Grzybica uszu u psów to schorzenie, któremu towarzyszą charakterystyczne objawy. Warto je poznać, aby móc jak najszybciej zareagować, kiedy problem dotknie twojego ulubieńca. Wcześnie rozpoczęte leczenie będzie krótsze i przyniesie lepsze efekty! Sprawdź więc, kiedy wydzielina z psiego ucha powinna cię zaniepokoić oraz jakie sposoby leczenia może zlecić ci lekarz weterynarii.

Objawy infekcji ucha u psa kiedy warto udać się po diagnozę?

Zanim poznasz objawy choroby, zastanów się, gdzie twój pupil może zarazić się grzybicą uszu. Chorobę najczęściej wywołują wirusy lub bakterie z rodziny microsporum (np. Microsporum canis). Są one tak powszechne, że do zakażenia może dojść nawet podczas kąpieli! Wystarczy, że woda dostanie się do wnętrza psiego ucha i z niego nie wypłynie. Równie częstymi przyczynami wywołującymi objawy choroby są:

  • przewianie uszu;
  • niepoprawna higiena;
  • alergie;
  • zbyt długo zalegająca w uszach woskowina;
  • nadmierna aktywność zwierzaka na słońcu.

Pamiętaj także, że pies może okazać się bezobjawowym nosicielem grzybicy – nie zawsze wystąpi u niego stan zapalny. Niestety, grzybicą w takim przypadku mogą zarazić się pozostali domownicy. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie zaleceń weterynarzy i odpowiednio częste, dokładne wykonywanie zabiegów higienicznych ulubieńca.

Podstawowe objawy grzybicy uszu u psów

  • świąd, z powodu którego twój pies praktycznie nie przestaje się drapać lub pocierać uchem o podłogę;
  • zaczerwienienie skóry w obrębie infekcji;
  • łuszczenie się skóry na uszach i powstawanie w tych miejscach strupów;
  • nieprzyjemny zapach stęchlizny;
  • krwawa lub żółtawa wydzielina;
  • problemy z utrzymaniem równowagi przez czworonoga, częste potrząsanie przez niego głową oraz lizanie zainfekowanej powierzchni skóry.

W jaki sposób leczyć grzybicę uszu u psów?

To, na ile problematyczne okaże się leczenie grzybicy uszu u psów, zależy od stopnia zaawansowania infekcji oraz rodzaju drobnoustrojów, które ją wywołały. Jeśli podejrzewasz, że twój ulubieniec może borykać się z chorobą, koniecznie jak najszybciej udaj się do gabinetu weterynaryjnego. Lekarz dokładnie obejrzy psie ucho i określi, czy problemy wywołały drożdżaki, bakterie czy wirusy. Następnie przepisze odpowiednie leki: krople do uszu i maść przeciwgrzybiczą. Złagodzą one objawy zakażenia, uśmierzą swędzenie i ułatwią twojemu ulubieńcowi powrót do zdrowia.

Odpowiednia pielęgnacja uszu podczas leczenia grzybicy

W czasie leczenie konieczna będzie także odpowiednia pielęgnacja uszu twojego psiaka. Wykonuj ją zgodnie z zaleceniami lekarza i tak często, jak wskaże. Dzięki temu problem skórny twojego ulubieńca szybko stanie się przeszłością! Ile trwa leczenie grzybicy uszu u psów? Najczęściej do całkowitego powrotu do zdrowia zwierzaków dochodzi w czasie 56 tygodni.

Domowe sposoby na zapalenie ucha u psa

Czy można zastosować domowe sposoby na grzybicę uszu u psów? Nie! Odpowiednie leczenie może zlecić jedynie weterynarz. Kiedy więc zauważysz zbyt częste drapanie się po uchu psiaka lub inne niepokojące objawy, od razu udaj się do specjalisty! Niesprawdzone metody sprawią, że infekcje grzybicze nie tylko nie znikną, ale wręcz się nasilą. A to może skutkować nawet częściową utratą słuchu twojego ulubieńca. Pamiętaj, że zarówno warstwy skóry u psa, małżowina uszna, jak i kanał słuchowy są bardzo delikatne łatwo więc nadwyrężyć je i doprowadzić do wzmocnienia objawów chorobowych. W takim przypadku leczenie będzie trwało znacznie dłużej, a w skrajnych przypadkach całkowite wyleczenie psa okaże się niemożliwe.

Profilaktyka chorób skóry, czyli jak nie dopuścić do ponownego powstania grzybicy uszu u psów

Czy można zapobiec grzybicy uszu u psów? Jak dbać o czworonogi po przebytej infekcji, aby podobne objawy do tych, które właśnie ustąpiły, więcej im nie zagroziły? Przede wszystkim ważna jest odpowiednia higiena. Kiedy kąpiesz zwierzaka, uważaj, aby woda nie dostała się do jego uszu. Głowy i pyska nie polewaj więc silnym strumieniem wody raczej przecieraj zwilżoną gąbką lub dłonią. Co jakiś czas sprawdzaj stan ucha psa szczególnie jeśli należy on do ras podatnych na zakażenie. Takie rasy psów to np. pudle, cocker-spaniele, jamniki czy boksery.

Czy pływanie w zbiornikach wodnych jest bezpieczne?

Jeśli twój ulubieniec jest fanem kąpieli w zbiornikach wodnych, po skończonym pływaniu dokładnie, ale ostrożnie, osusz zewnętrzną część uszu. Zwróć uwagę, czy sierść twojego psiaka nie rośnie także w uszach. Jeśli tak jest odwiedźcie psiego fryzjera, aby przyciąć włoski. W ten sposób ograniczysz ryzyko miejscowego zakażenia skóry, pojawienia się zmian skórnych lub wystąpienia grzybicy.

Grzybica uszu u psów to męczący i, bardzo często, bolesny dla zwierząt problem, którego nie wolno lekceważyć. Jeśli choroba nie zostanie w porę rozpoznana i leczona, psu grozi trwałe kalectwo utrata słuchu. Dlatego dbaj o odpowiednią higienę zwierzaka i pamiętaj o kontrolowaniu stanu jego uszu i skóry. A jeśli dojdzie do zakażenia i zauważysz objawy grzybicy u psa, nie zwlekaj z wizytą w gabinecie weterynaryjnym. Szybko podjęte leczenie wkrótce się zakończy, a po chorobie nie pozostaną żadne trwałe następstwa.

Archiwum: luty 2022
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)