Domowe mruczki bardzo często uchodzą za zwierzęta wyjątkowo wybredne. Chcąc zapewnić im wszystko, co najlepsze opiekunowie szukają tego jednego jedynego posiłku, który zostałby dla zwierzaka zaakceptowany. Wielokrotnie wybór pada na gotowane mięso. Wątróbka czy gotowany kurczak dla kota nie są niestety najlepszym sposobem żywienia. A w żadnym wypadku nie powinny stanowić podstawy kociej diety.

Podstawy kociej diety – co powinny jeść mruczki?

Każdy kochający opiekun chce jak najlepiej karmić kota. Kuszą nas reklamy komercyjnej karmy i porady internetowych ekspertów. Podstawą dobrego żywienia jest nie marka karmy, czy smak, ale skład podawanych pokarmów. Warto więc znać podstawy kocich potrzeb żywieniowych.

Felis catus jest zwierzęciem mięsożernym, którego organizm bardzo źle reaguje na obecność węglowodanów w diecie. Jego dieta powinna więc opierać się na mięsie. Dobre karmy komercyjne są mokre (sucha karma jest z reguły bardziej przetworzona i nie zapewnia nawodnienia), pozbawione zbóż i złożone z mięsa mięśniowego i podrobów (najlepiej w proporcji 8:2).

Gotowany kurczak dla kota a potrzeby żywieniowe

Gotowane mięso z ryżem i warzywami to niezwykle popularny (choć niekoniecznie prawidłowy) sposób na domowe żywienie psów. Niektórzy opiekunowie taki model karmienia przenoszą również na swoich mruczących pupili. Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, że gotowany kurczak dla kota (a już tym bardziej w towarzystwie ryżu i warzyw) jest bardzo złym dodatkiem do jadłospisu.

Kot jest surojadem. Pułapki gotowanych posiłków

Owszem, dieta kotów powinna składać się w ponad 95% z mięsa. W przypadku zdrowych zwierząt powinno być to jednak mięso surowe. Felis jest surojadem, a mięso poddane obróbce termicznej traci cenne dla niego właściwości odżywcze.

To, że kot lubi ugotowane mięso, w żadnym razie nie oznacza, że jest ono dla niego zdrowe i wartościowe. Zwierzęta tego gatunku jak najbardziej można żywić domowymi posiłkami. Najlepiej jednak, aby miały one formę diety BARF. Dla zdrowia zwierzęcia konieczna jest suplementacja witamin, minerałów i tauryny. Karmienie kota tylko surowym mięsem (a już tym bardziej gotowanym), to niestety prosty przepis na niedobory i problemy zdrowotne.

Domowa dieta dla mruczka a niedobory

Aby żywić domowo i jednocześnie nie doprowadzić do niedoborów konieczna jest odpowiednia suplementacja. Gotowe posiłki typu BARF zawierają mięso i podroby, które suplementuje się (po wyliczeniu dawki w specjalnym kalkulatorze):

  • tauryną;
  • witaminami z grupy B, witaminą D, A i E;
  • wapniem;
  • fosforem;
  • żelazem;
  • kwasami omega-3.

Wszystkie te składniki odżywcze podajemy poprzez dodawanie do mieszanek odpowiednich suplementów. Są to na przykład suszona hemoglobina (żelazo), drożdże browarnicze (witamina B) czy olej z łososia (kwasy omega).

Gotowany kurczak dla kota – kiedy można go podawać?

Zdrowy kot powinien jeść surowe mięso. Może ono być podawane kotu w formie suplementowanej (dieta BARF) albo jako urozmaicenie posiłku (góra trzy razy w tygodniu). Czy jednak są przypadki, kiedy można z czystym sumieniem ugotować kotu mięso? Owszem. W uzasadnionych przypadkach zdrowotnych domowe mruczki mogą jeść mięso gotowane. Wówczas mówimy o tak zwanym gotowanym BARF-ie. Taka dieta z gotowanym kurczakiem dla kota sprawdzi się na przykład podczas:

  • poważnych problemów z jelitami;
  • rekonwalescencji po poważnych zabiegach;
  • podrażnieniach i chorobach trzustki.

Oczywiście przy dłuższym podawaniu takie posiłki trzeba odpowiednio zbilansować. Suplementacja powinna jest analogiczna, jak przy „tradycyjnym” BARF-ie. Jeżeli masz wątpliwości, czy układ pokarmowy twojego kota może wymagać podawania gotowanego mięsa najlepszym rozwiązaniem będzie skonsultowanie tego z żywieniowcem.

Czy gotowane mięso dla kota jest szkodliwe?

Twój domowy mruczek to drapieżnik, mięsożerca i surojad. Gotowany kurczak dla kota nie jest może szkodliwy dla jego zdrowia, ale zdecydowanie nie zapewnia temu zwierzęciu potrzebnych składników odżywczych. Podawanie takiego posiłku zdrowemu kotu nie ma żadnego sensu. Jeżeli chcesz urozmaicić dietę swojego kota, możesz raz w tygodniu podać mu surowe jajko kurze lub przepiórcze. Najbardziej wartościowe jest żółtko, które będzie stanowiło prawdziwą bombę witaminową. Dobrze zaopatrzyć się także w smaczki. Liofilizowane lub suszone mięso z drobiu będzie zdecydowanie lepszym wyborem niż gotowany kurczak dla kota.

Potrzeby żywieniowe psów i kotów znacznie się od siebie różnią. Jeżeli szukasz alternatywy dla gotowych karm o dobrym składzie, możesz zdecydować się na domowe jedzenie w formie surowego mięsa z dokładnie wyliczonymi suplementami. Gotowany kurczak dla kota będzie dobrym rozwiązaniem wyłącznie w uzasadnionych przypadkach, takich jak ostre zatrucie, choroby trzustki, czy poważne kłopoty z jelitami. I to tylko po konsultacji z żywieniowcem. Na co dzień mruczki nie powinny jeść gotowanego mięsa niezależnie od jego rodzaju, czy pochodzenia.

Archiwum: kwiecień 2022
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.