Po co są gryzaki naturalne dla psa?

Psy po prostu uwielbiają gryźć i żuć. Przede wszystkim może sprawić im to ogrom radości i przyjemności. Poza tym pełni to funkcje zdrowotne oraz terapeutyczne. Warto zatem dbać o to, by zwierzak miał zawsze pod łapą coś, co może bezpiecznie gryźć bez szkody dla nas.

Jeśli sami nie zadbamy o gryzaki naturalne dla psa, to wcześniej czy później pupil zacznie sam wynajdywać dla siebie coś do pogryzienia. Jego celem staną się buty, meble i inne przedmioty, do których będzie mógł dosięgnąć. Warto zatem sprawdzić, co sklepy internetowe mają do zaoferowania, znajdziemy bowiem różnego rodzaju gryzaki, które nadają się dla psów w każdym wieku.

Dlaczego w ogóle warto podawać pupilowi gryzaki naturalne dla psa? Przede wszystkim pozwoli mu to wypełnić czas. Gryzienie i żucie wymaga skupienia, uspokaja emocje i pozwala się wyciszyć. Zwiększa to także jego poczucie bezpieczeństwa, obniża stres. Jest to także odpowiednie rozwiązanie, gdy ma nas długo nie być w domu lub gdy zwierzak będzie musiał spędzić parę godzin w klatce.

Jakie zalety mają gryzaki naturalne dla psa?

Gdy chodzi o gryzaki naturalne dla psa, warto wspomnieć o wielu zaletach:

  • Gryzaki mięsno-kostne mogą stać się dobrym uzupełnieniem diety – zapewniają białko, a także błonnik, witaminy i minerały
  • Regulują poziom pH w układzie pokarmowym
  • Poprawiają apetyty
  • Wspomagają procesy trawienne
  • Pozwalają na czyszczenie zębów
  • Poprawiają ukrwienie dziąseł
  • Zmniejszają ilość kamienia nazębnego.

Widać zatem, że regularne podawanie pupilowi gryzaka naturalnego może przynieść jedynie sporo korzyści.

Jak wybrać gryzaki naturalne dla psa?

Gdy zamierzamy kupić gryzaki naturalne dla psa, warto pomyśleć nad kilkoma kwestiami:

  • Jakość produktu
  • Skąd został pozyskany
  • Skład gryzaka – nie powinien posiadać sztucznych substancji, a tym barwników i aromatów, gdyż mogą doprowadzić do wystąpienia alergii oraz nieprzyjemnych dolegliwości
  • Wielkość gryzaka – zbyt mały może zostać połknięty w całości, a wtedy pies może się zadławić. Ze zbyt dużym pupil może mieć niemały problem. Na opakowaniu zawsze jest napisane, dla jakich psów jest przeznaczony gryzak.

Wzięcie pod uwagę powyższych kwestii pomoże nam wybrać najlepszy gryzak dla naszego pupila.

Gryzaki naturalne dla psa i ich rodzaje

Obecnie w ofercie sklepów internetowych można znaleźć wiele produktów, gdy chodzi o gryzaki naturalne dla psa. Są gryzaki królicze, jagnięce, wołowe, drobiowe i oczywiście wieprzowe. Wśród nich możemy znaleźć:

  • Uszy wołowe – najczęściej wybierane przez właścicieli psów. Mają mniej tłuszczu od wieprzowych, więc można je podawać także pupilom, które mają tendencje do tycia. Są dosyć zbite, przez co ich zjedzenie i pogryzienie zajmuje o wiele więcej czasu.
  • Nos wieprzowy – szczególnie może się przydać podczas szkolenia psa. Takie gryzaki naturalne dla psa zawierają wiele protein, tłuszczu zwierzęcego i witamin, a przy tym są lekkostrawne i bezpieczne.
  • Ogonki wieprzowe – są twarde i trwałe, więc ich pogryzienie także zajmuje całkiem sporo czasu. Pozwalają na czyszczenie zębów i mogą stać się dobrym masażem dziąseł.
  • Ścięgna wołowe – twarde i sztywne ścięgna zapewnią zajęcie na długi czas. Ich dokładne przeżucie i rozmiękczenie w pysku zajmuje trochę czasu. Podobnie jak ogonki zapewniają masaż dla dziąseł i zębów.
  • Żwacze wołowe – poprawiają pracę układu trawiennego, higienę jamy ustnej oraz regulują naturalne pH żołądka.

Wszelkie gryzaki naturalne są przekąską, która pozwoli zając pupila na długi czas, a przy tym pomoże nam uchronić meble i buty przed zniszczeniem. Warto jednak zawsze stawiać na produkty wysokiej jakości, które przyniosą wiele pożytku i nie zaszkodzą naszemu pupilowi. W ofercie sklepów znajdziemy wiele gryzaków, które idealnie nadają się dla małych i dużych psów w każdym wieku.

Archiwum: listopad 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.