Ile razy dziennie karmić psa? Ciężko dokładnie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wielu hodowców i właścicieli ma zupełnie inny pogląd na to, ile razy dziennie karmić psa. Niektórzy cenią sobie karmienie raz dziennie o konkretnej godzinie i jeżeli zwierzak dobrze czuje się w takim trybie, to będzie on odpowiedni. Jeżeli chcesz poznać szczegółowe informacje o żywieniu psów, to koniecznie przeczytaj poniższy artykuł!

Ile musi jeść szczeniak?

W zależności od rasy psy osiągają dorosłość w wieku od 10 miesięcy do 2 lat. W początkowym okresie życia karmione są mlekiem matki, ale trzeba zacząć je przyzwyczajać do jedzenia stałych pokarmów około 3 lub 4 tygodnia życia. Jest to bardzo ważne zadanie właściciela, w tym czasie można nawiązać dosyć dużą więź emocjonalną ze szczeniakiem. Wprowadzanie do diety pokarmów stałych należy jednak robić stopniowo, pupil musi przystosować się do zmian. Zbyt szybkie przejście na pokarmy stałe może mieć zły wpływ na układ pokarmowy psa oraz jego samopoczucie.

Ile powinien jeść szczeniak? To zagadnienie powinno być bardzo ważne dla każdego odpowiedzialnego hodowcy. Pies do prawidłowego rozwoju potrzebuje składników odżywczych, które dostarczane są w odpowiednich odstępach czasowych. Przekarmienie i niedokarmienie mogą wpłynąć negatywnie na zdrowie czworonoga. Wiele problemów zdrowotnych w przyszłości może być spowodowane przez źle skonstruowaną dietę.

Ile powinno znajdować się pokarmu w jednym posiłku? Jest to zależne od rasy oraz masy pupila, dlatego nie można tego jasno określić. Innych ilości będzie wymagać młoda chihuahua lub yorkshire terrier, a innych szczenię dużej rasy. Warto kierować się zasadą, która mówi, że szczeniak potrzebuje większej ilości składników odżywczych w przeliczeniu na masę ciała niż dorosły pies.

Ile razy dziennie karmić psa młodego i szczenię?

Ile razy dziennie karmić psa, który jest młody? Musi on jeść częściej niż dojrzały pies. Należy oczywiście pamiętać o mniejszych porcjach. Szczenięta w wieku około 7 tygodni powinny otrzymywać od 4 do 5 posiłków dziennie. Po 8 tygodniu życia należy zmniejszyć częstotliwość napełniania miski do 3 lub 4 razy dziennie. Po 7 miesiącu życia można psa karmić dwa razy dziennie, podobnie jak psa dorosłego.

Pamiętaj o tym, aby porcje obliczać indywidualnie w zależności od psa. Na karmach dla psów znajdują się pomocne informacje, dzięki którym będziesz mógł określić, jakie dawki powinien otrzymywać twój pupil. Szczeniakom warto podawać specjalnie dla nich przeznaczone karmy wysokiej jakości, dzięki temu będziesz miał pewność, że dostarczasz im wystarczającą ilość składników odżywczych.

Dieta psa dorosłego – co należy o niej wiedzieć?

Jeżeli jesteś właścicielem dorosłego psa, to powinieneś stworzyć dla niego dietę, która będzie zawierała odpowiednią dzienną dawkę składników odżywczych. W dużym stopniu wpłynie to na zdrowie oraz samopoczucie zwierzaka. Dieta ma również wpływ na wygląd czworonoga, jako przykład można tutaj podać stan sierści. Odpowiedni bilans kaloryczny jest bardzo ważny dla twojego psa! Wielu właścicieli ma tendencję do przekarmiania swojego pupila. Psy naprawdę dobrze opanowały sztukę błagania o jedzenie. Trzeba jednak bardzo uważać, ponieważ podawanie psu zbyt dużej ilości jedzenia może być przyczyną nadwagi.

Psa nie można karmić zbyt często. Na ogół zaleca się rozbijanie dziennej porcji jedzenia na dwa–trzy mniejsze posiłki. Nie tylko zmniejsza to występowanie nagłych napadów głodu, ale także minimalizuje ryzyko zachorowania na bardzo niebezpieczny skręt żołądka. Na zachorowanie na tę chorobę najbardziej narażone są duże psy i to ich posiłki najlepiej rozbijać na mniejsze porcje. Ile razy dziennie karmić psa? Najlepiej będzie podawać mu posiłek trzy razy dziennie, ale w mniejszych porcjach.

Co należy wiedzieć o karmieniu dorosłego psa?

Wiesz już, ile razy dziennie karmić psa. Ważne jest jednak, abyś znał podstawowe zasady zdrowej psiej diety i wdrożył rutynę żywieniową. Musisz pamiętać o tym, żeby nie zostawiać psu pełnej miski na cały dzień. Doprowadzi to do tego, że będzie on co jakiś czas podchodził do miski, a jego żołądek nie będzie miał czasu na odpoczynek. Jeżeli widzisz, że pies już nie jest zainteresowany jedzeniem, to wyczyść jego miskę i napełnij ją dopiero przy okazji następnego posiłku.

Warto jeszcze zaznaczyć, że psia karma, która pozostaje w misce przez długi czas, może zwietrzeć i być mniej atrakcyjna dla psa. Nie należy napełniać psiej miski przed i po aktywności fizycznej. Jeżeli wybierasz się na spacer ze swoim psem, to zdecydowanie lepiej będzie nakarmić go dwie godziny po powrocie. Staraj się unikać dokarmiania swojego psa pomiędzy posiłkami. Pies na pewno będzie zadowolony z rzuconego mu co jakiś czas przysmaku, ale nie oznacza to, że będzie to dla niego zdrowe. Nagrody w postaci przysmaków stosuje się do nagradzania psa, ale nie powinny one stanowić więcej niż 15% dziennej racji.

Na pewno zdajesz sobie sprawę, że każdy pies jest inny, dlatego dieta powinna być dostosowana indywidualnie do każdego zwierzęcia. Każde zwierzę ma inne potrzeby, dieta zdrowego psa będzie znacząco różniła się od diety psa chorego. Indywidualne podejście to bardzo ważny element w hodowli.

Jak powinna wyglądać psia dieta?

To, ile razy dziennie karmić psa jest ważne, ale właściciel nie powinien zapominać o odpowiedniej zawartości składników odżywczych w karmie. Jak znaleźć odpowiednią karmę? Reklamy w przeglądarkach internetowych mogą namieszać ci w głowie. Pamiętaj, by zawsze czytać dokładnie skład karmy! Na pierwszym miejscu powinno się w nim znajdować mięso, z kolei najlepiej, jeśli nie będzie zawierała zbóż, takich jak pszenica czy kukurydza. Kiedy znajdziesz już dobrze zbilansowaną karmę, która odpowiada twojemu zwierzakowi, to nie zmieniaj jej. Częste zmiany karmy nie wpływają dobrze na układ pokarmowy psa.

Dobrze zbilansowana psia dieta zawiera białka, węglowodany oraz tłuszcze. Nie może w niej zabraknąć również witamin i minerałów oraz błonnika, który jest niezbędny do prawidłowego trawienia. Ilość błonnika nie powinna jednak przekraczać 5%. Psie posiłki powinny charakteryzować się strawnością, smakowitością oraz stałym składem. Dieta dorosłego pieska uzależniona jest od aktywności, psy aktywne powinny dostawać odpowiednio większą ilość kalorii. Starsze psy powinny dostawać dodatkowe ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witamin A i E. Mają one również dużo mniejsze zapotrzebowanie kaloryczne, ponieważ ich procesy metaboliczne są spowolnione, ich dieta nie powinny być więc wysokokaloryczna.

Teraz wiesz już, ile razy dziennie karmić psa. Ważne jest dostosowanie posiłków do indywidualnych potrzeb zwierzęcia, ale też regularność i podawanie posiłków o odpowiednich porach. Zbyt duże porcje mogą doprowadzić do otyłości. Jeżeli wybierzesz dla swojego czworonoga odpowiednią dietę, to będzie on zdrowy i szczęśliwy!

Archiwum: lipiec 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.