Psy rasy gończy francuski biało-czarny to niezależne, pełne energii zwierzęta. Choć trudno je wychować, odpłacają się właścicielowi pełnym zaufaniem i gotowością do uczestnictwa w psich sportach. Brzmi interesująco? W takim razie poznaj bliżej tę rasę!

Podstawowe informacje

? Rozmiarwysokość w kłębie: suki od 62 do 68 cm, psy od 65 do 72 cm;
masa ciała: od 27 do 32 kg
Szatasierść: mocna, krótka, zwarta
maść: czarno-biała z czaprakiem lub łatami; dopuszczalne cętkowanie i blade podpalania pod oczami; częste tzw. sarnie znaczenia
❤️ Długość życia10–14 lat
? Charakterdystyngowany, wierny, z silnym instynktem łowieckim

Gończy francuski biało-czarny – charakter psów

Gończy francuski biało-czarny to pies myśliwski od początku hodowany w sforze. Miało to znaczący wpływ na jego charakter. Gończy francuski biało-czarny najlepiej czuje się w towarzystwie innych psów. Obecność ludzkiego opiekuna również jest dla niego ważna, co pies, po okresie szkolenia, okazuje posłuszeństwem. Nie jest jednak szczególnie chętny do wspólnych zabaw z właścicielem. Wystarczają mu długie spacery z opiekunem, podczas których umożliwisz psu węszenie i tropienie.

Gończy francuski biało-czarny nie jest też psem rodzinnym. Toleruje obecność dzieci, jednak raczej nie będzie chętnie spędzał czasu w ich towarzystwie. Nie ma też cierpliwości do spokojnego znoszenia zaczepek czy ciągnięcia za uszy.

Czy gończy francuski biało-czarny jest posłuszny?

Pochodzące z Francji psy gończe mają bardzo silnie rozwinięty instynkt łowiecki. Podczas spacerów może więc zdarzyć się, że pies zwietrzy trop i ruszy za zwierzyną nie zwracając uwagi na swojego opiekuna. Z tego powodu psy tej rasy trzeba od najmłodszych lat poddawać szkoleniu i socjalizacji. Treningi należy przeprowadzać spokojnie, łagodnie, ale konsekwentnie.

Jak wygląda gończy francuski biało-czarny wg wzorca rasy?

Zgodnie ze wzorcem rasy określonym przez Międzynarodową Federację Kynologiczną, gończy francuski biało-czarny powinien mierzyć ok. 6272 cm w kłębie i ważyć ok. 2732 kg. Pies tej rasy ma ciało zbudowane bardzo proporcjonalnie, o smukłej, a zarazem muskularnej sylwetce. Grzbiet jest mocny i sprężysty, pierś głęboka, lędźwie umięśnione, a łapy silne i giętkie.

Sierść gończego francuskiego biało-czarnego składa się z dwóch warstw. Gęsty podszerstek pokrywają krótkie i gładkie włosy okrywowe. Dzięki temu pies staje się łowcą doskonałym – może pracować nawet w czasie mrozów lub deszczu.

Wzorzec rasy zakłada, że sierść tych psów gończych będzie utrzymana w dwóch kolorach. Pies jest biały z czarnym płaszczem, uszami i głową. Akceptowalne są blade podpalania na policzkach, pod uszami, oczami i u nasady ogona.

Historia dużych francuskich psów gończych

Rasa gończy francuski biało-czarny powstała na terenie Francji już w XVI wieku. Wówczas to skrzyżowano ze sobą po raz pierwszy psy dwóch ras: francuskie gasconce saintongeois z angielskimi foxhoundami. Nowa rasa zachwyciła arystokrację i szybko zyskała miano myśliwskich psów idealnych.

Co ciekawe, pomimo tego, iż rasa istnieje na terenie Europy od wielu wieków, jej standard FCI określiło dopiero w 1983 roku. 

Zdrowie psów rasy gończy francuski biało-czarny

Gończy francuski biało-czarny to jedna z ras charakteryzujących się dobrym zdrowiem i możliwością pracy niemal w każdych warunkach. Psy gorzej niż zimno znoszą jednak upały – wówczas powinieneś szczególnie dbać, aby twój pupil nie przegrzał się i stale miał dostęp do czystej, świeżej wody.

Jak wszystkie psy dużych ras, gończe francuskie biało-czarne mogą jednak zachorować na skręt żołądka. Ta choroba wymaga szybkiej interwencji weterynaryjnej, ponieważ może nawet doprowadzić do śmierci psa! Profilaktycznie zadbaj więc, aby pies nie jadł nagle i łapczywie dużych porcji pokarmu i nie biegał natychmiast po karmieniu.

Gończy francuski biało-czarny to rasa idealna dla osób aktywnych, które nie oczekują od pupila zbyt wielu oznak przywiązania. Nie nadaje się do hodowli na małej przestrzeni (np. w bloku), będzie za to szczęśliwy w domu z dużym ogrodem.

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 220 /15.09.1997/F, https://www.zkwp.pl/wzorce/220.pdf, data publikacji oryginalnego wzorca: 15.12.1959.

Archiwum: marzec 2023
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.