Żywienie psa wymaga nie tylko doboru odpowiedniej karmy, ale także jej skutecznego dawkowania. Nasze czworonogi różnią się od siebie wielkością, masą ciała i trybem życia. W związku z tym ich zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze może być bardzo różne. Ile karmy dla psa? Tabela producenta zawsze powinna być traktowana dosłownie? Sprawdź to.

Przykładowe tabele dawkowania karmy dla psów

Karma sucha dla psa – tabele dawkowania

Masa ciała psaPorcja dzienna w gramach
2 kg50 g
5 kg100 g
10 kg160 g
15 kg220 g
Dawkowanie na przykładzie karmy Bosch Soft Mini Perliczka & Batat
Masa ciała psaPorcja dzienna w gramach
5 kg80 g
10 kg130 g
20 kg220 g
40 kg370 g
80 kg620 g
Dawkowanie na przykładzie karmy Brit Care Sensitive Venision&Potato
Masa ciała psaPorcja dzienna w gramach
10 kg140 g
20 kg275 g
40 kg495 g
60 kg675 g
80 kg855 g
Dawkowanie na przykładzie karmy Fitmin Dog Purity GF Adult Beef
Masa ciała psaPorcja dzienna w gramach
1 kg25 g
5 kg80 g
10 kg140 g
20 kg235 g
40+ kg395+ g
Dawkowanie na przykładzie karmy Propet Superfoods 65 Angielska kaczka z pasternakiem

Karma mokra dla psa – tabele dawkowania

Poniżej znajdziesz tabele dawkowania karmy dla psa w przypadku, gdy je wyłącznie mokrą karmę. Pod każdą tabelą znajduje się informacja, jakiej karmy dotyczy.

Masa ciała psaNiska aktywnośćStandardowa aktywność
3 kg180 g210 g
10 kg450 g515 g
20 kg760 g870 g
40 kg1275 g1465 g
60 kg1725 g1985 g
Dawkowanie na przykładzie karmy Animonda GranCarno Original Adult cztery mięsa
Masa ciała psaDzienna porcja w gramach
1 kg100 g
10 kg480 g
30 kg1100 g
90 kg2500 g
Dawkowanie na przykładzie karmy Brit Mono Protein Lamb
Masa ciała psaPorcja dzienna w gramach
10 kg400 g
20 kg800 g
30 kg1200 g
40 kg1600 g
Dawkowanie na przykładzie karmy Dolina Noteci Bogata w indyka
Masa ciała psaPorcja dzienna w gramach
5 kg390 g
12 kg780 g
25 kg1170 g
35 kg1560 g
45 kg1950 g
Dawkowanie na przykładzie karmy Taste of The Wild Pacific Stream

Czy pies powinien mieć stały dostęp do pokarmu?

Wiele osób stosuje metodę karmienia psa na żądanie. Pupil dostaje jedzenie wtedy, kiedy się go domaga, lub przez cały czas ma do dyspozycji miskę pełną suchej karmy. Zdecydowanie nie jest to najlepszy sposób na żywienie swojego zwierzaka.

To prawda, że psy są w stanie zjeść tylko taką liczbę kalorii, jaka jest im potrzebna do przetrwania. Ten naturalny mechanizm bardzo łatwo jednak przełamać, dopuszczając psa do jedzenia praktycznie bez żadnych ograniczeń. Model żywienia na żądanie jest odpowiedni jedynie w przypadku psów ciężko pracujących.

Standardowo pies powinien otrzymywać jeden lub dwa posiłki dziennie. W przypadku niektórych ras mogą być nawet trzy porcje. Powinny być podawane w spokojnym miejscu o regularnych godzinach.

Ile karmy dla szczeniaka?

Młody pies do dwunastego miesiąca życia wymaga szczególnego żywienia. Zapotrzebowanie szczeniąt na energię jest większe niż u dorosłych psów. Dopiero kiedy pies osiągnie połowę swojej docelowej masy ciała, zapotrzebowanie to zaczyna się stopniowo zmniejszać. Do tego czasu szczeniak potrzebuje nawet trzy rasy więcej kalorii niż dorosły pies.

Opiekunowie często mają odruch podawania takim wygłodniałym szczeniakom dodatkowych porcji. Ile karmy dla psa? Tableta producenta podawanej karmy powinna być dla ciebie ważnym wskaźnikiem tego, ile zwierzak powinien dokładnie jeść. Staraj się obserwować pieska i sprawdzać, czy nie jest głodny. Przekraczanie dziennej dawki nie jest jednak dobrą praktyką.

Szczeniak, który je za dużo może zacząć zbyt szybko rosnąć. To z kolei przekłada się na obciążenie układu ruchu i może skutkować zwyrodnieniami w dorosłym życiu.

Dawkowanie karmy dla psa – jakie czynniki brać pod uwagę?

Ile karmy dla psa? Tabela producenta dobrej karmy zawsze podzielona jest według przynajmniej dwóch czynników. Mowa tu o wadze zwierzęcia oraz poziomie jego aktywności. Czasami można spotkać także kategorię kastracji. Tak samo jak w przypadku ludzi sposobem zachowania prawidłowej wagi i samopoczucia jest równowaga energetyczna.

Ilość karmy a waga psa

Zdecydowanie większe zapotrzebowanie energetyczne mają duże psy. Im więcej waży zwierzak, tym większych dawek karmy będzie potrzebował. Dzienna dawka karmy może być podzielona na nieco więcej porcji w taki sposób, aby nie przekraczać dobowej dawki. Pamiętaj, że przysmaki również mają swoją kaloryczność i powinny być włączane do dziennego bilansu.

Karmienie psa a jego aktywność

Poziom aktywności fizycznej ma bardzo ważny wpływ na ilość przyjmowanego przez psa pokarmu. Zwierzęta ras użytkowych, sportowe i pracujące wymagają o wiele większej dawki kalorii niż te, które większość swojego życia spędzają na kanapie.

Psy sportowe wymagają szczególnie dokładnego żywienia i suplementacji. Zazwyczaj jednak dobierając ilość karmy dla psa, warto kierować się tabelą producenta. Na każdym opakowaniu znajduje się informacja o tym, ile gramów karmy zaleca się podawać zwierzęciu o określonej aktywności.

Ile mokrej karmy dla psa? Tabela producenta jako drogowskaz

Ile mokrej karmy dla psa? Tabela producenta powinna być brana pod uwagę przy każdym wprowadzaniu nowego pokarmu. Pamiętaj jednak, że zazwyczaj jest to jedynie orientacyjna dawka. Aby wiedzieć, ile karmy należy podawać, trzeba przede wszystkim obserwować swojego psa.

Regularnie sprawdzaj, czy pies nie tyje, ale także, czy nie chodzi głodny. Regularność karmienia i odpowiednie dawki to klucz do dobrej i skutecznej pracy układu pokarmowego. Prawidłowe trawienie to z kolei gwarancja dobrego samopoczucia zwierzęcia

Pamiętaj, że tabela jest tylko wskazówką

Jednocześnie trzeba pamiętać, że zalecenia producenta zawsze odnoszą się tylko i wyłącznie do tej jednej konkretnej karmy. Nie ma jednej odpowiedzi na to, ile karmy powinien jeść pies. Ilość pokarmu zawsze trzeba dostosować do:

  • tego, co je pies – każda karma ma inną kaloryczność w zależności od składników;
  • zapotrzebowania energetycznego psa;
  • wielkości i masy ciała;
  • codziennej aktywności;
  • kastracji lub jej braku.

Jeżeli więc zastanawiasz się, ile powinien jeść twój pies, postaraj się podejść do tego indywidualnie. Zastanów się, ile godzin dziennie przeznaczacie na aktywność. Weź pod uwagę wiek zwierzaka i prawidłową masę ciała, którą powinien osiągnąć.

Kiedy zwiększyć ilość pokarmu?

Czy są sytuacje, w których należy podawać psu więcej jedzenia niż zwykle? Oczywiście. Ilość kalorii należy zwiększać w sytuacji, kiedy aktywność psa wzrasta. W przypadku zwierząt uprawiających sporty kynologiczne ilość pożywienia zwiększa się w czasie intensywnych treningów lub zawodów. W takim wypadku ważna jest także suplementacja, dlatego warto skonsultować się z lekarzem weterynarii, a najlepiej z zoodietetykiem.

Ciąża psa

Innym przypadkiem zwiększenia zapotrzebowania na pokarm jest ciąża. Szczególnie jej druga połowa wymaga znacznego pomnożenia codziennej dawki. Ciężarna suka może jeść nawet o połowę więcej niż zwykle. Zawsze jednak monitoruj jej wagę ciała, ponieważ nie powinna przytyć więcej niż 15–20% swojej standardowej masy.

Odpowiednie dawkowanie karmy pozwala całkowicie pokryć zapotrzebowanie psa na energię, a jednocześnie uniknąć nadwagi. W internecie znajduje się wiele kalkulatorów i tabeli żywienia, które mają odpowiedzieć na pytanie: ile karmy dla psa. Tabela jest jednak wyłącznie orientacyjnym narzędziem. Ilość dziennej porcji zawsze dobieraj indywidualnie do wielkości, aktywności i trybu życia swojego pupila.

Archiwum: czerwiec 2022
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.