Średni pies wodny, po holendersku zwany wetterhoun, to doskonały myśliwy. Pochodzi z obszaru prowincji Fryzji, a jego historia zaczyna się prawie 400 lat temu. Rasa została uznana w 1942 roku przez holenderski Kennel Club, jednak dopiero w 1989 zyskała oficjalny wzorzec, obowiązujący również w FCI. Sprawdź, jak wygląda fryzyjski pies dowodny i dla kogo będzie idealnym pupilem.

Podstawowe informacje

? Rozmiarwysokość w kłębie: suki ok. 55 cm, psy ok. 59 cm;
masa ciała: od 25 do 35 kg
Szatasierść: ciasno skręcone loki na całym tułowiu, krótki włos na głowie i łapach; włos twardy, natłuszczony;
maść: jednolicie brązowa lub czarna; możliwe białe, w tym nakrapiane i przesiane znaczenia
❤️ Długość życiaok. 13 lat
? Charakteruparty, nieufny wobec obcych, spokojny

Jak wygląda fryzyjski pies dowodny?

Jak wygląda fryzyjski pies dowodny

Pies ten jest zbudowany harmonijnie. Ma sylwetkę wpisaną w kwadrat, mocną i krępą, z proporcjonalną czaszką o lekko zaznaczonym stopie. Osadzone skośnie, ciemnobrązowe oczy sprawiają, że fryzyjski pies dowodny może sprawiać wrażenie raczej ponurego niż nadmiernie aktywnego. Mocny tułów kończą lekko opadający zad i długi ogon, zwykle zakręcony ku górze. Psy mierzą ok. 59 cm w kłębie i ważą do 20 kg; suki są nieco mniejsze.

Umaszczenie zgodne ze wzorcem

fryzyjski pies dowodny szczeniak

Fryzyjski pies dowodny ma charakterystyczną, mocno skręconą w pojedyncze loczki, twardą sierść. Z wyglądu może wydawać się ona lekko tłusta. Ta rasa psów występuje w maściach:

  • jednolicie czarnej;
  • jednolicie brązowej.

W obu przypadkach mogą pojawiać się białe znaczenia w formie przesiania albo kropkowania.

Fryzyjski pies dowodny – charakter

Fryzyjski pies dowodny biegnie po trawniku

Fryzyjski pies wodny jest nieufny wobec obcych, co czyni z niego doskonałego stróża. Nie jest porywczy – ma raczej spokojny charakter. Jednocześnie potrafi być nadmiernie uparty, przez co jego szkolenie sprawia trudność osobom początkującym. Warto wiedzieć, że w przypadku tego psa myśliwskiego agresja jest cechą dyskwalifikującą.

Zastosowanie psa

Fryzyjski pies dowodny – zastosowanie

Ten średniej wielkości pies został wyhodowany przede wszystkim do polowania na wydry. Jego charakterystyczna sierść świetnie chroni go przed wilgocią i zimnem podczas pracy w wodzie. Z uwagi na pierwotne przeznaczenie nie jest to raczej zwierzę dla każdego. Potrzebuje pracy, bywa nieprzyjemny w stosunku do obcych, a do tego cechuje go pewna niesubordynacja. Wymaga regularnych treningów, które wykorzystają jego naturalny potencjał i zaspokoją instynkt.

Fryzyjski pies dowodny – hodowla i cena

Fryzyjski pies dowodny w wodzie

Rasa ta nie jest rozpowszechniona na terytorium Polski. W 2021 roku na terenie kraju nie działała aktywnie żadna jej hodowla. To sprawia, że szczeniaki trzeba sprowadzać z innych państw, najczęściej z rodzimej Holandii. Choć szczenię jest stosunkowo tanie, bo kosztuje ok. 3000 zł, to jednak musisz doliczyć do tego koszt sprowadzenia go z innego kraju, a także załatwienia wszelkich formalności związanych z transportem.

Na drodze do posiadania wymarzonego szczenięcia stanąć może ci też… hodowca. Wiele hodowli nie sprzedaje zwierząt do domów innych niż użytkowe.

Fryzyjski pies dowodny stanowi doskonały przykład czworonoga o konkretnym przeznaczeniu i dużych potrzebach. Jak większość ras myśliwskich nie jest on dobrym towarzyszem dla osoby, która ceni sobie domowe zacisze i nie chce pracować z pupilem. Dodatkowo jego sprowadzenie do kraju będzie wiązało się z wysokimi kosztami.

Bibliografia

FCI-Standard N° 221 / 05. 02. 1999 / GB, wersja polska: kwiecień 2011, https://www.zkwp.pl/wzorce/221.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 30.05.1989.

Archiwum: marzec 2023
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.