Mimo, że ze zwierzęciem domowym kojarzą się przede wszystkim koty i psy, coraz częściej pupilami są także gady. Wśród nich – żółwie. Te niesamowite zwierzaki sprawdzają się jako domowi pupile, również pod opieką młodszych dzieci i nadzorem dorosłych. Cena żółwia nie należy do najwyższych, choć czasem może przyprawić o zawrót głowy. Ile kosztuje żółw? Jaki jest koszt jego utrzymania? Sprawdź!

Ile kosztuje żółw i gdzie go kupić?

W sklepach zoologicznych spotkać możemy wielu przedstawicieli tego gatunku. Jednakże żółwia lepiej jest zakupić w sklepach specjalizujących się w handlu gadami. Dlaczego? Przede wszystkim pracownicy sklepów specjalistycznych mają znacznie większą wiedzę na temat poszczególnych gatunków. To może być bardzo przydatne dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z innymi gatunkami niż pies czy kot.

Po drugie, sklepy zoologiczne nie zawsze zwracają uwagę na pochodzenie zwierząt, a to przyczynia się do ich przemytu oraz handlu na czarnym rynku. Efektem jest nie tylko degradacja środowiska, ale również wyginięcie wielu gatunków. Dodatkowo, zwierzęta, które są wystawione na sprzedaż w sklepach zoologicznych, narażone są na większy stres. Nie mają też kontaktu z człowiekiem, przez co miewają problemy z socjalizacją. 

Ile kosztuje żółw w sklepie zoologicznym? Na pewno mniej niż u hodowcy. Zwróć jednak uwagę na powyższe kwestie i zastanów się, czy z takiego miejsca trafi do ciebie zdrowy żółw. Cena wówczas stanie się kwestią drugorzędną.

Żółw – cena gada z hodowli

To, ile kosztuje żółw, zależy przede wszystkim od jego gatunku. Popularne żółwie ostrogrzbiete mogą kosztować zaledwie 30 zł. Żółwie greckie i stepowe to natomiast koszt rzędu 400-500 zł. Nie są to zatem ogromne sumy, biorąc pod uwagę, że to zwierzęta długowieczne, które mogą żyć nawet 150 lat!

Kliknij!
Żółw wodno-lądowy – jak o niego dbać? Poznaj najpopularniejsze gatunki żółwi do akwarium

Zupełnie inaczej wygląda koszt gatunków mniej popularnych, takich jak afrykański żółw. Ile kosztuje taki osobnik? Trzeba zapłacić za niego nawet powyżej 1000 zł! To wciąż niewiele, biorąc pod uwagę, że może spędzić z tobą całe życie.

Ile kosztuje utrzymanie żółwia?

To, ile kosztuje utrzymanie żółwia, zależne jest przede wszystkim od gatunku, który zamieszka w twoim domu. Pierwszym kosztem jest terrarium. Powinno być ono dostosowane do konkretnego pupila. Zupełnie innego wyposażenia wymaga żółw lądowy, innego – wodny, a jeszcze w innych warunkach żyje żółw wodno-lądowy.

Podstawowe terrarium to koszt rzędu 200 zł. Warto jednak postawić na nieco większy i lepiej wyposażony zbiornik już na samym starcie, ponieważ jest to na ogół jeden wydatek na całe życie. Samo wyżywienie żółwia nie jest drogie, aczkolwiek znów wszystko zależy tu od konkretnego gatunku. Niektóre żółwie żywią się tylko i wyłącznie roślinami – szczególnie trawą i koniczyną; inne preferują ryby czy owoce morza. Jak widzisz, to, ile kosztuje żółw, może, ale nie musi stanowić głównego wydatku. Żółwie to ciekawi przedstawiciele gadów. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że żyją bardzo długo; mogą towarzyszyć człowiekowi całe życie. Aby jednak tak się stało, muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki. Zatem do tego, ile kosztuje żółw, należy doliczyć jego utrzymanie. Przed adopcją trzeba zgłębić nieco wiedzę na temat samego zwierzaka – tego, jakich warunków potrzebuje, by spokojnie żyć oraz, jak powinna wyglądać jego dieta. To od niej bowiem zależy długość jego życia. Żółwie są dobrymi towarzyszami dla dzieci, pod warunkiem, że opieka nad nimi odbywa się pod kontrolą dorosłych.