Choć wśród psów zaprzęgowych znacznie większą popularnością cieszą się husky, to również i samoyedy coraz częściej goszczą w polskich domach. Te białe psy są niesamowicie urodziwe, ale to nie wszystko! To również bardzo łagodne i lojalne czworonogi, dlatego idealnie nadają się na towarzyszy dla rodzin. Przed zakupem warto poznać charakterystykę rasy, bo przysposobienie to nie wszystko – te psy mają także swoje wymagania! Ile kosztuje samoyed? I gdzie znaleźć zdrowe i pełne energii szczeniaki? Sprawdź!

Ile kosztuje samoyed i dla kogo się nada?

Choć samoyedy są bardzo łagodnymi i łatwymi w ułożeniu psami, to nie jest to rasa dla każdego. Jak wszystkie psy zaprzęgowe, wymagają odpowiedniej dawki ruchu. To nie tylko długie spacery, ale też zabawa, a przede wszystkim ćwiczenia. Jest to zatem znakomity towarzysz dla rodzin, pod warunkiem, że prowadzą one aktywny tryb życia. Jeśli zatem należysz do osób, które dużo czasu spędzają na wycieczkach poza miastem, chętnie wyruszają na górskie wędrówki, uwielbiają biegać lub jeździć na rowerze, samoyed może być dobrym wyborem.

Ile kosztuje pies samoyed? To zależy, w której hodowli go zakupisz. Ponieważ nie jest to bardzo popularna rasa psów, jest duże prawdopodobieństwo, że będziesz musiał wpisać się na listę rezerwową. Warto zaczekać, bowiem wybór zdrowego psa jest znacznie ważniejszy niż natychmiastowa adopcja. Szczególnie, że hodowcy starają się zapewnić naprawdę bardzo dobre warunki życia samoyeda. Koszt jest więc częściowo efektem inwestycji w zdrowy rozwój psa.

Samoyed – koszt zakupu

Zamarzył ci się pies samoyed? Cena zależy od wybranej hodowli. W Polsce sprzedaż psów rasowych bez rodowodu jest nielegalna. Decydując się na zakup psa rasowego, konieczne jest dokładne sprawdzenie hodowli. Przede wszystkim powinny one należeć do Związku Kynologicznego w Polsce. Dzięki temu zwierzę ma rodowód trzypokoleniowy, uznawany na całym świecie dzięki certyfikacji FCI. Oznacza to, że w twoje ręce trafia rasowy samoyed. Ile kosztuje taki pies? Około 5 000 zł. 

Zobacz też:
Co jedzą słonie, czyli jak osiągnąć wagę rzędu 6000 kilogramów?

Czy możliwe jest znalezienie tańszego szczeniaka? To, ile kosztuje samoyed, wynika z warunków, w jakich jest hodowany. Dużo niższa kwota prawdopodobnie oznacza pseudohodowlę, a to z kolei jest proceder nielegalny. Zwierzaki w takich miejscach nie tylko cierpią, ale również rozwija się u nich agresja i szereg innych, niepożądanych cech. Nie ma też kontroli nad pulą genetyczną, co z kolei prowadzi do poważnych problemów ze zdrowiem, a w rezultacie obniża komfort życia psa.

Samoyed – koszt szczeniaka z krajowych hodowli

To, ile kosztuje samoyed, wydaje ci się dużą kwotą? Młode, dopiero rozpoczynające swoją działalność hodowle często oferują tańsze szczeniaki, ale również wydają im metrykę ZKwP. Warto jednak uważnie prześledzić, z jakich linii pochodzą rodzice szczeniąt.

Przodkowie również mają wpływ na cenę psa. To, ile kosztuje samoyed, wynika z sukcesów jego rodziców i dziadków. Potomkowie psów wystawowych, które mają na swoim koncie wiele tytułów, mogą kosztować nawet powyżej 10 000 zł! 

Na ostateczną cenę psa wpływa także jego przeznaczenie. Jeśli chcesz w przyszłości pojawiać się na wystawach lub założyć hodowlę, musisz wydać więcej. Co więcej, nie każdemu hodowca wyda takiego psa. Często trzeba najpierw udowodnić, że to dobry pomysł. Jeśli nie planujesz wystaw, będzie łatwiej – to, ile kosztuje samoyed jako pies towarzyszący, jest kwotą niższą.

Samoyed to bardzo atrakcyjny, łagodny i rodzinny pies zaprzęgowy. Choć nie jest tak popularny jak husky, z pewnością znajdziesz w Polsce hodowle specjalizujące się w tej konkretnej rasie. Choć z wyglądu przypomina uroczego misia połączonego z wilkiem, nie jest to czworonóg dla każdego. Wiesz już, ile kosztuje samoyed. Teraz zastanów się, czy masz na niego odpowiednie warunki.