Ryby z gatunku Garra są popularne w akwariach na całym świecie. Naturalnie występują w tureckich wodach. Dodatkowo, są chętnie wykorzystywane w przemyśle kosmetycznym. Okazuje się bowiem, że ryby te doskonale radzą sobie z usuwaniem martwego naskórka. Sprawdź, jakie są warunki życia gatunku Garra rufa, a także, czego potrzebują te zwierzęta, aby żyć długo i w dobrej kondycji.

Bilety do atrakcji turystycznych

Rybki jedzące naskórek – Garra rufa

Rybki Garra rufa w rzeczywistości wcale nie są takie małe. Mogą osiągać nawet do 24 cm długości, choć w kosmetyce zazwyczaj wykorzystywane są nieco mniejsze osobniki. Takie również zwykle goszczą w akwariach. Osobniki sprowadzane z Palestyny są zwykle znacząco mniejsze, podczas gdy te z Iraku – znacznie większe.

Zwierzęta nie mają wyraźnego dymorfizmu płciowego. Nawet zaawansowani akwaryści mają problem, aby rozróżnić płeć w przypadku gatunku Garra rufa. Samce z gatunku Garra są zwykle nieco większe, podczas gdy samice – bardziej krępe. Ubarwienie jest takie samo. Rybki jedzące naskórek mają szarobrunatne wybarwienie, a także lekki, metaliczny połysk. Z uwagi na swój wygląd nazywane są również Cudakami Kamiennymi. Ryby te, w odpowiednich warunkach, mogą żyć nawet 10 lat.

Pochodzenie Garra rufa

Garra rufa to ryba zamieszkująca naturalnie przede wszystkim Azję. Szczególnie popularna jest w Turcji, skąd zresztą wzięła się jej popularność. Brzana ssąca mieszka przede wszystkim w rzekach oraz strumieniach, zwłaszcza tych wypełnionych glonami. Cenią sobie obszary silnie nasłonecznione, a przy okazji wodę dobrze natlenioną, zwykle rwącą. Mimo tego jest w stanie przeżyć również krótkotrwale w wodzie stojącej, zabrudzonej.

Zobacz też:
Oświetlenie do akwarium – jakie będzie najlepsze?

Garra rufa – hodowla

Gatunek Garra wymaga odpowiednich warunków dla zachowania dobrej kondycji. Poniżej znajdziesz informacje, które mogą ci się przydać.

Karmienie Garra rufa

Choć robiące peeling rybki mogą jeść również ludzki naskórek, to oczywiście nie jest to dla nich podstawowe pożywienie – ani nawet atrakcyjny dodatek do żywności. W akwariach Garra rufa jedzą przede wszystkim pokarm roślinny. Szczególnie dobrze służą im tabletki z dodatkiem spiruliny. Sprawdzą się też odkażone, surowe pokarmy, takie jak szpinak czy ogórek. 

Uzupełnienie diety gatunku Garra stanowią pokarmy odzwierzęce. Szczególnie poleca się mrożonki, takie jak na przykład ochotka czy rurecznik. Jeśli podajesz surowe, żywe pokarmy, dobrze sprawdzają się np. dżdżownice. Pamiętaj jednak, aby pozyskiwać je z pewnego źródła. Jeśli to niemożliwe, dokładnie je odkażaj, aby nie doprowadzić do zarażenia ryb rozmaitymi pasożytami czy pierwotniakami.

Akwarium dla Garra rufa

Jeśli marzy ci się hodowla Garra rufa, musisz zainwestować przede wszystkim w bardzo duży zbiornik. Ryby z gatunku Garra potrzebują akwarium o długości przynajmniej 120 cm. Najlepiej, aby warunki były jak najbardziej zbliżone do ich naturalnego środowiska, czyli rwącej rzeki. 

Akwarium dla ryb Garra powinno być wyposażone w filtr. Najlepiej, aby miał on kilka mediów filtracyjnych. Konieczna jest również deszczownia, która wprawia wodę w ruch, co pozwala na jej lepsze natlenienie. Pamiętaj o bogatej obsadzie roślinnej, najlepiej z gatunków oferujących sporo kryjówek.

Garra rufa – woda

Prócz wysokiego poziomu tlenu ryby Garra rufa nie mają dużych wymagań, jeśli chodzi o wodę. Powinna być ona w stałym ruchu, co musisz brać pod uwagę. Nie jest jednak wymagana grzałka, bo rozpiętość temperatur akceptowana przez gatunek Garra jest bardzo szeroka. 

Bierz pod uwagę, że ryby z gatunku Garra świetnie radzą sobie z adaptacją do różnych warunków. Z tego powodu mogą być uważane za gatunek inwazyjny. Ryby te mogą żyć z innymi gatunkami, o ile nie są one agresywne. W takim przypadku sprawdzą się w zbiorniku wielogatunkowym.

Zobacz też:
Kiryski – małe ryby do Twojego akwarium. Sprawdź gatunki kirysków i ich wymagania!

Zwyczaje Garra rufa

Garra rufa to ryby żyjące w dużych stadach. Są stosunkowo łagodne i towarzyskie. Z tego powodu dobrze sprawdzają się w akwariach wielogatunkowych. Jednocześnie jednak ryby te mogą być agresywne, zwłaszcza gdy stado jest zbyt małe. W takiej sytuacji osobniki z gatunku Garra atakują przede wszystkim ryby podobne do siebie. Z tego powodu zaleca się, aby Garra rufa żyły przede wszystkim w dużych ławicach. 

Garra rufa – rozmnażanie

Ryby z gatunku Garra rozmnażają się stosunkowo łatwo. Nawet w przypadku początkujących akwarystów uzyskanie narybku wcale nie jest takie trudne. Bardzo często nie trzeba nawet zmieniać bardzo warunków, jeśli te w akwarium są odpowiednie. Z uwagi jednak na ryzyko zjadania ikry dobrze jest zainwestować w tak zwany zbiornik tarliskowy. 

W przypadku Garra rufa hodowla, w przypadku osobnego zbiornika tarliskowego, opiera się na oddzieleniu pary. Zbiornik powinien być stosunkowo duży, wypełniony do połowy wodą. Potem dolewaj do niej chłodniejsze zapasy, a ryby karm obficie żywym pokarmem. Wyposaż dno w specjalny ruszt do ikry, dzięki czemu ryby po jej złożeniu nie będą mogły jej zjeść.

Gatunek Garra rufa jest gotowy do wylęgu maksymalnie po trzech dniach, a po około tygodniu należy zacząć go dokarmiać. Do tego celu używaj specjalnego pokarmu przeznaczonego do narybku.

Garra rufa – cena

Cena Garra rufa nie jest wysoka i nie przekracza kilku złotych. Problem w tym, że często trudno jest je znaleźć w standardowych sklepach. W takiej sytuacji pozostaje znalezienie okolicznych hodowców. Pamiętaj, aby każdą rybę przed wpuszczeniem do zbiornika głównego przenieść na kwarantannę. W ten sposób unikniesz roznoszenia chorób.

Rybki jedzące naskórek – ile kosztuje zabieg?

Garra rufa szerszej publiczności są znane jako ryby, które jedzą martwy naskórek. To bardzo ważne uściślenie, bo do takiego samego celu wykorzystuje się niejednokrotnie gatunek chin-chin. Ten jednak zamiast ssawki ma zęby. W efekcie powoduje nie tylko usunięcie martwego naskórka, ale również uszkodzenie żywej tkanki. Z tego powodu należy dokładnie sprawdzać, z pomocą jakich ryb wykonywany jest zabieg. Po polsku Garra rufa nazywane są brzanami ssącymi.

Zobacz też:
Brzanki – stadne ryby w wielu odmianach. Poznaj ich potrzeby, wymagania i wygląd

Jednorazowa sesja, podczas której wykorzystuje się rybki obgryzające naskórek, trwa maksymalnie do pół godziny. Jest skuteczny w przypadku ryb osiągających odpowiednie rozmiary, mniej więcej 4 cm. Efekty po jednym zabiegu są czasem zauważalne, ale zależy to w dużej mierze stanu stóp. Gatunek Garra wykorzystuje się nie tylko przy pedicure kosmetycznym, ale również w przypadku osób, które cierpią na choroby skóry, np. łuszczycę. Kilkunastominutowa sesja z wykorzystaniem Garra rufa to koszt od kilkudziesięciu złotych.

Garra rufa to niewielkie rybki o bogatym zastosowaniu. Są też chętnie wybierane do akwariów. Wiesz, jakich potrzebują warunków. Sprawdź, czy będą dobrym wyborem również do twojego zbiornika.