Zarówno labradory, jak i husky cechują się wysoką inteligencją i poziomem energii. Ta stosunkowo nowa krzyżówka podbija serca miłośników aktywnych psów. Jeśli jesteś jednym z nich i huskador wpadł ci w oko, przeczytaj, co powinieneś wiedzieć o temperamencie i pielęgnacji tych psów.

Huskador, czyli mieszaniec labradora i husky

Huskador to oficjalnie rozpoznawana rasa będąca mieszanką syberyjskiego huskyz labradorem retrieverem. Połączenie występuje również pod nazwą „labrasky”, „labsky” oraz „siberian retriever”.

Psy są średniej wielkości i osiągają do około 63 cm wysokości w kłębie. Ich średnia długość życia wynosi od 10 do 15 lat. Huskadory posiadają wiele pożądanych cech charakteru są czułe, radosne oraz bardzo lojalne. Ich wysoka inteligencja daje bardzo duży potencjał w szkoleniu psiaka.

Krzyżówka ras została po raz pierwszy stworzona w 1990 roku, trudno jest jednak określić kraj pochodzenia. Prawdopodobnie powstała w Stanach Zjednoczonych. Tak samo jak w przypadku każdego miksu ras, na charakter i budowę psa składają się cechy dwóch ras rodziców. Co warto wiedzieć o przodkach huskadora, czyli labradorze i huskim syberyjskim?

Husky syberyjski

Husky syberyjski to jedna z popularniejszych ras pracujących psów myśliwskich. Husky określa się jako rasę pierwotną, od wieluset lat współistniejącą wraz z ludami łowieckimi północnej Syberii. Psy zyskały uznanie jako sprawne psy zaprzęgowe, a popularność razy wzrosła razem z ilością miłośników tego sportu. Husky są obecnie również psami rodzinnymi – do czego świetnie się nadają dzięki swojej opiekuńczości i radosnemu charakterowi.

Labrador retriever

Labrador retriever to pies z sekcji aportującej pochodzący z Nowej Fundlandii. Już w XVIII wieku labradory były wykorzystywane tam jako psy pracujące. Ich zdolności łowieckie były wykorzystywane przez rybaków do wyciągania sieci i przynoszenia (z języka angielskiego retrieve) przedmiotów. W Europie pojawiły się za pomocą założonej w 1870 roku hodowli w Wielkiej Brytanii, gdzie rasa szybko zdobyła popularność pośród myśliwych. Labradory cechuje wysoka inteligencja i świetna umiejętność współpracy z człowiekiem.

Kliknij!
Thai ridgeback – pielęgnacja, hodowla, i opis rasy. Azjatycki pies o silnym charakterze i niezwykłej aparycji

Wygląd i cechy fizyczne huskadora

Ponieważ huskadory to krzyżówka dwóch ras, trudno jest przewidzieć wynik skrzyżowania danych osobników i ostateczny wygląd dorosłego zwierzęcia – dominować mogą cechy każdego z rodziców. Piesek może być podobny bardziej do labradora lub przypominać bardziej husky. Zależne od jednego z rodziców mogą być np. kształt uszu, kolor oczu (brązowe lub typowe dla husky niebieskie), czy umaszczenie. Nawet szczeniaki z jednego miotu będą zazwyczaj różnić się pomiędzy sobą.

Sierść

Najbardziej prawdopodobne są umaszczenia z futrem białym, szarym, czarnym, beżowym i wielokolorowym. Można spodziewać się, że pies będzie miał więc naprawdę niepowtarzalny wygląd. Sierść jest dwuwarstwowa, o średniej długości. Cechą dziedziczną po syberyjskim husky jest miękki podszerstek, zapewniający psu ochronę przed zimnem. Obie rasy rodziców mają tendencję do linienia, należy je więc często czesać. Koniecznie należy też zadbać o odpowiednią pielęgnację futra.

Waga i wzrost

Huskadory zaliczane są do psów średniej wielkości o atletycznej posturze. Dorosły psiak będzie ważył średnio od 18 do 27 kilogramów i może osiągnąć od 50 do 63 centymetrów wzrostu.

Temperament i usposobienie

Ponieważ labradory i husky to psiaki o niezwykle wysokim poziomie energii, huskador będzie skory zarówno do zabawy, jak i długich spacerów. Obie rasy są też bardzo inteligentne i łatwe w szkoleniu. Huskador najlepiej więc sprawdzi się jako towarzysz osób aktywnych, a przyszły właściciel zdecydowanie powinien zadbać o odpowiednią ilość codziennego ruchu. Pływanie, ganianie za frisbee, albo psi sport, taki jak treningi agility, powinny być stałą częścią życia zwierzaka.

Lojalne, radosne i czułe huskadory będą świetnym uzupełnieniem rodziny. Pieski są wyjątkowo przyjazne i dobrze reagują na dzieci. Predyspozycje to jednak nie wszystko – pozytywne psie cechy muszą być wzmacniane odpowiednim szkoleniem. Wystarczy kilka minut dziennie, aby pies był bardziej skupiony i ułożony, a trening umysłowy może być też dobrą zabawą.

Kliknij!
Harrier – pies, który uwielbia pracę. Poznaj charakter harriera i jego potrzeby

Pamiętaj, że huskador to bardzo inteligentne i aktywne zwierzę, wymaga więc wiele stymulacji. Znudzony pupil może urządzić niezły bałagan w mieszkaniu. Te mocno przywiązane do swoich właścicieli psy potrafią też kochać „za bardzo” i mogą sobie kiepsko radzić z separacją. Zarówno labradory, jak i husky są rasami współistniejącymi z człowiekiem. Aby uniknąć zaburzeń behawioralnych, przyzwyczaj psa do bycia samemu oraz zapewnij mu odpowiednią ilość zabawek, które umilą mu czas do twojego powrotu. Szczególnie przydatne mogą być tutaj metody zapobiegania i leczenia lęku separacyjnego.

Pielęgnacja i zdrowie huskadora

Psy labsky są dość zdrową mieszanką dwóch silnych ras, posiadają jednak kilka predyspozycji do chorób. Huskadory najczęściej chorują na:

  • choroby oczu (szczególnie zaćmę i postępujący zanik siatkówki);
  • nadwagę;
  • alergie;
  • choroby zębów;
  • dysplazję stawu biodrowego.

Większości z tych zaburzeń (np. problemy z dysplazją) można uniknąć za pomocą zdrowego trybu życia psa. Zadbaj o właściwą, pełnowartościową dietę mięsną i odpowiednią ilość codziennego ruchu. Co powinien jeść huskador?

Dieta

W przypadku ras mieszanych, takich jak labsky, najlepszym sposobem na zachowanie właściwej diety jest zwyczajnie pozostawienie psa na wysokomięsnej, zbilansowanej karmie dobrej jakości. Ze względu na dużą aktywność rasy konieczna jest pełnowartościowa dieta oparta na białkach i tłuszczach mięsnych.

Ponieważ labradory mają tendencje do otyłości, warto mieć na oku wagę huskadora. Otyłość może prowadzić do wystąpienia zaburzeń stawów, w tym szczególnie nieprzyjemne problemy z dysplazją.

Pielęgnacja

Huskador, tak samo jak labradory i husky, ma tendencję do linienia i będzie tracił wiele sierści. Regularne wyczesywanie jest potrzebne przez cały rok, a w okresie zimowym może być konieczne nawet codziennie. Brak częstego wyczesywania będzie skutkował problemami w postaci sfilcowanego lub kołtuniącego się futra. Wyczesując sierść, uważaj na to, aby nie usunąć zbyt dużo termoizolacyjnego podszerstka.

Kliknij!
Polski owczarek nizinny

Wiesz już, jak rozpoznać huskadora i jakie cechy może mieć ten pies. W przypadku brania pod opiekę miksu ras trzeba być pewnym, że podoła się również mieszance temperamentów. Pamiętaj, że labsky będzie potrzebować długich spacerów i różnego rodzaju zabaw w domu. Powodzenia w szkoleniu!