Glonojad syjamski – zwany czasami zbrojnikiem syjamskim – jest rybą, która wymaga dosyć dużego akwarium, jednak przy zachowaniu odpowiednich warunków możesz cieszyć się jego obecnością naprawdę długo. To ryby, które mogą żyć nawet kilkanaście lat. Niektórzy uważają, że Gyrinocheilus aymonieri jest rybą agresywną. A jak jest naprawdę? 

Glonojad syjamski – występowanie

Glonojady syjamskie pochodzą z Azji. W naturze można spotkać je przede wszystkim na Półwyspie Indochińskim, w krajach takich jak:

  • Tajlandia;
  • Wietnam;
  • Laos;
  • Kambodża.

To ryba słodkowodna, która najczęściej występuje w wodach płynących – rzekach i górskich potokach. Nierzadko pojawia się także w jeziorach. 

Gyrinocheilus aymonieri – wygląd

glonojad syjamski -

Glonojady tego gatunku dzielą się na następujące podrodzaje:

  • glonojad syjamski złoty;
  • glonojad syjamski żółty;
  • glonojad syjamski dziki;
  • glonojad syjamski albino;
  • glonojad syjamski srokaty.

To duże ryby, które osiągają długość do nawet 25 centymetrów. Ich charakterystyczną cechą jest pysk, który ma kształt przyssawki. Dzięki niej zbrojnik jest w stanie zdrapywać glony z płaskich powierzchni. 

Wzdłuż ciała młodego glonojada syjamskiego biegnie ciemna linia przeplatana plamkami. Z czasem ryba staje się brązowożółta. 

W przypadku tego gatunku bardzo trudno odróżnić samca od samicy. Samce są zazwyczaj nieco smuklejsze. Z czasem wokół ich pysków pojawiają się kuliste wypustki. 

Glonojad syjamski – charakterystyka agresywnej ryby akwariowej

Czy glonojady syjamskie są naprawdę tak agresywne, jak się mówi? Zdecydowanie są to ryby o terytorialnym usposobieniu. Zachowania agresywne wykazują przede wszystkim w stosunku do innych przedstawicieli swojego gatunku lub podobnych ryb. 

Z kim może mieszkać w akwarium glonojad syjamski?

Doświadczeni hodowcy zalecają trzymanie glonojada syjamskiego albo w pojedynkę, albo w większej grupie – około 6 sztuk. W przypadku drugiej opcji musisz zadbać o naprawdę duże akwarium. 

Gyrinocheilus aymonieri zazwyczaj zamieszkuje dolne partie zbiornika. Jeżeli chcesz trzymać go w akwarium towarzyskim, powinieneś zdecydować się na rybki, które wolą wyższe partie zbiornika. Dobrym wyborem mogą być np. ryby karpiowate. 

Unikaj gatunków o spłaszczonym ciele – paletek czy skalarów. Glonojad syjamski może mieć tendencje do przysysania się do nich, co zagraża życiu tych ryb. 

Gyrinocheilus aymonieri – wymagania 

glonojad syjamski - wymagania

Jeżeli chcesz mieć glonojada syjamskiego, musisz zapewnić mu duży zbiornik akwariowy. To bardzo ważne – to ryby jednocześnie duże i terytorialne. Akwarium powinno mieć co najmniej 120 centymetrów długości. 

Pamiętaj, że dorosłe osobniki są bardzo silne i mogą z łatwością zniszczyć drobne i delikatne rośliny. Wybieraj raczej te o mocnych liściach. Woda powinna być dobrze natleniona. Glonojad syjamski lubi też silne prądy. Aby glony rozwijały się w odpowiednich ilościach, konieczne jest także mocniejsze oświetlenie. 

Odpowiednie parametry wody to:

  • 23 do 28 stopni Celsjusza;
  • pH w zakresie 6–8;
  • 2–20 stopni dGH twardości. 

Nieodpowiednie parametry mogą doprowadzić do chorób glonojadów syjamskich – tak jak w przypadku wszystkich innych ryb. Weź te warunki pod uwagę, gdy wybierasz inne gatunki ryb, które mają zamieszkać w akwarium z glonojadem syjamskim!

Glonojad syjamski – rozmnażanie

Glonojady to ryby jajorodne. W naturze do tarła wybierają miejsca takie jak duże i płaskie korzenie czy kamienie. Na nich składają ikrę, jajeczka są niewielkie i przezroczyste. 

Warto zaznaczyć, że rozmnażanie glonojadów syjamskich w akwariach jest ekstremalnie trudne. Narybek pojawia się sporadycznie, i to jedynie w bardzo dużych zbiornikach, w których bytują dorosłe, zdrowe i w pełni rozwinięte ryby, a warunki są idealne. Glonojady syjamskie znajdujące się w sklepach pochodzą z ferm, na których są rozmnażane z pomocą podawanych im hormonów. 

Glonojad syjamski – odżywianie

glonojad syjamski - odżywianie

Glony są podstawą diety zbrojnika syjamskiego. Nie powinny jednak być jego jedynym pożywieniem. Pamiętaj, aby urozmaicać dietę tych ryb o dobrze zbilansowany suchy i mrożony pokarm. 

Pokarm roślinny uzależniony jest do tego, jak duży jest porost glonów w akwarium. Jeżeli jest ich mało, konieczne będzie urozmaicenie diety glonojada o zielone rośliny takie jak szpinak, cukinia czy groszek. Pamiętaj jednak, że zbyt duża ilość takiego pokarmu może sprawić, że ryba zrezygnuje ze sprzątania akwarium. 

Glonojad syjamski – podsumowanie

Glonojad syjamski to bardzo pożyteczna ryba, która może sprawić akwaryście mnóstwo radości. Żyje nawet kilkanaście lat, potrzebuje jednak bardzo dużego zbiornika i raczej nie jest możliwe rozmnożenie glonojada w niewoli. Cena glonojada syjamskiego wynosi od 10 do 30 złotych.

Źródło zdjęcia: Alter welt via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Archiwum: grudzień 2021
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.