Gończy tyrolski wywodzi z górzystego Tyrolu w Austrii, gdzie towarzyszył myśliwym podczas polowań na zające i lisy. Dzięki swemu wyczulonemu węchowi mógł wytropić zwierzynę, która skrywała w głębokich rozpadlinach albo pod śniegiem. Hodowlę tej rasy zapoczątkowano w 1860 roku, ale jej historia sięga bardziej zamierzchłych czasów – za jej przodków uważa się celtyckie psy gończe. Ich upór i silny instynkt doceniał austriacki cesarz Maksymilian I, który już w 1500 roku lubił z nimi polować. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

Podstawowe informacje

? Rozmiarwysokość w kłębie: suki od 42 do 48 cm, psy od 44 do 50 cm;
masa ciała: od 18 do 20 kg
Szatasierść: gruby podwójny włos z szorstkim podszyciem;
maść: czerwona, czarna z podpalaniem (czasem trójkolorowa); odcienie czerwieni; odmiany czarnej podpalanej; możliwe białe znaczenia
❤️ Długość życia11–13 lat
? Charakterzrównoważony, niezależny, pewny siebie, pełen pasji

Gończy tyrolski – opis rasy

Standard rasy został opisany w 1896 roku, natomiast FCI oficjalnie uznało go w roku 1908. Gończy tyrolski to pies średniej wielkości, którego wysokość w kłębie wynosi od 44 do 50 cm (samce) oraz od 42 do 48 cm (suki). Niezależnie od płci ich waga oscyluje w granicach 18–20 kg. Psy są wytrzymałe, charakteryzują się więc silną, szczupłą sylwetką. Prosty grzbiet łagodnie opada ku zadowi i ogonowi, który sięga do stawu skokowego i jest zazwyczaj noszony wysoko. Jako że gończy tyrolski w pogoni za zwierzyną przemierzał tereny wysokogórskie, wykształciły się u niego silne łapy z grubymi opuszkami. Głowa psa jest kształtna, umiarkowanie wysklepiona, z niezbyt głęboko osadzonymi oczami o brązowym kolorze. Przy linii oczu zwieszają się mięsiste, szerokie uszy – mają kształt trójkąta o lekko zaokrąglonym wierzchołku.

Umaszczenie gończego tyrolskiego

Ta rasa psów ma dwie odmiany umaszczenia. Może być płowa albo czerwono-czarna z lekkim podpalaniem na kończynach i białym znaczeniem na przedpiersiu i dolnej powierzchni klatki piersiowej. Przy czym brak tej łaty nie jest uważany za wadę. Sierść gończego tyrolskiego jest raczej gruba, przylegająca i ma twardy podszerstek. Dzięki temu niestraszne są mu nawet gorsze warunki pogodowe – śnieg, deszcz ani wiatr.

Charakter gończego tyrolskiego

Gończy tyrolski jest idealnym psem dla osób aktywnych i dla rodzin. Ma zrównoważone, przyjazne usposobienie, a swojemu opiekunowi odwdzięcza się ogromnym oddaniem. Wobec dzieci nie wykazuje się agresją, wręcz przeciwnie – jest cierpliwym towarzyszem zabaw. Trzeba jednak nauczyć maluchy, jak mają obchodzić się z psem. Odpowiednio ułożony dobrze dogaduje się z innymi psami. Nie można zapominać o jego instynkcie myśliwskim. Gończy tyrolski potrzebuje dużo ruchu, wyzwań i miejsca, w którym będzie mógł swobodnie biegać. Z tego powodu zwierzak nie nadaje się do mieszkania w bloku, dużo lepiej czuje się na wsi, gdzie ma do dyspozycji naprawdę dużo przestrzeni.

Socjalizacja psa gończego tyrolskiego

Pracę nad socjalizacją gończego tyrolskiego należy zacząć jak najwcześniej, gdy jest jeszcze szczeniakiem. U starszego psa może być trudno poradzić sobie z upartym usposobieniem. W młodym wieku uda się nauczyć go komend, reagowania na imię i posłusznego wracania do nogi. Należy też trenować prawidłowe zachowania wobec obcych, a przede wszystkim wobec domowników. Warto wpoić mu umiejętność chodzenia na smyczy i w kagańcu, co może okazać się przydatne zwłaszcza w mieście. Kiedy już pojmie, że za prawidłowe zachowanie jest nagradzany, gończy tyrolski chętnie uczy się nowych rzeczy.

Gończy tyrolski – żywienie psa myśliwskiego i jego pielęgnacja

Rasowe czworonogi powinny być karmione zgodnie ze swoimi potrzebami. Warto opracować dla nich zbilansowaną dietę, dzięki której będą mogły prowadzić długie, zdrowe życie. Można również wprowadzić dietę BARF, która polega na podawaniu surowego mięsa, podrobów i dodatków. Pamiętaj jednak, że takie żywienie wymaga suplementacji.

Pielęgnacja gończego tyrolskiego opiera się na regularnym wyczesywaniu jego sierści.

Gończy tyrolski jest idealnym towarzyszem dla sportowców. Jeżeli nie poluje, trzeba zapewnić mu zdrową dawkę ruchu. Do wyboru jest wiele możliwości: dogtrekking, canicross czy bikejoring, które zbudują jeszcze lepszą relację między psem a właścicielem. Cechą gończego tyrolskiego jest wytrzymałość, więc będzie to dla niego wspaniałe wyzwanie. Warto mieć świadomość, że zwierzę nie będzie odpowiednie na pierwszego pupila. Ma dość mocny charakter, z którym trzeba umieć sobie poradzić.

Bibliografia

FCI-Standard N° 68, 18.06.1996/EN, https://www.fci.be/Nomenclature/Standards/068g06-en.pdf, TRANSLATION: C. Seidler. Official language (DE), DATE OF PUBLICATION OF THE OFFICIAL VALID STANDARD: 10.10.1995.

Fot. ilustracyjne: Fotting via Wikipedia, CC BY-SA 2.0

Archiwum: marzec 2023
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.