Każdy, kto choć raz obejrzał „101 dalmatyńczyków”, pragnął, by jego najlepszy psi przyjaciel był równie słodki i cętkowany, jak psi aktorzy! To właśnie dzięki bajce ta psia rasa była u szczytu popularności. Choć dzisiaj nie spotyka się jej już tak często na spacerach, to w Polsce nadal istnieje wiele hodowli tego pochodzącego z Chorwacji psa. Ile kosztują dalmatyńczyki? I na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Ile kosztuje dalmatyńczyk?

Dalmatyńczyk to uroczy pies gończy pochodzący z Chorwacji. Jest niezwykle przyjacielski, i łatwy w ułożeniu, o ile zapewni mu się odpowiednią dawkę ruchu. Podczas zakupu dalmatyńczyka szczególną uwagę należy zwrócić na hodowlę. Cena dalmatyńczyka będzie się różnić, zależnie od kilku aspektów.

Pseudohodowla – tam nie kupuj psa

Zanim podejmiesz decyzję o zakupie dalmatyńczyka, koniecznie zapoznaj się ze wzorcem rasy. Potem sprawdź hodowle, które należą do Związku Kynologicznego w Polsce. Dlaczego to takie ważne? W internecie znajdziesz wiele ofert dotyczących psów, które pochodzą z pseudohodowli. W takim przypadku to, ile kosztuje dalmatyńczyk, może być mniejszym wydatkiem. Jednak, prócz tego, że nie będziesz znał prawdziwego rodowodu swojego pupila, to dodatkowo wesprzesz bardzo haniebny proceder, który przyczynia się do cierpienia zwierząt.

Ile kosztują dalmatyńczyki w hodowli?

Aby jednak móc na pierwszy rzut oka rozpoznać pseudohodowlę, musisz wiedzieć, ile kosztuje dalmatyńczyk. Cena w tym wypadku uzależniona jest od kilku czynników:

  • tego, czy pies będzie wystawowy, czy nie;
  • umaszczenia;
  • przodków czworonoga;
  • historii samej hodowli.

Ile kosztują dalmatyńczyki w prawdziwej hodowli? Od 4 500 zł do 7 000 zł. Jeśli szczeniak ma sławnych przodków i jest przeznaczony na psa wystawowego, jego cena będzie znacznie wyższa. Jeśli hodowla jest początkująca, nie ma w swojej historii wielkich osiągnięć, również i szczeniak będzie tańszy.

Zobacz też:
Czy wiesz, kiedy jest Dzień Bociana? Obchody Święta Bociana to też ochrona polskiej przyrody!

Jest jeszcze jeden aspekt, który wpływa na cenę psa dalmatyńczyka – umaszczenie. Możesz zauważyć, że nawet jedna hodowla ma różne ceny. Zależy to od wybarwienia oraz tego, jak bardzo zbliżony do idealnego wzorca rasy jest konkretny szczeniak.

Pies dalmatyńczyk – cena za historię

To, ile kosztuje dalmatyńczyk w renomowanej hodowli, nie wynika jedynie z kosztu jego utrzymania. To przede wszystkim odpowiedzialne podejście do łączenia ze sobą w pary odpowiednich psów. Są one dobierane tak, aby między innymi uniknąć chorób genetycznych, które znacząco skracają życie psa.

Płacąc za szczeniaka, kupujesz także jego historię. Hodowca opowie ci zarówno o jego przodkach, ewentualnych problemach zdrowotnych, jak i pomoże ci w kłopotach wychowawczych. W ten sposób to, ile kosztuje dalmatyńczyk, mimo wszystko ci się opłaca. Dostajesz bowiem bardzo duże wsparcie.Cena dalmatyńczyka nie jest wygórowana. Dobra hodowla dba o swoje psy, zapewnia im stałą pomoc weterynaryjną i przede wszystkim troszczy się o ich dobrostan. Dlatego też upewnij się, że wybrany przez ciebie szczeniak nie jest z pseudohodowli. Jeśli masz takie podejrzenia, koniecznie zgłoś to odpowiednim służbom! Wiedza o tym, ile kosztuje dalmatyńczyk z hodowli, może być w takim przypadku pomocna.