Hovawarty to psy, które nie są w naszym kraju szczególnie popularne. Zdecydowanie częściej można je spotkać za zachodnią granicą, gdzie pracują w policji i innych służbach. Są także wykorzystywane w roli ratowników górskich i przewodników niewidomych.

Te wszechstronne zwierzęta zawsze muszą mieć coś do roboty. Jeżeli zapewnisz im odpowiednio dużo zadań i codziennej stymulacji intelektualnej, okażą się doskonałymi psami towarzyszącymi.

Podstawowe informacje

? Rozmiarwysokość w kłębie: suki od 58 do 63 cm, psy od 63 do 70 cm;
masa ciała: od 25 do 40 kg
Szatasierść: mocny, lekko pofalowany, długi włos okrywowy; skąpe podszycie;
maść: czarna, blond, czarna podpalana
❤️ Długość życia12–14 lat
? Charakterłagodny, zrównoważony, waleczny, pewny siebie, odporny na stres, umiarkowanie pobudliwy, wierny

Rasa psa hovawart – wzorzec rasy i wygląd

Jak potwierdzają zdjęcia, hovawart to duży pies o bardzo mocnej, ale harmonijnej i proporcjonalnej sylwetce. Jego kościec jest mocny, a mięśnie rozbudowane. Na pierwszy rzut oka może wydawać się nieco ociężały, jednak jego ruchy rozwiewają wszelkie wątpliwości.

Głowa rasy hovawart jest duża, z trójkątnymi uszami, które zwisają w pewnym oddaleniu od głowy. Prosty grzbiet kończy się ogonem, który sięga aż do stawu skokowego. Wysokość psa w kłębie wynosi od 58 do 70 centymetrów, w zależności od płci i cech osobniczych. Waga hovawarta natomiast waha się od 25 do 40 kilogramów.

Hovawart – szata i umaszczenie

Hovawart leży na ziemi

Sierść hovawarta jest długa, miękka i przylegająca do ciała. Podszerstek dobrze chroni przed zmianami temperatury. Może być falujący lub prosty. Wzorzec dopuszcza następujące umaszczenie: 

  • hovawart czarny – sierść jest jednolicie czarna bez żadnych znaczeń;
  • hovawart blond – złocisto-żółte z jaśniejszym brzuchem i łapami;
  • hovawart czarny ze znaczeniami – znaczenia mają kolor od jasnożółtego do brązowo-złocistego.

Hovawart – charakter

Hovawart jest przede wszystkim psem użytkowym i obronnym, jednak w przeciwieństwie do wielu innych ras o podobnym przeznaczeniu, uwielbia zabawę i psoty. Aż do starości pozostaje szczeniakiem, któremu w głowie dzikie harce. Trzeba jednak pamiętać, że psy tej rasy mają silne charaktery i nie w każdym wypadku będą odpowiednie dla niedoświadczonego opiekuna. 

Hovawart a aktywność i szkolenie

hovawart bawi się z opiekunem

Hovawart ma ogromne zapotrzebowanie na ruch. To pies pracujący o ogromnej inteligencji, dlatego wymaga stawiania coraz to nowszych wyzwań. Znudzony, szybko zmieni się w maszynę do niszczenia wyposażenia domu. Mimo wszystko psy tej rasy świetnie sprawdzają w roli psów rodzinnych, które mocno przywiązują do swoich opiekunów. 

Konieczne jest oczywiście odpowiednie szkolenie. Jako typowy pies pracujący, hovawart uczy się niezwykle szybko i ma do tego dużą motywację. Trzeba jednak pamiętać, że to zwierzak o bardzo silnym charakterze, który potrzebuje stanowczego i łagodnego opiekuna. 

Hovawart – pies jednego pana

Psy tej rasy przywiązują się do wszystkich członków rodziny, jednak zdecydowanie można nazwać je psami jednego człowieka. Wspólne szkolenie i spacerowanie zbliża je do tej osoby, która spędza z nimi najwięcej czasu. To z nią będzie pies będzie związany nierozerwalnie, do samego końca swojego życia.

hovawart bawi się gryzakiem

Rasa psa hovawart – długość życia i zdrowie

Hovawart jest psem długowiecznym jak na swoje rozmiary. Średnia długość życia to około 12 lat, jednak niektóre osobniki dożywają nawet 14. roku życia. Tak jak większość psów użytkowych, raczej nie chorują i są wolne od większości chorób genetycznych. Sporadycznie w rasie zdarza się dysplazja stawów biodrowych, jednak nie jest to tak częste schorzenie, jak w przypadku innych dużych ras. 

Hovawarty mają pewną skłonność do skrętu żołądka, dlatego po jedzeniu nie należy zmuszać ich do intensywnego wysiłku. Poleca się także rozdzielanie posiłków na mniejsze porcje – dwie, a nawet trzy. Zagrożony jest również niedoczynnością tarczycy.

Hovawart – pielęgnacja

Wbrew pozorom pielęgnacja sierści hovawarta nie jest szczególnie uciążliwa. Trzeba jednak wiedzieć, że pies ten gubi mnóstwo sierści nie tylko w okresie linienia, ale praktycznie przez cały rok. U niekastrowanych suczek wzmożone wypadanie włosów jest także związane z cyklem hormonalnym. 

hovawart patrzy

Wbrew pozorom ten długowłosy pies ma stosunkowo mało podszerstka, a jego sierść nie jest szczególnie skłonna do kołtunienia się. Wyczesuj ją raz na jakiś czas najpierw metalowym grzebieniem w celu pozbycia się potencjalnych kołtunów, a później szczotką z gęstymi zębami. 

Hovawart – co poza czesaniem?

Nie zaleca się kąpania zwierzaka, kiedy nie jest absolutnie konieczne, ponieważ szampony myjące mogą pozbawić go naturalnej warstwy ochronnej. Nie są potrzebne także żadne kosmetyki pielęgnacyjne.

Do pielęgnacji zalicza się natomiast regularna kontrola stanu uszu i zębów hovawarta. Podczas wizyt u weterynarza warto poprosić, aby sprawdził, czy nie odkłada się na nich nadmierna ilość kamienia nazębnego. 

Hovawart – szczeniaki i hodowla 

Hovawart nie jest rasą, która szczególnie często pojawia się na polskich ulicach. Nie oznacza to jednak, że nie ma u nas hodowli FCI, w których regularnie przychodzą na świat szczeniaki. Czasami na pieska trzeba trochę poczekać, jednak mimo wszystko warto kupować wyłącznie w hodowlach psów rasy havawart zrzeszonych w ZKwP

Hovawart – cena

Cena psa rasy hovawart z hodowli FCI to obecnie od 3 do 5 tysięcy złotych. Kwoty ustalane są jednak przez hodowców indywidualnie, dlatego mogą znacznie różnić się zarówno od średniej, jak i od siebie nawzajem. 

Rasa psa hovawart – historia

hovawart leży na trawie

Jako rasa psa hovawart pojawił się na terenie dzisiejszych Niemiec już w średniowieczu. Jego zadaniem od początku było pilnowanie terenów należących do tamtejszych arystokratów. Był niezwykle ceniony i stanowił ważne składnik majątku.

Hovawart – odtworzenie rasy

Z czasem, wraz z upadkiem arystokracji, rasa zaczęła zanikać. Kynolodzy rozpoczęli prace nad jej odtworzeniem dopiero w latach dwudziestych XX wieku. W tym celu krzyżowano ze sobą wiele rozmaitych ras – owczarki niemieckie, kuvasze, leonbergery, czy nowofundlandy. Właśnie dlatego wiele osób jest zdania, że dzisiejsze hovawarty to rasa nowa i odtworzona od podstaw.

Według niektórych historyków i znawców tematu część oryginalnych psów przetrwała i to one stały się bazą do stworzenia nowych linii hodowlanych. Niezależnie od tego, jaka jest prawda, dzisiaj wiemy, że profesjonalne prace hodowlane niemieckich kynologów doprowadziły do ukształtowania psów nie tylko o pięknym eksterierze, ale także o doskonałym zdrowiu i stabilności psychicznej. 

Hovawart – wzorzec

Już w 1936 roku niemiecki Kennel Klub oficjalnie uznał rasę. Oczywiście, wszystkie prace hodowlane przerwała wojna, jednak tuż po jej zakończeniu zostały one wznowione. Problemem była jednak sytuacja polityczna związana z podzieleniem Niemiec na strefy okupacyjne, a potem na dwa oddzielne kraje. Z czasem w NRD i RFN powstały dwa oddzielne wzorce rasy. Obecnie wzorzec hovawarta jest jednak ujednolicony przez FCI.

Hovawart w Polsce

hovawart stoi w lesie

Hovawart po raz pierwszy pojawił się w Polsce już w latach osiemdziesiątych. Od tego czasu jego popularność utrzymuje się ciągle na stałym, dosyć niskim poziomie. 

Hovawart – temperament. Dla kogo jest ten pies?

Kto będzie najlepszym opiekunem dla hovawarta? Zanim zdecydujesz się na zakup tego psa, musisz mieć świadomość, że wymaga on bardzo dużej dawki aktywności. Zwykłe spacery, nawet długie, nie zapewnią mu takiego wysiłku, jaki jest potrzebny, aby usatysfakcjonować tego zwierzaka. To pies użytkowy, pracujący, który wymaga także stymulacji umysłowej. 

Hovawart – aktywność i sport

Z uwagi na temperament hovawart nie jest psem dla osób, które na cały dzień wychodzą do pracy, a weekendy wolą spędzać w kinie lub na kanapie. Uwielbia przebywać ze swoimi opiekunami, ale poza samym towarzystwem konieczna jest także wspólna praca. 

Doskonałym rozwiązaniem będzie zaangażowanie się w sporty kynologiczne. Hovawarty świetnie radzą sobie na torach agility, osiągają także bardzo dobre wyniki w posłuszeństwie sportowym. Nie powinny jednak wyczynowo trenować frisbee, ponieważ może mieć to negatywny wpływ na ich kości. 

hovawart biega po trawie

Hovawart a rodzina

Psy tej rasy dobrze dogadują się z dziećmi, jednak zdecydowanie nie powinny traktowane jako nianie na czterech nogach. Akceptują maluchy, w niektórych przypadkach chętnie się z nimi bawią, jednak wymagają od nich szacunku i delikatnego traktowania. Zazwyczaj nie mają problemów z innymi zwierzętami, w tym także z kotami, jednak w tej kwestii wiele zależy od socjalizacji. 

Hovawart – pies do pracy

Hovawarta powinna wziąć do domu osoba nie tylko świadoma potrzeb rasy, ale także chętnego do tego, aby pracować z psem. Będzie dobrym wyborem, jeśli szukasz psa do rekreacyjnego uprawiania sportu kynologicznego. Po odpowiednim przygotowaniu hovawart sprawdzi się jako pies przewodnik. 

Jeżeli zapewnisz mu odpowiednią aktywność, hovawart może być świetnym psem towarzyszącym. Konieczne jest jednak zapewnienie mu wczesnego szkolenia oraz odpowiedniej socjalizacji. Jeżeli nie masz jeszcze doświadczenia w pracy z psem, dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy profesjonalnego trenera.

Hovawart – zdjęcia

Hovawart – ciekawostki

Słowa „hova” i „wart” w języku staroniemieckim oznaczają „podwórze” oraz „stróżowanie”. 

Hovawart jest psem dla człowieka, który chce z nim pracować. Wybór rasy wyłącznie pod kątem jej wyglądu nie jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ zwierzęta te wymagają bardzo dużo aktywności, a opuszczone – szybko popadają we frustrację.

Bibliografia

FCI-Standard N° 190, / 25. 09. 1998, https://www.zkwp.pl/wzorce/190.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 12.01.1998.

Archiwum: marzec 2023
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.