👉 Rozmiarwysokość w kłębie: suki od 51 do 56 cm, psy od 56 do 61 cm;
masa ciała: od 25 do 34 kg
Szatasierść: średnio długi, falisty lub prosty, z piórami; wodoodporny podszerstek;
maść: od kremowej do złotej; dopuszczalna biała plama na piersi
❤️ Długość życia10–12 lat
🐶 Charakterinteligentny, łagodny, pewny siebie, przyjazny, potulny, towarzyski

Podstawowe informacje o golden retrieverze

Jest to pies majestatyczny i elegancki, którego budowa ciała jest zwarta i mocna. Ma szeroką klatkę piersiową o dosyć rozbudowanym przedpiersiu. Pies ma prosty grzbiet z mocnym i rogonem, który stanawi jego optyczne przedłużenie. Głowa jest dosyć szeroka, ale średniej wielkości, proporcjonalna do reszty ciała. Dorosły samiec mierzy w kłębie od 56 do 61 cm. Suczki są drobniejsze i delikatniejsze. Zazwyczaj ich wysokość w kłębie zamyka się w granicy od 51 do 56 centymetrów. Są to najważniejsze elementy charakterystyki golden retrievera.

Podstawowe informacje o rasie golden retriever obejmują również umaszczenie. Sierść goldena jest średniej długości, prosta lub falowana, dwuwarstwowa. Podszerstek jest bardzo obfity i gęsty. Ma on także właściwości wodoodporne. Na szyi sierść tworzy piękną kryzę, a na tylnych nogach bujne portki. Wzorzec dopuszcza jedynie spektrum złotej sierści, od jasnej po ciemną. Psy tej rasy czarny czy brązowy to wymysł pseudohodowli i nie ma on wiele wspólnego z rasą. 

golden retriever głowa

Jaki charakter mają golden retrievery?

Charakter golden retrievera czyni go niemal idealnym psem rodzinnym. Warto jednak zaznaczyć, że w początkach swojego istnienia był zwierzęciem wyhodowanym do polowań. Ta znacząca zmiana w użytkowaniu rasy była skutkiem przede wszystkim charakteru goldenów. Są to psy sympatyczne, bardzo miłe i otwarte. Uwielbiają kontakt z człowiekiem, a do rodziny są niezwykle przywiązane. 

Jaki temperament mają psy rasy golden retriever?

Pies golden retriever ma bardzo zrównoważone, ale jednocześnie wrażliwe usposobienie. Do tego dochodzi jego żywy temperament. Właśnie dlatego muszą być traktowane z dużą dozą łagodności. Pies ten nie nadaje się dla osób nerwowych i egzekwujących posłuszeństwo w twardy sposób. Krzyk, a nawet ostrzejsza uwaga ze strony opiekuna są przez psa traktowane bardzo poważnie. Nerwy okazywane w nadmiarze mogą stanowić bardzo duże obciążenie dla psychiki psa.

Cechy idealnego właściciela dla golden retrievera

Jest to rasa idealna dla każdego, kto chce mieć wiernego towarzysza, który jest obok na każdym kroku. Warto zaznaczyć, że goldeny naprawdę towarzyszą swoim przewodnikom wszędzie – od spaceru po toaletę. Objawy lęku separacyjnego u tej rasy to prawdziwa bomba, która, wybuchając, dewastuje wszystko na swojej drodze. Zdecydowanie można więc uznać, że nie jest to pies dla osób, które spędzają w domu niewiele czasu. Golden najlepiej sprawdzi się w rodzinie, gdzie cały czas będzie mógł mieć kontakt z kimś z domowników. Charakter golden retrievera czyni go idealnym psem dla:

  • domatorów;
  • osób spokojnych;
  • aktywnych rodzin;
  • osób szukających stałego psiego towarzystwa.

Golden retriever – poziom aktywności i potrzeby ćwiczeń

Warto pamiętać, że pies tej rasy jest bardzo aktywny i lubi pracować. Bezczynność szybko przerodzi się u niego we frustrację i zwierzak może zacząć niszczyć elementy wyposażenia domu. Poziom aktywności golden retrieverów jest wysoki, co warto uwzględnić w codziennej pracy z psami tej rasy.

Jako właściciel golden retrivera jestem zaskoczony ich niezwykłą inteligencją i zdolnością do uczenia się. Mój pies, Max, szybko opanował podstawowe komendy i nawet nauczył się przynosić mi gazetę każdego ranka. To lojalne i towarzyskie zwierzęta, które uwielbiają spędzać czas z rodziną. Co ciekawe, Max uwielbia wodę i pływanie. Jego entuzjazm i pozytywna energia sprawiają, że każdy dzień z nim jest pełen radości.

Golden retriever – interakcja z ludźmi i innymi zwierzętami?

Opinie o golden retrieverach są bardzo pozytywne. Słyną z przyjaznego nastawienia zarówno do ludzi, jak i innych zwierząt. Są towarzyskie, łagodne i cierpliwe, co sprawia, że doskonale nadają się do rodzin z dziećmi. Ich umiłowanie zabawy i łagodny temperament czynią je idealnymi kompanami dla innych psów. Rasa ta ma naturalną skłonność do bycia spokojną i nieagresywną, co ułatwia interakcje z innymi zwierzętami. 

Jakie są metody treningowe dopasowane do rasy golden retriever?

Jak trenować psa rasy golden retriever? Szkolenie nie jest trudne, ponieważ największą motywacją dla tego psa jest spełnianie oczekiwań swojego przewodnika. Zwierzęta najlepiej reagują na pozytywne metody szkoleniowe. Kluczowe jest nagradzanie dobrego zachowania, np. smakołykami czy pochwałą. Trening powinien być urozmaicony, by utrzymać zainteresowanie. Świetne są ćwiczenia umysłowe, np. jak szukanie ukrytych przedmiotów. Golden retrievery uwielbiają zabawy na świeżym powietrzu, więc nauka aportowania może być przyjemnym elementem treningu.

golden retriever szczeniaki

Jak dbać o zdrowie golden retrievera?

Rasa golden retriever jest uważana za dosyć zdrową i odporną. Dzięki bardzo gęstemu podszerstkowi psy te są chronione zarówno przed niskimi, jak i wysokimi temperaturami. Warto jednak zgłębić informacje, które dotyczą najczęstszych chorób oraz prawidłowej pielęgnacji.

Jakie są najczęściej występujące choroby u golden retrievera?

Tak jak u większości dużych ras, problemem zdrowotnym goldenów może być dysplazja stawów biodrowych. Przed zakupem szczeniaka warto dopytać hodowcę o wszystkie wykonane prześwietlenia i badania. Dużym ryzykiem jest także niezwykle niebezpieczny skręt żołądka. Można zapobiegać mu poprzez rozdzielanie posiłków na kilka mniejszych porcji. Mniej więcej przez godzinę od posiłku należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego. Najlepiej nauczyć psa, że bezpośrednio po jedzeniu jest czas na odpoczynek

Jednak najbardziej wrażliwym zdrowotnie narządem goldenów są ich oczy. Najczęstsze choroby rasy golden retriever to m.in.:

  • postępujący zanik siatkówki;
  • zaćma;
  • entropium;
  • ektropium.
golden retriever szczeniak

Rasa ta powstała w celach myśliwskich. Właśnie dlatego są rasą dosyć zdrową i odporną. Dzięki bardzo gęstemu podszerstkowi psy te są chronione zarówno przed niskimi, jak i wysokimi temperaturami. Jeśli spełnione są wszystkie wymagania rasy golden retriever, ile żyje jej przedstawiciel? Przeciętnie do 12 lat.

Jak dbać o zdrowie golden retrievera?

Tak jak u większość dużych ras, problemem zdrowotnym golden retrieverów może być dysplazja stawów biodrowych. Przed zakupem szczeniaka warto dopytać hodowcę o wszystkie wykonane prześwietlenia i badania.

Dużym ryzykiem jest także niezwykle niebezpieczny skręt żołądka. Można zapobiegać mu poprzez rozdzielanie posiłków na kilka mniejszych porcji. Mniej więcej przez godzinę od posiłku należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego. Najlepiej nauczyć psa, że bezpośrednio po jedzeniu jest czas na odpoczynek.

Jakie są najczęstsze choroby psów rasy golden retriever?

Najbardziej wrażliwym zdrowotnie narządem goldenów są ich oczy. Sporadycznie w rasie pojawiają się takie problemy, jak:

  • postępujący zanik siatkówki;
  • zaćma;
  • entropium;
  • ektropium.
mały golden retriever

Dieta i żywienie – jak dopasować do golden retrievera?

W ostatnich latach europejskie linie stały się nieco bardziej przysadziste i masywne. Niestety, często przekłada się to na problemy z układem ruchu. W żadnym wypadku nie można więc dopuścić do nadmiernego wzrostu wagi golden retrievera.

Dieta powinna być dobrze zbilansowana, z odpowiednią ilością białka, tłuszczów i węglowodanów. Ważne jest dostosowanie porcji do wieku, aktywności i stanu zdrowia psa. Rasa ta ma tendencję do tycia, więc należy unikać nadmiaru kalorii. Warto też konsultować dietę z weterynarzem, aby dostosować ją do indywidualnych potrzeb psa. Zalecane są regularne kontrole wagi golden retrievera, aby utrzymać pupila w zdrowiu.

Jak pielęgnować psy rasy golden retriever?

Chociaż sierść tych psów jest dosyć długa i gęsta, nie wymaga ona jednak bardzo skomplikowanej pielęgnacji. Należy jednak zachować w niej dosyć dużą systematyczność. Sierść psów tej rasy ma tendencję do filcowania się i zbijania w kołtuny. Unikniesz tego poprzez szczotkowanie jej mniej więcej dwa razy w tygodniu. Do usuwania nadmiaru podszerstka przyda się trymer poprzeczny. W podstawach pielęgnacji golden retrievera sprawdzi się także szczotka pudlówka oraz prosta druciana szczotka z gładko zakończonymi igłami. 

Unikaj szczotkowania na sucho, ponieważ w takich wypadkach sierść się elektryzuje i może mieć tendencję do łamania się. Warto zaopatrzyć się w dobrej jakości odżywkę w spreju, która ułatwia rozczesywanie sierści. 

Wprowadzenie szczeniaka rasy golden retriever do nowego domu

Wprowadzając szczeniaka golden retrievera do nowego domu, ważne jest zapewnienie mu bezpiecznej i spokojnej przestrzeni. Dobrze jest przygotować miejsce do spania, miski na wodę i jedzenie oraz zabawki. Początkowe dni powinny być poświęcone na budowanie więzi i poczucia bezpieczeństwa u malucha. Należy też pamiętać o stopniowej socjalizacji z domownikami i innymi zwierzętami. W pierwszych tygodniach bardzo ważne jest konsekwentne wprowadzanie rutyny oraz delikatne szkolenie. Już mały psiak szybko uczy się komend i opanowuje posłuszeństwo.

golden retriever stoi bokiem

Historia i pochodzenie rasy golden retriever

Interesuje cię historia golden retrievera? Wiemy, że pochodzi z Wielkiej Brytanii i jest blisko spokrewniony z pięcioma innymi rasami z grupy retrieverów, których pierwotnym przeznaczeniem było polowanie na ptactwo. Za twórcę rasy uznaje się szkocko-angielskiego hodowcę, sir Dudleya Marjoribanksa, barona Tweedmouth. 

Pochodzenie i rozwój rasy golden retriever

Jak wygląda historia golden retrievera? Istnieje legenda, że goldeny mają swoje korzenie w Rosji. Wg innej wersji sir Dudley Marjoribanks zakupił od pewnego szewca żółtego wavy-coated-retrievera. I to właśnie on rozpoczął hodowlę psów w 1864 roku. Czy ta opowieść ma wiele wspólnego z rzeczywistością? Prawdopodobnie nie. Psy myśliwskie raczej nie bywają intencyjne skrzyżowane z owczarkami. Według kynologów lord Tweedmouth krzyżował swoje retrievery z innymi psami myśliwskimi o żółtawym umaszczeniu. 

W początkach swojego istnienia golden retriever był uznawany za jedną z odmian flat coated retrievera. Z odrębną rasę uznano go dopiero w 1920 roku decyzją angielskiego Kennel Clubu. Goldeny bardzo szybko zaczęły być popularne poza Wielką Brytanią. Pod koniec lat dwudziestych trafiły do Francji i Holandii. Na początku lat trzydziestych rasa pokonała ocean i dostała się do Stanów Zjednoczonych. Do dzisiaj są to psy niezwykle popularne w tym kraju. 

 Obecność rasy golden retriever w Polsce

Jeśli szukasz informacji o rasie golden retriever, sprawdź kiedy pojawiły się w Polsce. W naszym kraju rasa ta zagościła stosunkowo późno. Pierwsze psy hodowlane sprowadzono z Danii w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Bardzo szybko zdobyły dużą popularność, w czym niemała była zasługa ówczesnego kina i popkultury. 

Ciekawe fakty i rekordy rasy golden retriever

Goldeny są niezwykle popularne – goszczą w naszych domach, rozpropagował je również przemysł filmowy. Sprawdź więc, czego nie wiesz o rasie golden retriever.

Znane osobistości i historie związane z rasą golden retriever

  • Golden retriever gości w domach sław. Znane osobistości, które upodobały sobie rasę, to m.in. Jennifer Aniston, Adam Levine, Ben Affleck czy Oprah Winfrey.
  • W Europie hoduje się psy w umaszczeniu jasnego złota, natomiast w Stanach Zjednoczonych mają one ciemniejszy, głęboki kolor.
  • Goldeny wraz ze swoimi opiekunami corocznie kwestują w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy.

Jaką funkcję odgrywają psy rasy golden retriever w pracy i służbie?

Charakterystyka golden retrieverów wskazuje, że to dobre psy do pracy i służby. Są cenione jako przewodnicy dla niewidomych, psy terapeutyczne, a także w służbach ratowniczych i policyjnych. Pomagają szukać m.in. ładunków wybuchowych. Dlatego warto wiedzieć, jak trenować psa tej rasy.

Golden retriever infografika

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje pies rasy golden retriever?

Ile kosztuje golden retriever? Rasowy szczeniak goldena stanowi wydatek od 3 do 6 tys. zł. Ceny golden retrieverów są dosyć zróżnicowane i zależą od wielu kryteriów, takich jak renoma hodowli, pochodzenie rodziców czy… umaszczenie szczeniaka. W europejskich hodowlach goldeny przychodzą na świat najczęściej w kolorach od bardzo jasnokremowego (niemal białego) do lekko złotego. 

Jak długo żyją psy rasy golden retriever?

Ile lat żyje golden retriever? To ważne pytanie, jakie zadają sobie opiekunowie. Średnia długość życia golden retrievera wynosi około 10-12 lat. Jednak, przy odpowiedniej opiece, dawce ruchu zdrowej diecie i regularnych ćwiczeniach, niektóre  mogą żyć dłużej. Zdrowie tej rasy może być zagrożone przez choroby genetyczne, takie jak dysplazja stawów czy problemy z sercem, dlatego regularne wizyty u weterynarza i profilaktyka są kluczowe dla utrzymania ich w dobrym zdrowiu i przedłużenia ich życia.

Czy rasa golden retriever jest łatwa do szkolenia?

Czy rasa golden retriever jest łatwa do szkolenia? Tak! Goldeny są znane jako jedna z najłatwiejszych ras do szkolenia. Ich inteligencja, chęć do pracy i pragnienie zadowolenia właściciela sprawiają, że szybko uczą się nowych komend i zachowań. Są wrażliwe na pozytywne wzmocnienie i łakną uwagi, co czyni proces szkolenia efektywnym i przyjemnym zarówno dla psa, jak i dla opiekuna. Ważne jest jednak, by szkolenie było konsekwentne i rozpoczęte już od młodego wieku.

Czy golden retriever jest odpowiedni dla osób mieszkających w mieszkaniu?

Golden retriever w mieszkaniu może dobrze się czuć, pod warunkiem zapewnienia mu odpowiedniej ilości ruchu i aktywności. Choć są to psy duże, potrafią przystosować się do życia w małej przestrzeni. Golden retrievery muszą mieć zaspokajane potrzeby fizyczne i psychiczne. Ważne jest regularne wyprowadzanie psa na spacery i zapewnienie mu stymulacji umysłowej. Pozwoli to zapobiegać negatywnym skutkom nudy, takim jak niszczenie wnętrz.

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 111 /28.10.2009, https://www.zkwp.pl/wzorce/111.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 28.07.2009.

Archiwum: lipiec 2023
Photo of author

Zwierzaki

Redakcja serwisu Zwierzaki.pl to zespół pasjonatów i miłośników zwierząt różnego rodzaju. Swoją wiedzę opierają na wieloletnim doświadczeniu, które zdobywali poprzez studia, kursy i przede wszystkim praktykę. Ich celem jest zapewnienie czytelnikom kompleksowej wiedzy na temat różnych zwierząt, ich zachowań, potrzeb, sposobów pielęgnacji, hodowli i ochrony.