Płaz bezogonowy, grzbietoród amerykański, poza tym, że naturalnie występuje chociażby w Brazylii czy Surinamie, jest hodowany w sztucznych zbiornikach. Nie jest on wymagający i łatwo przygotować mu akwarium, w którym będzie miał optymalne warunki. Jego rozmnażanie w warunkach hodowlanych również nie stanowi większego problemu. Dowiedz się więcej o tym popularnym płazie!

Grzbietoród amerykański (Pipa Pipa) – o gatunku

Grzbietoród amerykański to średnich rozmiarów płaz, którego wygląd najlepiej charakteryzuje słowo – pokraczny. Wynika to z jego ubarwienia, a także faktu, że jest silnie spłaszczony grzbietobrzusznie. Gatunek ten jest w grupie „najniższej troski”, co oznacza, że nie jest zagrożony – oczywiście w miejscu swojego występowania, czyli północnej i centralnej części Ameryki Południowej.

Wygląd

Samice mają długość od 105 do 171 mm, samce natomiast od 106 do 154 mm. Ich masa ciała nie przekracza 500 gramów. Grzbietobrzusznie spłaszczone ciało sprawia wrażenie niezgrabnego. Głowa jest krótka i płaska, o trójkątnym zarysie. Tułów natomiast ma zarys kwadratowy. Grzbietoród amerykański nie ma powiek ani języka. Otwory nosowe umiejscowione są na końcu pyska. Niewielkich rozmiarów oczy są skierowane ku górze i umieszczone na skraju głowy. Płaz ten cechuje się dużym otworem gębowym.

Grzbietoród amerykański ma długie palce zaopatrzone w czułe narządy dotykowe. Tylne kończyny są masywne i umięśnione, zakończone dużymi stopami. Palce są połączone błoną pływną, która sięga aż do ich końców. Skóra na grzbiecie ma gąbczastą strukturę, jest pomarszczona i z niewielkimi brodawkami. 

Występowanie

Opisywana żaba występuje jedynie w Ameryce Południowej – jej występowanie potwierdzono w Brazylii, Gujanie oraz Surinamie. Jest gatunkiem hodowlanym.

Rozmnażanie

Żaby z tego gatunku rozmnażają się w czasie pory deszczowej. Samce zwabiają samice okrzykiem godowym. Gody są widowiskowe – żaby połączone w ampleksusie wykonują salta trwające po kilkanaście sekund. W odpowiednim momencie samica składa jaja, które zostają zapłodnione i umieszczone na jej grzbiecie. Tylko tam mogą się one rozwijać. Jedno jajo ma średnicę 6–7 mm. Samica składa ich od 40 do nawet 500. Kijanki nadal żyją w grzbiecie matki. Młode grzbietorody opuszczają jamki w skórze samicy po około 3–4 miesiącach.

Grzbietoród amerykański jako zwierzę hodowlane

Grzbietoród amerykański nie należy do najtańszych żab, ponieważ za mniejszy okaz trzeba zapłacić nawet do kilkuset złotych. Mimo wszystko jego zdobycie nie stanowi większego problemu. Wszystko dlatego, że jest łatwy w hodowli i polecany nawet początkującym terrarystom.

Akwarium – jakie warunki są optymalne?

Jeśli zadecydowałeś się na zakup, posiadać musisz zbiornik o rozmiarach przynajmniej 80x40x50 cm. Takie warunki będą optymalne dla kilku żab – powinno się je bowiem hodować w grupach.

Woda

Temperatura wody optymalna do hodowli grzbietorodów amerykańskich powinna mieć 2226°C. Nie tolerują wody o niskiej zawartości tlenu. Woda jest środowiskiem życia tych zwierząt, nigdy nie wychodzą one na ląd.

Żywienie

Grzbietoród amerykański poluje na niewielkich rozmiarów zwierzęta wodne. Preferuje bezkręgowce – owady oraz ich larwy. 

Choć hodowla grzbietorodów amerykańskich nie jest wymagająca, nie są one w czołówce najpopularniejszych żab, które można spotkać u akwarystów. Wynika to przede wszystkim z ich mało atrakcyjnego wyglądu. Mimo wszystko znalezienie osobnika hodowlanego nie powinno stanowić wyzwania.

Źródło zdjęcia : Renato Augusto Martins via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Archiwum: lipiec 2022
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.