Nauka poprawnej reakcji na przywołanie jest najbardziej podstawowym elementem szkolenia psa. Zwierzak powinien wracać do ciebie na komendę nawet w momencie, kiedy coś bardzo mocno przykuje jego uwagę. Czasami jednak, szczególnie w dużym rozproszeniu, komunikacja z psem jest utrudniona. Poprawnie użytkowany gwizdek wysokotonowy może okazać się wówczas niezwykle pomocny. Na czym polega jego działanie i jak sprawić, aby pies reagował na ten określony sygnał? 

Gwizdek dla psa – co to takiego?

Gwizdek wysokotonowy dla psa to stosunkowo prosty gadżet, którego działanie opiera się na różnicy w budowie ucha człowieka i psa. Narząd słuchu zwierzaka pozwala mu na słyszenie dźwięków, które niedostępne są dla naszych uszu. 

Zakres słyszalności dźwięków w przypadku człowieka zamyka się na 20 kHz. Tymczasem psy są w stanie usłyszeć dźwięki o częstotliwości nawet do 40 kHz. Daje to bardzo jasny obraz tego jak bardzo różni się nasze spektrum postrzegania rzeczywistości. Mowa człowieka wybrzmiewa zazwyczaj w częstotliwości od 2 do 4 kHz. Tymczasem nasi pupile słyszą najlepiej dźwięki, które są dużo wyższe. Właśnie takie wydawane są przez dostępne na rynku gwizdki dla psów. 

Jedną z największych zalet korzystania z gwizdka dla psów jest fakt, że dla ludzi jego dźwięk jest całkowicie niesłyszalny. Możesz mieć więc pewność, że nawet w ruchliwym parku czy na nocnym spacerze nie wywołasz swoim działaniem niepotrzebnego hałasu. Dla psa natomiast dźwięk gwizdka będzie znakomicie słyszalny nawet z dużej odległości. Zwierzak usłyszy gwizdek dla psa o wiele wyraźniej niż twój głos, nawet jeżeli znajduje się w dużej odległości, a dokoła jest dużo ludzi i panuje ogólne zamieszanie. 

Gwizdek na psy – na czym polega jego działanie?

Dźwięk gwizdka dla psa będzie dla twojego zwierzaka zrozumiały, jeżeli wcześniej nauczysz go powiązania między tym bodźcem a wracaniem prosto do ciebie. Sam zakup gwizdka dla psa i użycie w przypadkowej sytuacji nie przywoła do ciebie zwierzaka. 

Działanie gwizdka wysokotonowego można porównać do każdego innego bodźca neutralnego, który powoduje reakcję bezwarunkową. Podobnie jak dźwięk otwieranej puszki z karmą, który powoduje u twojego psiaka przekonanie, że czas na karmienie, gwizdek daje jasny sygnał, że pora na powrót do opiekuna. Odruch ten powinien być bezwarunkowy, co oznacza, że pies nie zastanawia się i odruchowo udaje się prosto do ciebie. 

Gwizdki na psy – jak nauczyć psa reagowania na nie?

Jak już wiemy, sam zakup gwizdka dla psa to nie wszystko. Zdecydowanie nie jest to magiczne narzędzie, które sprawia, że każdy – nawet nieszkolony pies – od razu działa w taki sposób, jakbyśmy sobie tego życzyli. Urządzenie to może natomiast stać się bardzo ważnym elementem szkolenia. Szczególnie nauki przywołania awaryjnego. 

Przywołanie awaryjne a przywołanie zwykłe

W kontekście gwizdków dla psa warto dokładniej omówić kwestię samego przywołania awaryjnego. Jest to bowiem bardzo ważna komenda, która w kluczowych momentach może uratować zdrowie, a nawet życie psa. Pozwala na przywołanie go do siebie w momencie nagłego zagrożenia. Komenda powinna spowodować, że pies bez zastanowienia, niezależnie od okoliczności, zawróci i przybiegnie do ciebie. 

Podczas szkolenia powinieneś wyraźnie rozgraniczyć przywołanie awaryjne od zwykłej komendy, takiej jak „do mnie”, czy „chodź tu”. W normalnej codziennej sytuacji wypowiadasz określone słowa, a pies ma czas na rozpoznanie ich, rozważenie i powrót. W przypadku przywołania awaryjnego powrót powinien być reakcją warunkową. Pies nie zastanawia się i nie analizuje sytuacji – po prostu na sygnał wraca do ciebie. 

Doskonałą metodą na przywołanie awaryjne jest użycie gwizdka dla psa. Warto jednak zaznaczyć, że korzystanie z niego powinno być dobrze wyćwiczone i zgeneralizowane. Oznacza to, że pies powinien przybiegać na dźwięk gwizdka zawsze i w każdych okolicznościach. W przypadku źle przeprowadzonej generalizacji przywołanie awaryjne zadziała jedynie w domu lub tylko w określonej sytuacji. 

Jak pracować z psem za pomocą gwizdka wysokotonowego?

Warunkowanie przywołania awaryjnego z pomocą gwizdka dla psa nie jest, wbrew pozorom, trudnym zadaniem. Pracę metodą pozytywną najlepiej rozpocząć z pomocą smaczków. Wybierz takie, które najlepiej działają na twojego psa. Może to być suszone mięso lub komercyjne smaczki dobrej firmy. W ostateczności może być to także parówka albo kawałek kabanosa pokrojony na małe kawałeczki. Ważne, aby przysmak budził w twoim pupilu entuzjazm. 

Przygotuj kilkadziesiąt smaczków. Ważne, abyś zapamiętał dokładną liczbę – wówczas nie trzeba będzie liczyć wykonywanych gwizdnięć. Następnie należy przygotować typową sesję treningową. Na początku wybierz miejsce spokojne, pozbawione rozproszeń, i daj psu znać komendą, że rozpoczynacie ćwiczenia. 

Nauka jest bardzo prosta. Wystarczy stanąć przodem do psa z gwizdkiem w ręku. Następnie zagwiżdż i zrób krok do tyłu. Za każdym razem, kiedy pies podąży za tobą, nagradzaj go smaczkiem. 

Sesja, tak jak każda inna, nie powinna trwać szczególnie długo. Najbardziej optymalny czas to pięć minut. Kiedy smaczki się skończą, zrób przerwę. Sesję można powtórzyć tego samego dnia, jednak jest to uzależnione od zapału konkretnego psa. Jeżeli ma on potrzebę pracy i ćwiczenia ewidentnie sprawiają mu przyjemność, można powtórzyć je kilka razy. Ważne jednak, aby nie znudzić zwierzaka i nie doprowadzać go do zmęczenia. 

Nauka przywołania awaryjnego jest stopniowa i powinna odbywać się etapami. Z początku warto wykonywać ćwiczenia w domu przy braku rozproszenia – tam, gdzie pies czuje się pewnie i bezpieczne. Z czasem, kiedy pies już zrozumie, o co chodzi, można stopniowo przenosić się do ogrodu i do miejsc publicznych takich jak parki. 

Szkolenie psa metodą pozytywną polega na produktywnym i przyjemnym spędzaniu razem czasu. Dlatego pamiętaj, aby uzbroić się w cierpliwość i być pozytywnie nastawionym do pracy ze zwierzakiem. Jeżeli nie reaguje tak, jak tego oczekujesz, nie denerwuj się i nie krzycz na psa. Nie przyniesie to żadnego efektu, a jedynie zaburzy waszą wspólną relację.

Po jakimś czasie pies powinien zrozumieć, o co ci chodzi, i opanować przywołanie awaryjne. Pamiętaj jednak, że gwizdek dla psa będzie skuteczny tylko, jeśli zwierzak będzie przychodził na każde jego użycie. 

Gwizdki dla psa – o czym nie wolno zapominać? 

Opinie o gwizdku dla psa są zazwyczaj bardzo pozytywne. Chociaż wiele osób uważa go za zbędny gadżet, prawidłowo użyty, może mieć naprawdę pozytywne konsekwencje w szkoleniu psa. Warto jednak wprowadzając to urządzenie do waszej wspólnej pracy pamiętać o kilku istotnych kryteriach. 

Ostateczny efekt szkolenia powinien obejmować pełną generalizację. Oznacza to, że pies powinien reagować na gwizdek w każdym miejscu i w każdych warunkach. Aby było to możliwe, nauka powinna odbywać się stopniowo. Z czasem przenoś się z psem w miejsca, w których panuje większe rozproszenie. Pamiętaj, aby w każdym nowym miejscu nieco obniżać kryteria dystansu. Jeżeli w domu cofałeś się o trzy kroki, na pierwszej sesji w parku cofnij się tylko o dwa. 

Pamiętaj o tym, aby nagradzać psa smaczkami i dobrym słowem za każdym razem, kiedy ćwiczenie dobrze mu wychodzi. Nigdy nie kończ sesji w momencie, kiedy pies jest zmęczony albo sfrustrowany. Dobry moment na zakończenie jest wtedy, kiedy zwierzak czuje entuzjazm i pracuje chętnie. W przeciwnym wypadku sesje będą kojarzyły mu się ze zniechęceniem i porażką. 

Gwizdek dla psa – czy jest wart zakupu? 

Opinie behawiorystów, trenerów i hodowców o gwizdkach dla psa są bardzo pozytywne. Jest to bardzo skuteczne urządzenie, które może usprawnić naukę przywołania awaryjnego. Częstotliwość dźwięku gwizdka jest bardzo dobrze słyszalna przez psa nawet w momencie, kiedy znajduje się on daleko od ciebie w tłumie ludzi lub w sytuacji rozproszenia. Wówczas zwykła komenda słowna może nie zadziałać z tak prostej przyczyny jak na przykład chaos czy hałas. 

Gwizdek dla psa – gdzie go używać? 

Gwizdek dla psa warto zabierać ze sobą na spacery do lasu. Szczególnie dobrze sprawdzi się w przypadku psów ras myśliwskich, które mają tendencję do pogoni za zwierzyną. W przypadku pogoni za wiewiórką albo zającem (a nawet wolno żyjącym kotem domowym) odwołanie zwierzaka za pomocą zwykłej komendy słownej może nie przynieść rezultatu. Przywołanie awaryjne za pomocą gwizdka dla psa będzie o wiele skuteczniejszą metodą. 

Urządzenie jest niewielkie, dlatego bardzo łatwo zabrać je ze sobą praktycznie wszędzie. Miej go w zanadrzu zawsze, kiedy twój pies spuszczony jest ze smyczy. Będzie to dobre rozwiązanie zarówno w warunkach miejskich, jak i na łąkach i w lasach.

 Nie bez znaczenia jest także fakt, że gwizdek dla psa nie wydaje żadnego dźwięku słyszalnego dla ucha człowieka. Właśnie dlatego używając go, nie zwrócisz na siebie uwagi przechodniów i nie będziesz nikomu przeszkadzał. 

Gwizdek dla psa to prosty, tani i bardzo poręczny przedmiot, który znacznie usprawnia codzienne życie z psem. W określonych sytuacjach jest w stanie nawet uratować życie zwierzaka. Powinieneś jednak pamiętać, że taki gwizdek zadziała tylko w momencie, kiedy zostanie odpowiednio uwarunkowany. Zanim zaczniesz więc używać go w terenie przeprowadź z psem odpowiednie szkolenie. 

Tylko pewność, że pies w każdej sytuacji przybiegnie na sygnał sprawia, że można z poczuciem pełnego bezpieczeństwa spuścić go ze smyczy.

Archiwum: luty 2021
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.