Zarówno bezdomne koty, jak i te wychodzące bez opieki są narażone na skrajne warunki atmosferyczne. Organizm wystawiony na działanie niskich temperatur radzi sobie jak może. Zwierzę staje się mniej aktywne, a jego apetyt wzrasta. Kot drży, podkurcza ogonek i szuka źródła ciepła. Jeżeli takiego źródła nie ma, zwierzę znajduje się w poważnym niebezpieczeństwie. Hipotermia u kota wymaga natychmiastowej reakcji. W przeciwnym wypadku prowadzi do śmierci. Dowiedz się, jak reagować w sytuacji wychłodzenia kociego organizmu.

Prawidłowa temperatura ciała kota

Każdy opiekun kota powinien mieć w swojej apteczce termometr, którym może sprawdzić temperaturę ciała zwierzęcia. Jego parametry nieco różnią się od tych ludzkich, dlatego warto je znać.

Prawidłowa temperatura ciała: 38–39,2°C

Gorączka: 39,3–40,9°C

Wysoka gorączka: 41°C

Gorączka zagrażająca życiu: > 41,6°C

Hipotermia u kota – co to znaczy?

Prawidłowa temperatura ciała u kota wynosi 38°C. Jeżeli spadnie ona poniżej tej normy, mamy do czynienia z wychłodzeniem organizmu. Jeśli pupil w tym momencie nie znajdzie drogi do miejsca, w którym panuje ogrzewanie, może doznać hipotermii.

Hipotermia u kota ma trzy stopnie zaawansowania. Jeżeli zareagujesz szybko i pozwolisz zwierzęciu się ogrzać, jego funkcje życiowe szybko wrócą do normy. Niestety, w poważniejszych przypadkach konieczne jest błyskawiczne działanie i wizyta w gabinecie weterynaryjnym.

Hipotermia u kotów – objawy

Objawy hipotermii różnią się od siebie w zależności od tego, w jakim stanie znajduje się zwierzę. Na pierwszym etapie temperatura spada i pojawiają się symptomy, takie jak:

  • ospałość;
  • apatia;
  • obniżenie ciśnienie krwi;
  • spowolnienie oddechu;
  • drżenie;
  • chłodne nogi, koniec ogona i poduszki łapek.

Jeśli na tym etapie zwierzę nie otrzyma pomocy, niepokojące objawy staną się jeszcze poważniejsze. Obniżenie temperatury o jeden – dwa stopnie powoduje, że kot przestaje nawiązywać kontakt z człowiekiem. Jego ciało staje się bezwładne.

Ostatni etap hipotermii u kota

Na ostatnim, najgroźniejszym etapie drżenie ciała ustaje, a organizm kota przestaje wytwarzać ciepło. Wówczas następuje:

  • letarg lub śpiączka;
  • powolne ustanie pracy najważniejszych organów wewnętrznych;
  • stopniowe spowolnienie oddechu i pracy serca;
  • śmierć.

Pierwsza pomoc kotu w hipotermii

Wiesz dobrze, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Jako opiekun nie powinieneś pozwolić, aby doszło do wychłodzenia organizmu twojego kota. Zwierzę nie powinno długo przebywać na dworze, kiedy temperatury są minusowe. Jeżeli na twoim terenie bytują koty bezdomne, zapewnij im czasowy dostęp do ocieplanego pomieszczenia – na przykład garażu, czy kotłowni.

Co zrobić, jeżeli znajdziesz wychłodzonego kota?

Jak najszybciej zabierz go w ciepłe miejsce. Bardzo ważne jest to, aby zwierzaka ogrzewać stopniowo. Nie traktuj go strumieniem ciepłego powietrza i nie wrzucaj do gorącej wody! Zamiast tego dokładnie wytrzyj kota jeżeli jest mokry, owiń go w ciepły koc i połóż obok termofora. Jeśli zwierzę nie reaguje na bodźce lub jest bezwładny, to oznacza, że koci organizm jest bardzo mocno wychłodzony. Zabezpiecz wtedy zwierzę i razem z kocem i termoforem jak najszybciej przewieź do lekarza weterynarii.

Hipotermia u kota jest zagrożeniem dla jego zdrowia i życia. Właśnie dlatego trzeba robić wszystko, aby do niej nie dopuścić. Jeśli doszło do wychłodzenia, trzeba jak najszybciej zabrać kota do lekarza, gdzie uzyska profesjonalną pomoc. Pamiętaj, że koty nawet pomimo gęstego futra nie są odporne na skrajnie niskie temperatury.

Archiwum: kwiecień 2022
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.