Jest szybki, wytrzymały, a także świetnie sprawdza się w roli psa myśliwskiego. Gończy Schillera jest rasą mało znaną w Polsce. Najczęściej możemy go spotkać w Szwecji, a czasem w innych skandynawskich krajach. Jak go wyszkolić oraz jak wygląda jego pielęgnacja? Sprawdź!

Podstawowe informacje

? Rozmiarwysokość w kłębie: suki od 49 do 57 cm, psy od 53 do 61 cm;
masa ciała: od 18 do 24 kg
Szatasierść: twarda, przylegająca do ciała, krótsza i bardziej miękka na uszach i głowie;
maść: podpalana z czarnym czaprakiem
❤️ Długość życia10–13 lat
? Charakterżywy, energiczny, uważny

Gończy Schillera – historia i opis rasy

Postawny i proporcjonalny pies o bystrym spojrzeniu – to najkrótszy opis charakterystycznych cech czworonoga. Spośród innych ras wyróżniają go świetny węch oraz duża wytrzymałość. To dzięki zwartym łapom z dużymi opuszkami psy tej rasy potrafią pracować w trudnym terenie. 

Skąd pochodzi gończy Schillera?

Tytułowego czworonoga zaliczamy do sekcji psów gończych, co zresztą zdradza pierwszy człon nazwy. Natomiast drugi człon to nazwisko twórcy – Pera Schillera, którego celem było stworzenie lekkiej i szybkiej rasy psa. Dokonał tego w XIX wieku, dzięki skrzyżowaniu kilku ras. Do dzisiaj gończe Schillera możesz spotkać jedynie w Szwecji, poza nielicznymi wyjątkami w innych krajach Skandynawii.

Umaszczenie i rozmiar

Jeśli chodzi o maść, gończy Schillera ma krótką, gęstą sierść w rudawym kolorze. Jego uszy są płaskie i miękkie, przylegają do pyska. Prawidłowo zbudowany, dorosły pies osiąga do 61 cm wysokości w kłębie. Waga powinna wynosić od 18 do 25 kg. Suczki są odpowiednio mniejsze.

Gończy Schillera – charakter

Gończy Schillera ma opinię psa poukładanego, jednak by tak było, trzeba go odpowiednio wychować. Jest psem posłusznym, skupionym na powierzonych zadaniach, dlatego świetnie sprawdzą się nie tylko zabawy ruchowe, lecz także wszelkie umysłowe treningi. Szczeniaki tej rasy są pełne energii, co może przysporzyć wielu kłopotów, jeśli nie zadbasz o odpowiednią ilość ruchu!

Usposobienie i potrzeby

Gończy Schillera ma przyjazne, radosne usposobienie. W domu jest psem bardzo towarzyskim, jednak podczas pracy na polowaniu zdecydowanie wybiera samotność. Nie przepada za pracą w grupie. Nauczenie psa podstawowych komend oraz odpowiednia socjalizacja sprawią, że nie będziesz miał problemów z psem podczas spacerów. 

Gończy Schillera uwielbia polowania i inteligentne zabawy, a także ma dużą potrzebę ruchu. Pamiętaj, by zapewnić psu odpowiednią ilość aktywności fizycznej podczas spacerów! Dzięki temu nie będzie sprawiał problemów behawioralnych, związanych ze zbyt dużym poziomem energii.

Gończy Schillera – wymagania

Największym wyzwaniem dla przyszłego właściciela gończego Schillera może okazać się energiczność psa. Przez dużą potrzebę ruchu, pies nie nadaje się do małych mieszkań, chyba że masz teren, na którym może się swobodnie wybiegać. Nie jest również psem, który powinien zostawać na wiele godzin sam w domu. Nie ignoruj charakteru danej rasy – jeśli sam nie lubisz przebywać na świeżym powietrzu, znajdź psa bardziej odpowiedniego do twojego stylu życia.

Pielęgnacja i żywienie

Dzięki krótkiej i przylegającej sierści, gończy Schillera nie ma problemów z kołtunami czy plączącymi się włosami. Mimo to warto czesać psa raz w tygodniu. Jeśli chodzi o żywienie, najważniejsze jest zapewnienie psu odpowiedniej ilości białka. Na rynku jest wiele suchych karm, dzięki którym zapewnisz czworonogowi odpowiednie składniki odżywcze! Wśród właścicieli psów tej rasy popularna jest również dieta BARF.

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 131 /07.08.1998/F, https://www.zkwp.pl/wzorce/131.pdf, data publikacji oryginalnego wzorca: 17.07.1997.

Archiwum: marzec 2023
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.