U każdego psa występują dwa gruczoły (inaczej zatoki) okołoodbytowe. Gdy dojdzie do ich zatkania, podrażnienia albo przepełnienia, twój pupil będzie odczuwał ból i duży dyskomfort. To właśnie pierwsze zauważalne oznaki hemoroidów u psa. Poznaj bliżej ten temat i dowiedz się, jakie zachowanie pupila jest symptomem problemów i powinno zwrócić twoją uwagę!

Przyczyny powstawania hemoroidów u psa

Czym są gruczoły okołoodbytowe u psa? To te miejsca w psim ciele, gdzie powstaje charakterystyczny, niezbyt przyjemny zapach służący zwierzakom do znakowania terenu. Do ich opróżnienia dochodzi podczas każdej defekacji. Zdarza się jednak, że gruczoły pozostaną przytkane i zacznie rozwijać się stan zapalny. Jak do tego dochodzi? Przyczyn może być wiele.

Najczęściej źródłem hemoroidów u psa są:

  • dieta uboga w błonnik pokarmowy;
  • zwolniona perystaltyka jelit;
  • zbyt krótkie spacery i mało codziennego ruchu;
  • predyspozycje osobnicze;
  • biegunki;
  • alergie pokarmowe i skórne, zlokalizowane w okolicy odbytu;
  • otyłość prowadząca do osłabienia pracy mięśni tłoczni brzusznej.

Objawy zapalenia gruczołów okołoodbytowych

Kiedy dochodzi do zapalenia zatok okołoodbytowych i przestają być drożne, zbierają się w nich kałowo-ropne masy. Pies zaczyna odczuwać spory dyskomfort, a po pewnym czasie także ból. Pojawia się problem z wypróżnianiem, a także nadmierne wylizywanie odbytu.

Saneczkowanie

Jakie jeszcze niepokojące objawy możesz zauważyć? Jednym z nich jest saneczkowanie, czyli pocieranie zadem o podłogę w domu lub trawę podczas spacerów. Takie zachowanie jest reakcją na świąd, który towarzyszy hemoroidom u psa i powoduje wspomniany już dyskomfort.

Co jeszcze zwiastuje ten problem z odbytem u psa?

Właściciele psów cierpiących na zapalenie gruczołów okołoodbytowych mogą także zauważyć pojawienie się podczas wypróżniania pupila wydzieliny o nieprzyjemnym, bardzo intensywnym zapachu. Czasem dochodzi także do obrzęków wokół odbytu psa lub krwawień z niego.

Każdy z wymienionych objawów, jeśli występuje często, powinien być dla ciebie pretekstem do wizyty u lekarza weterynarii.

Jak leczyć gruczoły okołoodbytowe? Czyszczenie gruczołów okołoodbytowych u psa

Najczęściej leczenie hemoroidów u psa polega na manualnym wyciśnięciu zebranej w nich wydzieliny. Zabieg przeprowadza weterynarz. Jeśli tego nie zrobi, może dojść do zainfekowania gruczołów oraz wytworzenia się bolesnego ropnia. Wówczas konieczne będzie leczenie farmakologiczne – m.in. antybiotykoterapia twojego psa.

Ropień

Uformowanie się ropnia, a następnie jego pęknięcie to z kolei przyczyna powstania bardzo bolesnej przetoki, której często towarzyszy krwawienie. Kiedy dojdzie do takiego stadium choroby, niezbędny może okazać się nawet zabieg chirurgiczny!

jak zapobiegać problemowi z hemoroidami u czworonoga?

Leczenie wspomożesz poprzez dbałość o prawidłową dietę psa. Sprawdź zawartość błonnika w podawanej mu karmie. Jeśli jest niewielka – zmień rodzaj pożywienia albo dodawaj do niego bogatą w błonnik karmę uzupełniającą.

Dzięki temu stolec pupila stanie się odpowiednio duży i zwarty, aby wywoływać pożądany nacisk na zatoki okołoodbytowe. To sprawi, że będą one opróżniać się samodzielnie (w przypadku, gdy kał jest niewielki i rzadki, problemy narastają).

Higiena okolic odbytu

Podczas leczenia hemoroidów u psa (i tuż po nim) zwierzak może nadmiernie interesować się okolicami odbytu. Być może także defekacji będą towarzyszyły nieprzyjemny zapach i brudzenie sierści. Zwróć na to szczególną uwagę.

  1. W razie konieczności oczyszczaj sierść, a jeśli możesz – ułatw sobie zadanie i delikatnie ją podetnij. To bardzo ważne, bo zabrudzenia mogą doprowadzić do rozwoju stanu zapalnego i chorób skórnych w leczonej okolicy.
  2. Na dłuższe spacery zabieraj więc ze sobą mokre chusteczki.
  3. W przypadku krótszych wyjść bezpieczniej (i dokładniej) będzie wstrzymać się z czynnościami higienicznymi aż do powrotu do domu.
  4. Jeśli psiak będzie zbyt często w trakcie leczenia wylizywał gruczoły, możesz spróbować zabezpieczyć odbyt specjalnymi majtkami (takimi, jakie czasem stosuje się podczas cieczki u suk). Zanim jednak to zrobisz, skonsultuj się z prowadzącym leczenie weterynarzem.

Zapobieganie ponownemu wystąpieniu hemoroidów

Czy można zapobiec ponownemu zbieraniu się wydzieliny, a później nieprzyjemnemu zabiegowi opróżniania gruczołów okołoobytowych? Jeśli problem hemoroidów u psa już raz wystąpił, uważnie obserwuj jego zachowanie.

Konsultacja u weterynarza

Gdy tylko zauważysz nieprawidłowości, konsultuj je z weterynarzem. Dbaj także o codzienną porcję ruchu pupila (pies nie może mieć krótszych spacerów niż godzinne). Sprawdź też skład podawanej karmy, a jeśli trzeba, zmień ją na bardziej odpowiednią.

Niektórzy hodowcy i weterynarze zalecają także profilaktyczne stosowanie preparatów z kwasem hialuronowym. Zanim jednak zdecydujesz się na nie, porozmawiaj z lekarzem weterynarii prowadzącym twojego zwierzaka.

Podsumowanie

Hemoroidy u psa to bolesny, niezwykle nieprzyjemny problem, jednak odpowiednie leczenie sprawia, że może on zniknąć całkowicie. Ważne jest jednak, by zostało podjęte jak najszybciej. Nie ignoruj objawów wskazujących na problemy z gruczołami okołoodbytowymi i zwracaj uwagę na zapach ich wydzieliny.

Dzięki temu szybko zauważysz ewentualne nieprawidłowości, a twój pies uniknie poważnych konsekwencji choroby (która, nieleczona, może nawet doprowadzić do rozwoju nowotworu).

Archiwum: marzec 2022
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.