Furminator jest coraz popularniejszym narzędziem nie tylko w salonach groomerskich, ale także w prywatnych domach. Świetnie sprawdza się zarówno w przypadku kotów, jak i psów czy mniejszych zwierząt. W sklepach można znaleźć różne modele, które nadają się do trymowania zwierząt o różnej wielkości i różnej długości sierści. Podpowiadamy, jak używać furminatora i które koty potrzebują tego typu pielęgnacji. 

Furminator – co to jest?

Furminator dla kota jest rodzajem trymera, który ma za zadanie usuwać martwe włosy z podszerstka. Redukuje także jego nadmiar bez naruszania włosa okrywowego zwierzaka. Jest to doskonały sposób na ograniczenie uporczywego linienia. Brak włosów na meblach to jednak nie wszystko. Regularne korzystanie z furminatora ogranicza wylizywanie przez kota martwych włosów i połykanie ich. Chroni to przed niebezpiecznym zakłaczeniem. 

Budowa furminatora jest bardzo prosta. Grzebyk składa się z niewielkich metalowych ząbków, które ułożone są bardzo blisko siebie. Ma także wyprofilowaną rączkę, która zapobiega ślizganiu się ręki i sprawia, że furminator jest wygodny w użytkowaniu. 

Ten prosty gadżet groomerski usuwa martwe włosy zdecydowanie skuteczniej niż zwykłe szczotki. Warto jednak pamiętać, że furminator jest rodzajem trymera, natomiast nie każdy trymer jest furminatorem. Standardowe trymery służą do rozplątywania sierści i ewentualnego jej skracania. Furminator nie ma takich funkcji. 

Jeżeli decydujesz się na zakup furminatora dla kota, pamiętaj, aby wybrać jego odpowiedni rozmiar i rodzaj. Każdy z modeli przeznaczony jest dla kotów o różnym rodzaju sierści oraz różnej wielkości. 

Jak działa furminator?

Co wyróżnia furminator dla kota spośród innych szczotek? Jest on zaprojektowany specjalnie po to, aby usuwać włosy z podszerstka. Nie narusza tym samym włosów okrywowych, nie powoduje ich łamania, nie wyrywa i nie ciągnie. Bardzo ważne jest także to, że furminator w żaden sposób nie drażni skóry zwierzęcia. Metalowe ząbki nie docierają do niej, a tym samym nie kaleczą i nie podrażniają. Także ochraniająca skórę warstwa sebum nie jest naruszana. 

Wyczesywana sierść zbiera się na trymerze. Oryginalne furminatory wyposażone są w praktyczny przycisk, który pozwala na jej wygodne i szybkie usunięcie. Regularne wyczesywanie martwych włosów z podszerstka ma wiele zalet. Przede wszystkim zapobiega linieniu, ale także pozwala na ograniczenia tworzenia się kołtunów. Powinieneś jednak wiedzieć, że sam furminator nie jest przeznaczony do rozczesywania włosów. Zanim przystąpisz do jego użytkowania, rozczesz kota za pomocą innej szczotki (na przykład filcówki) lub grzebienia. 

Trymowanie kota furminatorem – jak robić to skutecznie? 

Wyczesywanie kota furminatorem pozwala zwierzakowi zachować piękną sierść i zdrowie. Pamiętaj jednak, że istnieje kilka zasad, których należy się trzymać. 

Furminator dla kota nie jest narzędziem do codziennego stosowania. Zbyt często używanie szybko skończy sie utratą podszerstka, który ma dla kota bardzo istotne znaczenie. Nie tylko sprawia, że okrywa włosowa wygląda okazale, ale także wpływa na regulowanie temperatury ciała. Nie tylko chroni kota przed zimnem, ale także przed skutkami upału. 

Niektórzy zalecają używanie furminatora raz w tygodniu, jednak praktyka pokazuje, że w wielu przypadkach taka częstotliwość jest zbyt duża. Warto mieć taką szczotkę w domu i wyciągać ją z szafy wtedy, kiedy zauważysz, że twój kot zaczyna zostawiać po sobie większą niż zwykle liczbę włosów. W okresie linienia warto porządnie wyczesać kota z wypadającego podszerstka. Narzędzia, których możesz natomiast używać na co dzień, to na przykład:

  • gumowa szczotka,
  • zgrzebło,
  • szczotka z naturalnego włosia,
  • grzebień.

Prawidłowe czesanie furminatorem powinno przebiegać w określony sposób. Trymer należy ustawić pod kątem około trzydziestu stopni w stosunku do ciała kota i czesać długimi ruchami od głowy aż do ogona. Niewielkie ruchy wykonywane w szybki sposób w jednym miejscu mogą doprowadzić do wyczesania całego podszerstka. Zdecydowanie nie jest to dobra praktyka. Furminator jest bardzo skuteczny i nie wymaga bardzo mocnego czesania. Wystarczą delikatne ruchy, a sierść, która jest już martwa, gładko zbierze się na ząbkach. 

Pamiętaj także, że furminator służy wyłącznie do czesania kota na sucho. Nigdy nie używaj go po kąpieli, ponieważ może wówczas nastąpić zniszczenie włosa. Tego rodzaju trymer powinien być użytkowany ze szczególną ostrożnością u niektórych kotów. W przypadku ras takich jak maine coon furminator powinien być stosowany w taki sposób, aby nie pozbawić kota okazałej okrywy włosowej tak reprezentatywnej dla rasy. 

Czy każdy kot potrzebuje furminatora? 

Furminator dla kota to bardzo praktyczne narzędzie, które warto mieć w swoim wyposażeniu. Szczególnie przydatne jest w przypadku kotów o bardzo obfitym podszerstku, które okresowo mocno linieją. Jego regularne, ale niezbyt częste stosowanie pomoże drastycznie ograniczyć ilość pozostawianej przez kota sierści. 

Pamiętaj jednak, że furminator jest trymerem, który służy wyłącznie do wyczesywania podszerstka. Koty, które posiadają jednowarstwową, bardzo delikatną i jedwabistą sierść, nie powinny być nim czesane. Możemy bowiem w ten sposób zniszczyć włos okrywowy, którego odtworzenie trwa stosunkowo długo. 

Pamiętaj także, że nie wszystkie koty potrzebują regularnego i intensywnego szczotkowania. Każda rasa (poza kotami bezwłosymi) powinna raz na jakiś czas poddawać się zabiegom pielęgnacyjnym. Pomaga to w usuwaniu martwych włosów (które czasami mniej licznie, ale jednak wypadają zawsze), poprawia ukrwienie skóry i zapobiega zakłaczeniu. 

Warto pamiętać, że regularnego wyczesywania potrzebują nie tylko koty długowłose. Wiele ras (a także mieszańców) posiada stosunkowo krótką sierść, ale bardzo gęsty i obfity podszerstek. Przekłada się to na okresowe intensywne linienie. Jeżeli nie jesteś pewien, czy twój kot potrzebuje furminatora, najlepszym rozwiązaniem będzie jego wnikliwa obserwacja. Jeżeli zauważysz, że zwierzak co jakiś czas intensywnie zrzuca sierść, oznacza to, że najprawdopodobniej trzeba zająć się jego podszerstkiem. 

Rasy, dla których szczególnie polecany jest furminator, to:

Furminator dla kota to praktyczne i bardzo wygodne narzędzie. Jeżeli rozważasz jego zakup, najlepiej zdecyduj się na oryginalny model. Wówczas będziesz miał pewność, że trymer jest skuteczny i trwały. Kluczem do sukcesu w używaniu furminatora jest jego prawidłowe użytkowanie, dlatego koniecznie stosuj się do wymienionych wyżej zasad. Kot bez podszerstka nie tylko wygląda mniej okazale, ale także nie może chronić się przed zmianami temperatur.

Archiwum: marzec 2021
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.