trwa ciąża u chomika, należy otoczyć samiczkę odpowiednią opieką. Wymaga zapewnienia jej komfortu i bezpieczeństwa podczas tych kilku tygodniu. Warto wprowadzić również bardziej wartościową i białkową dietę, np. dodając nasiona słonecznika czy jajko gotowane na twardo. 

Ważne jest utrzymanie czystego, spokojnego środowiska, z wygodnym gniazdem, aby samiczka mogła w spokoju przygotować się do porodu. Należy unikać gwałtownych zmian temperatury oraz hałasu. Dbaj o to, aby inne zwierzęta nie miały dostępu do klatki ciężarnej samicy. Oszczędzi jej to stresu czy potencjalnych konfliktów. Regularnie monitoruj stan zdrowia samicy i jej samopoczucie, ale jednocześnie daj jej przestrzeń i spokój, zwłaszcza w ostatnich dniach ciąży.

Poród i opieka nad młodymi chomikami

Myśląc o tym, ile trwa ciąża u chomika, opiekunom zdarza się zapominać o jej ostatnim etapie. Poród u tych gryzoni przebiega zwykle szybko i bez komplikacji. Oznaki zbliżających się narodzin to m.in. zwiększone kopanie gniazda przez samicę, a także większa nerwowość i wycofanie się. 

Zobacz także:  Infekcja oka u chomika. Jak sobie radzić z tym problemem?

W trakcie porodu nie powinniśmy ingerować, aby nie stresować samicy. Po narodzinach młodych chomików ważne jest, aby zapewnić im ciepło, spokój i odpowiednie warunki do wzrostu. Nie dotykaj młodych, gdyż matka może je porzucić. Należy także dostosować dietę samicy, wzbogacając ją o białko, aby mogła karmić swoje potomstwo. Po około 2 tygodniach, gdy młode zaczną samodzielnie się poruszać i spożywać pokarm, można je stopniowo przyzwyczajać do obecności człowieka, aby ułatwić dalszą opiekę.

Ile trwa ciąża u chomika? Podsumowanie

To, ile trwa ciąża u chomika, zależy od gatunku gryzonia. Przyjmuje się, że samiczka rodzi po 16-30 dniach od zapłodnienia. Ciężarne chomiki powinny mieć zapewnioną troskliwą opiekę – spokój, wzbogaconą dietę oraz higieniczne warunki życia.

Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.