Ta rasa psów łowieckich powstała przez skrzyżowanie gończych z Niemiec, Szwajcarii i Anglii. Pierwszy wzorzec rasy ustalono w 1932 roku. Gończy fiński do dziś pomaga skandynawskim myśliwym w polowaniach na zające i lisy, a także na inną leśną zwierzynę. Potrafi je wypłoszyć, ale też wytropić ranne, ponieważ jest to pies z grupy posokowców. Oznacza to, że szuka zwierzęcia po śladach farby (krwi). Dowiedz się, jak wygląda ten czworonóg i jaką ma osobowość!

Podstawowe informacje

👉 Rozmiarwysokość w kłębie: suki od 52 do 58 cm, psy od 55 do 61 cm;
masa ciała: ok. 25 kg
Szatasierść: średnio długa, przylegająca, prosta; obfity, miękki, krótki podszerstek;
maść: trójbarwna
❤️ Długość życia10–13 lat
🐶 Charakterprzyjazny, żywy, energiczny, zrównoważony

Gończy fiński – opis rasy

gończy fiński – opis rasy
gończy fiński 5

To średnich rozmiarów pies o silnej, wyprostowanej sylwetce i mądrym spojrzeniu. Wysokość psów wynosi 55-61 cm, a suk 52-58 cm.

  1. Ma trójkolorowe umaszczenie, czarny płaszcz, biały krawat, strzałkę na kufie i łapach, podpalany spód i nogi.
  2. Uszy są trójkątne, zwisające.
  3. Ogon ma długi cienki, zwisający lub wyprostowany w trakcie tropienia.
  4. Kufa wydłużona z łagodnym stopem.

Rasa wyróżnia się doskonałym węchem i silnym instynktem łowieckim. To sprawia, że gończy fiński ma skłonności do ucieczek podczas spacerów, by gonić za kotem. Głośnym szczekaniem psy tej rasy oznajmiają, że właśnie odkryły coś w zaroślach.

Nie boi się zimy ani długich wycieczek

gończy fiński a wycieczki
gończy fiński 6

Psy tej rasy mają gęstą, krótką sierść, złożoną z podszerstka i gęstych, szorstkich włosów okrywowych. Nie marzną więc nawet w czasie mrozu. Uwielbiają aktywność na świeżym powietrzu, długie spacery, bieganie z możliwością tropienia. Chętnie uprawiają też sport wspólnie z właścicielem. Gończy fiński to zatem rasa psów nie tylko dla myśliwych. Sprawdzi się doskonale jako pies do towarzystwa dla rodziny lubiącej trekking, bieganie i rowerowe wycieczki. Najlepiej będzie się czuł na wsi, na dużym podwórku, gdzie może się swobodnie wybiegać.

Jak wychować gończego fińskiego, aby był posłuszny?

gończy fiński wychowanie
gończy fiński 7

Rasa ta wymaga ułożenia już na etapie dorastania. Gończy fiński to pies inteligentny, który chętnie się uczy. Przedstawiciele rasy potrzebują jednak stanowczego i konsekwentnego podejścia, aby nauczyć się posłuszeństwa i dobrych relacji z otoczeniem. Gończy lubi dzieci i towarzystwo rodziny. Jest dość nieufny w stosunku do innych psów. Nie cierpi kotów ani innych małych zwierząt. Źle czuje się w ciasnych mieszkaniach w bloku. Nie najlepiej znosi samotność i ciszę. Jeśli nie ma okazji do biegania, to swoją frustrację oznajmia wyciem i niszczeniem domowych mebli.

W Polsce nie funkcjonuje hodowla tej rasy. Szczeniaki są hodowane i trenowane najczęściej w Szwecji i Finlandii. To właśnie tam doskonały pies myśliwski rasy gończy fiński jest bardzo znany i ceniony.

Fot. główne: EtäKärppä via Wikipedia, CC BY-SA 3.0