Ceny chomików są dość zróżnicowane. Chcesz wiedzieć, ile kosztuje chomik? Koszt w dużej mierze zależy od rasy zwierzaka. Jeśli chcesz dowiedzieć się, ile kosztują chomiki najpopularniejszych ras, świetnie trafiłeś! Podpowiadamy gdzie można kupić takiego gryzonia i podajemy orientacyjne ceny. Przeczytaj nasz tekst, jeżeli chcesz mieć w domu nowego pupila, ale nie wiesz, jakie wydatki cię czekają. Rozwiejemy twoje wątpliwości!

Chomik – cena. Ile kosztują najpopularniejsze rasy?

Od lat w wielu domach pojawia się chomik. Cena tego małego zwierzątka nie jest wygórowana, a na jej wysokość wpływa przede wszystkim rasa chomika. Co warto wiedzieć na ten temat? 

Chomik syryjski – cena i charakterystyka

Ile kosztują chomiki syryjskie? Za popularnego gryzonia zapłacisz od 10 do 40 złotych. Co go wyróżnia? Ogromna energia i inteligencja. Chomiki syryjskie to spore zwierzaki (pupil może ważyć nawet 250 gramów i osiągać 18 cm długości). Ich torby policzkowe rozciągają się w dość charakterystyczny sposób. Chcesz kupić chomika tej rasy? Pamiętaj, że ma naturę samotnika. Potrzebuje też przestronnej klatki. Musisz ją wyposażyć w zabawki, które pozwolą mu rozładować nadmiar energii. 

Chomik chiński – cena i cechy charakterystyczne 

W wielu domach pojawia się chomik chiński. Jest on trudniej dostępny, zatem musisz zapłacić za niego więcej, ale cena chomika nie powinna przekroczyć 100 złotych. Wiesz już, ile kosztują chomiki chińskie, a czym przyciągają wzrok? Rasa ta wyróżnia się walcowatym kształtem ciała, długim ogonem oraz charakterystyczną pręgą biegnącą wzdłuż grzbietu. Oryginalny wygląd ma jednak swoją cenę (nie tylko dosłownie). Jeśli zdecydujesz się na takiego chomika, musisz zwracać szczególną uwagę na stan jego zdrowia i zapewnić mu możliwie jak najlepsze warunki. Sam chomik jest dość drogi, ale tobie musi być bardzo drogi. 

Zobacz też:
Skunks – wygląd, zachowanie i hodowla

Chomik dżungarski – cena i charakterystyka 

A ile kosztuje chomik dżungarski? Zwykle jego cena nie przekracza 25 złotych. Ten mały gryzoń zwykle waży mniej niż 50 gramów, a maksymalna długość jego ciała wynosi 10 cm. Gęste futerko, zwinność i spora ruchliwość – to najbardziej charakterystyczne cechy tego chomika. Wybierasz taką rasę? Pamiętaj, że to gryzoń bardzo ciekawski i chętnie obserwuje, co dzieje się w jego otoczeniu. Choć jest dość odporny, ma skłonność do chorób dermatologicznych. Kupując takiego chomika, musisz pamiętać o częstym czyszczeniu klatki i regularnej zmianie ściółki. Czas odpowiedzieć na pytanie, ile kosztują chomiki wraz z klatką.

Gdzie można kupić chomika? Ile kosztuje chomik z klatką?

Ile kosztuje chomik w sklepie zoologicznym, czyli tam, gdzie zazwyczaj można go znaleźć na sprzedaż? Zwykle to wydatek kilkunastu złotych. Pamiętaj jednak, że koszt chomika to nie zakup samego zwierzątka. Musisz kupić także klatkę (około 60 zł), pokarm i zestaw zabawek (ze słynnym kołowrotkiem na czele), które uchronią go przed nudą. Na co warto postawić? 

Ile kosztują chomiki w hodowlach?

Chomiki do kupienia czekają też w hodowlach, których nie brakuje. Ile kosztują chomiki bezpośrednio od doświadczonych hodowców? Tu cena jest wyższa, jednak dzięki temu masz pewność, że zwierzak miał zapewnioną dobrą opiekę. Zwróć uwagę na opinię na temat wybranego sprzedawcy. To, w jakich warunkach przetrzymywane i rozmnażane są te zwierzęta, ma przecież ogromne znaczenie. 

Czy chomik to zwierzę dla ciebie? 

Niewygórowana cena chomika sprawia, że jest postrzegany jako zwierzę dla każdego. Czy tak jest w istocie? Chomik, choć jest gryzoniem o niewielkich wymaganiach, potrzebuje troskliwej i delikatnej opieki. Regularne karmienie, czyszczenie klatki i zabawa z pupilem to podstawowe obowiązki właścicieli chomików. Choć powinno im podołać nawet dziecko, nie możesz zapominać o odpowiedzialności za chomika, którego bierzesz pod swój dach. Pamiętaj też, że chomik największą aktywnością wykazuje się w nocy, co może utrudniać zasypianie. 
Cena chomika nie jest zazwyczaj zbyt wysoka, choć oferty hodowli i sklepów zoologicznych mogą się znacznie różnić. To, ile kosztują chomiki, nie jest jednak aż tak ważne jak to, w jakich warunkach były hodowane. Wybierając chomika do swojego domu, staraj się korzystać z usług tych hodowców, którzy cieszą się nienaganną opinią. Zyskasz dzięki temu pewność, że twój zwierzak będzie się zdrowo rozwijał.

Zobacz też:
5 najciekawszych faktów o drapieżnikach. Wszystko, co musisz wiedzieć o zwierzętach drapieżnych w Polsce i nie tylko