Hiszpański pies wodny często bywa mylony z lagotto romagnolo. Nic dziwnego, rasy te są ze sobą spokrewnione. Obydwie rasy kochają wodę, a z wyglądu przypominają małe owieczki. Co wyróżnia hiszpańskiego psa dowodnego? Jakich warunków potrzebuje i jaki opiekun będzie najbardziej odpowiedni? Dowiedz się tego, czytając nasz artykuł!

Podstawowe informacje

? Rozmiarwysokość w kłębie: suki od 40 do 46 cm, psy od 44 do 50 cm;
masa ciała: suki do 14 do 18 kg, psy od 18 do 22 kg
Szatasierść: wełnista, kędzierzawa, może tworzyć sznury;
maść: jednolita biała, czarna lub w odcieniach kasztanowatych; dwubarwna biało-brązowa lub biało-czarna; niedopuszczalne podpalanie, cętki, maść trójbarwna
❤️ Długość życia10–14 lat
? Charakterposłuszny, czujny, wesoły, zrównoważony, inteligentny, posłuszny, wierny

Hiszpański pies wodny – wygląd i wzorzec rasy

Hiszpański pies wodny i kura

Hiszpańskie psy wodne to zwierzaki średniej wielkości, których wysokość w kłębie raczej nie przekracza 50 centymetrów. Najdrobniejsze suczki mogą mierzyć zaledwie 40 centymetrów. Waga powinna wahać się w przedziale od 14 do 22 kilogramów, w zależności od cech osobniczych i płci. 

Hiszpańskie psy dowodne są mocno zbudowane. Ich grzbiet jest prosty, a kłąb – dobrze zaznaczony. Czasami psy rodzą się ze szczątkowymi ogonami. 

Hiszpański pies dowodny – sierść i umaszczenie

Hiszpańskiego psa dowodnego wyróżnia bardzo gęsta kręcona sierść, która równo rośnie na całym ciele. Szata czworonoga ma właściwości wodoodporne. Przedstawiciele tej rasy, według wzorca FCI, mogą występować w dwóch rodzajach umaszczenia: 

  • jednolitym;
  • dwukolorowym.

Dopuszczalne umaszczenia jednolite to:

  • białe;
  • czarne;
  • brązowe.

Dwukolorowe hiszpańskie psy tej rasy występują natomiast w umaszczeniu:

  • czarno-białym;
  • biało-brązowym.

Perro de agua – charakter i temperament

Hiszpański pies dowodny leży

Hiszpańskie psy dowodne słyną z bardzo sympatycznego usposobienia. Są bardzo miłe, serdeczne i zawsze chętne do pracy z człowiekiem. 

Cechą rasy jest jednak dosyć duża nieśmiałość, dlatego hiszpański pies dowodny wymaga szerokiej socjalizacji. Czworonóg nauczy się, że nowo poznani ludzie i nieznane sytuacje nie muszą generować w nim lęku. Zaniedbanie socjalizacji może zaś poskutkować nadmierną lękliwością, którą w dorosłym życiu trudno samodzielnie skorygować. 

Hiszpański pies dowodny – szkolenie

Jak przystało na rasę pracującą, psy te są bardzo chętne do współpracy, bystre i niezwykle wszechstronne. Ich szkolenie to sama przyjemność. Pewnego rodzaju przeszkodą może być jedynie nadmierna nieśmiałość. Odpowiednia metoda to posługiwanie się wyłącznie metodami pozytywnymi i wzmacnianie pewności siebie u psa. 

Hiszpański pies dowodny – zdrowie i długość życia

Hiszpański pies dowodny szczeniak leżący

Hiszpański pies dowodny należy do bardzo starych ras naturalnych. Hodowcom udało się utrzymać stabilny profil genetyczny, co przekłada się na to, że pieski te rzadko chorują i są zdrowe. Będą odporne także na trudne warunki atmosferyczne. 

Średnia długość życia hiszpańskiego psa dowodnego waha się od 10 do 14 lat. W rasie pojawia się pewna skłonność do dysplazji stawów biodrowych. Jest także niewielka tendencja do chorób oczu. Ryzyko choroby można zmniejszyć, wybierając hodowle, w których psom wykonuje się wszystkie potrzebne badania. 

Hiszpański pies dowodny – pielęgnacja 

Hiszpański pies dowodny siedzi w koralikach

Specyficzna sierść hiszpańskich psów dowodnych sprawia, że zwierzaki te wymagają konkretnej pielęgnacji. Tę warto przeprowadzać zgodnie z kilkoma zasadami.

  1. Przede wszystkim, nie szczotkuj hiszpańskiego psa wodnego. Takie zabiegi niszczą naturalny skręt. Zamiast tego musisz umiejętnie rozdzielać palcami filcujące się pasemka. 
  2. Hiszpański pies dowodny nie linieje, a jego włosy bezustannie rosną. Właśnie dlatego konieczne jest regularne strzyżenie. Bardzo ważne jest to, aby w wieku 4-5 miesięcy golić psa maszynką niemal „na zero”. Tylko w ten sposób pozbędziesz się szczenięcej, wełnistej okrywy włosowej, które uniemożliwia odpowiednią termoregulację.
  3. Kąpiele są wskazane, jednak nie częściej niż raz w miesiącu. Przy większej częstotliwości można zmyć pozostającą naturalnie na skórze psa warstwę tłuszczową, która daje wodoodporny efekt. 

Hiszpański pies wodny – hodowla i szczeniaki

Hiszpański pies wodny – hodowla i szczeniaki

Hiszpański pies dowodny to rasa, która w naszym kraju nie cieszy się szczególną popularnością. Mimo wszystko ma ona wielu miłośników, a w ZKwP zarejestrowanych jest kilka naprawdę dobrych hodowli. 

Bardzo ważne jest to, aby nie kupować psa z niepewnego źródła. Pamiętaj, że rodowód to nie bilet na wystawy, tylko świadectwo pochodzenia zwierzęcia i jego zgodności ze wzorcem rasy. Wspieranie pseudohodowli jest niebezpieczne i nieetyczne. 

Hiszpański pies dowodny – cena

Hiszpański pies dowodny z rodowodem FCI to obecnie wydatek w granicach od 5 do 7 tysięcy złotych. 

Hiszpański pies dowodny – historia rasy

Hiszpański pies dowodny leżący

Hiszpański pies dowodny to rasa, która na terenie Europy pojawiła się wiele wieków temu. Wśród historyków kynologii nie ma zgody co do tego, jakie jest dokładne pochodzenie tych psów. 

Hiszpański pies dowodny i długa historia rasy

Niektórzy są zwolennikami teorii, że na teren Morza Śródziemnego przypłynęły razem z Fenicjanami. Inni twierdzą z kolei, że z Afryki przybyły wraz z Maurami. Wiadomo natomiast, że w Hiszpanii, która we wczesnym średniowieczu stała się prawdziwym potentatem hodowli owiec, pełniły one przede wszystkim funkcję psów pasterskich

Ze względu na niezwykłą wszechstronność hiszpańskich psów dowodnych bardzo szybko zaczęto wykorzystywać je do polowań, stróżowania czy tropienia. Świadectwa o życiu i rozmaitych rolach psów w tym typie przetrwały w wielu źródłach, spośród których najstarsze datowane są na XII wiek.

Hiszpański pies wodny obecnie

Pomimo długiej i bogatej historii rasa została oficjalnie uznana przez FCI dopiero w 1989 roku. To efekt starań andaluzyjskich hodowców, którzy przez ponad dekadę pracowali nad ustaleniem wzorca i selekcją hodowlaną. 

Obecnie hiszpański pies dowodny poza swoją ojczyzną najbardziej popularny jest w Skandynawii. Do Polski pierwsi przedstawiciele tej rasy trafili dopiero w 2004 roku. Dzisiaj w naszym kraju funkcjonuje kilka hodowli, jednak rasa jest ciągle stosunkowo mało znana. 

Hiszpański pies dowodny – dla kogo jest ten pies?

Hiszpański pies dowodny to niewątpliwie uroczy psiak. Przypomina owieczkę, a dodatkowo jest przyjazny i pogodny, choć lekko nieśmiały. Sprawia cudowne wrażenie, łatwo się szkoli i po dobrej socjalizacji uwielbia ludzi. Wszystkie te fakty mogłyby świadczyć o tym, że mamy do czynienia z idealnym psem rodzinnym. Prawda jest jednak nieco bardziej złożona. 

Hiszpański pies wodny żadnej pracy się nie boi

Przyszły opiekun musi bowiem mieć świadomość, że przedstawiciel tej rasy jest przede wszystkim psem pracującym. Wszechstronność hiszpańskiego psa dowodnego sprawia, że na całym świecie jest wykorzystywany przy tropieniu ładunków wybuchowych, w ratownictwie czy stróżowaniu, a niekiedy nawet na polowaniach. To doskonały aporter. Zdecydowanie jest to więc pies, na którego warto mieć pomysł i z którym trzeba „coś robić”. 

Hiszpański pies dowodny jako dobry sportowiec

Hiszpański pies dowodny stoi

Obecnie hiszpański pies dowodny najczęściej kupowany jest przez osoby, które chcą mieć przyjaznego i stosunkowo łatwego w wyszkoleniu psa rodzinnego. Warto jednak zaplanować dla niego treningi sportów kynologicznych. W wielu dyscyplinach hiszpański pies wodny radzi sobie nie gorzej niż border collie czy owczarek australijski. Jest jednak zdecydowanie łatwiejszy do prowadzenia. Wynika to zarówno z cech charakteru, jak i ze względnej stabilności genetycznej.

Pies dowodny to czworonóg z dobrymi genami

Hiszpański pies dowodny jeszcze nie został dotknięty powracającą jak bumerang modą kynologiczną. Hodowli jest niedużo, a te, które prowadzą działalność, z reguły nie mają potrzeby produkowania szczeniaków „na ilość”. Psy trafiają do osób zdecydowanych, które potrafią zaplanować odpowiednie warunki życia z nimi pod jednym dachem.

Dowody na zapał do wody

Jak sama nazwa rasy wskazuje, hiszpański pies dowodny jest prawdziwym miłośnikiem kąpieli. Ma naturalnie wodoodporną szatę. Możesz być pewien, że nie przepuści skoku do żadnego zbiornika wodnego, na jaki natknie się podczas spaceru. W ostateczności wystarczy mu nawet sporych rozmiarów kałuża. 

Świadomy opiekun, który zapewni hiszpańskiemu psu wodnemu odpowiednią dawkę ruchu i będzie z nim pracował, zyska wspaniałego towarzysza. Psy te są bowiem łagodne, dobrze dogadują się z dziećmi i innymi zwierzętami. To wprost idealna rasa dla początkującego psiarza, który może i chce spędzać aktywnie czas ze swoim pupilem.

Bibliografia

FCI-Standard N° 336, / 03. 09. 1999 / GB, https://www.zkwp.pl/wzorce/336.pdf, wersja polska : kwiecień 2011, data publikacji obowiązującego wzorca: 03.09.1999.

Archiwum: marzec 2023
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.