Podobnie jak jego krótkowłosy kuzyn, foksterier szorstkowłosy to pies temperamentny i bardzo pewny siebie. Pomimo niewielkich rozmiarów jest przekonany o swojej niespotykanej sile i nieomylności. W konfrontacji z większymi psami nie zawsze wychodzi mu to na dobre. Rasa ta ma dużą potrzebę aktywności – zarówno fizycznej, jak i intelektualnej. Jeżeli nie zostanie ona zaspokojona, czworonogi mogą stać się naprawdę nieznośne.

Foxterier – opis rasy i wygląd

Zdjęcia foksteriera szorstkowłosego ukazują, że jest on psem stosunkowo niewielkim. Jego wysokość w kłębie zazwyczaj nie przekracza 39 centymetrów, przy czym suczki są nieco mniejsze i drobniejsze. Wystawowa waga najlepiej ocenianych samców zazwyczaj oscyluje wokół 8 kilogramów. Warto wiedzieć, że nie istnieje coś takiego jak foksterier miniaturowy – to wymysł pseudohodowców.

Psy tej rasy są dobrze zbudowane, mają mocne kończyny oraz prosty grzbiet i głęboką klatkę piersiową. Dawniej ich ogony były kopiowane. Obecnie jest to zakazane; ogon psa powinien być prosty i wysoko osadzony. Skręcony i noszony pod grzbietem, uznawany jest za wadę.

Foksterier szorstkowłosy – okrywa i umaszczenie

W odmianie szorstkowłosej foksterier ma bardzo gęsty i szorstki włos okrywowy. Z tego powodu czasami określany jest jako foksterier ostrowłosy. Na większości powierzchni ciała włos powinien mieć około 4 centymetrów długości. Nieco krótszy jest na łopatkach – tam osiąga mniej więcej 2 centymetry. Na bokach okrywa jest nieco mniej szorstka niż na grzbiecie. Foksteriery mają gęsty i miękki podszerstek. Sierść na brodzie i wąsach jest kędzierzawa i długa. 

Zobacz też:
Jakie są najczęstsze choroby skóry u psa? Rodzaje, charakterystyka i leczenie dermatoz

W maści dominuje biel. Możliwe kolory łat to:

  • czarny;
  • czarny podpalany;
  • rudawy.

Foxterier czarny na całym ciele nie jest zgodny ze wzorcem.

Foksterier – charakter

Jest jedna rzecz, z której słynie foksterier – charakter. Pies ten jest zawsze czujny i pełen energii. Żadna zmiana w otoczeniu nie ujdzie jego uwadze. Będzie dobrym psem dla aktywnych osób. Z zasady dobrze dogaduje się także z dorastającymi dziećmi. Nie poleca się go jednak do maluchów, ponieważ może mieć w stosunku do nich za mało cierpliwości. 

Aktywność a foxterier

Tak samo jak swój krótkowłosy kuzyn, jest niesamowicie energicznym psem. Każda aktywność na świeżym powietrzu jest przez niego mile widziana. Jak przystało na ras e myśliwską, doskonale czuje się na otwartych przestrzeniach. Łąki i lasy to jego świat. Warto jednak pamiętać, że foksterier musi opanować przywołanie awaryjne, zanim spuścisz go ze smyczy. W przeciwnym razie wzrasta ryzyko ucieczki.

Foksterier – charakter a szkolenie

Foksteriery szorstkowłose są niezwykle inteligentnymi i bystrymi psami. Ich szkolenie nie należy jednak do najłatwiejszych, głównie ze względu na bardzo duży upór i skłonność do stawiania na swoim. Foksteriery są niezależne, dlatego naukę posłuszeństwa warto zaczynać jak najwcześniej – najlepiej już w momencie, kiedy pies trafia do naszego domu. W szkoleniu używaj wyłącznie metod pozytywnych. Jakakolwiek forma przemocy – werbalnej czy fizycznej – sprawi, że efekt będzie odwrotny od zamierzonego. 

Nuda jest największym wrogiem teriera. Sesje treningowe powinny być dostosowane charakteru psa – krótkie i urozmaicone. Nie obędzie się bez dobrej motywacji. W codziennym życiu także warto zadbać o to, aby pies mógł pracować i rozwijać się. Długie spacery i kreatywne zabawy to minimum, bez którego twój foksterier szorstkowłosy zamieni się w małego niszczyciela. Z lubością przekopie ogródek i pogryzie meble. 

Zobacz też:
Black and tan coonhound – pies myśliwski o łagodnym charakterze

Foksterier – stosunek do ludzi

Foksterier szorstkowłosy ma usposobienie adekwatne do swojej sierści. Zdecydowanie nie jest to pies wylewny. Na pierwszy rzut oka bywa chłodny nie tylko w stosunku do obcych, ale także swoich opiekunów. Nie oznacza to bynajmniej braku miłości i przywiązania. Psy tej rasy okazują je bowiem na własny sposób. Warto zresztą podkreślić, że wiele zależy od indywidualnego charakteru każdego osobnika. Zdarzają się foksteriery szorstkowłose, które uwielbiają czułości.

Foksterier szorstkowłosy – choroby

Tak jak zdecydowana większość psów myśliwskich, foksterier szorstkowłosy jest odporny i raczej zdrowy. Rasa uchodzi za długowieczną i zazwyczaj w dobrej kondycji dożywa nawet trzynastego roku życia. W przeciwieństwie do krótkowłosych kuzynów, dosyć dobrze znosi wysokie temperatury i zazwyczaj nie potrzebuje ubranka. 

Istnieją jednak schorzenia, na które częściej zapada foksterier szorstkowłosy. Choroby te to:

  • nowotwór skóry (mastocytomia);
  • padaczka;
  • rozszczepienie przełyku;
  • choroby oczu;
  • ataksja móżdżkowa.

Część z nich można wyeliminować poprzez badania genetyczne. Sprawdź, czy są one prowadzone w hodowli, w której chcesz kupić psa.

Foksterier ostrowłosy – pielęgnacja

Podstawą pielęgnacji foksteriera szorstkowłosego jest trymowanie. Jest to konieczny zabieg, ponieważ u tej rasy obumarła sierść nie wypada. Brak linienia niewątpliwie jest zaletą, jednak z drugiej strony wymaga zaangażowania ze strony opiekuna.

Martwa sierść blokuje wzrost nowej, dlatego nietrymowany foksterier szorstkowłosy szybko zacznie wyglądać bardzo nieestetycznie. Na domiar złego sierść z czasem zbija się i filcuje, co z kolei może doprowadzić do problemów skórnych. Jeżeli planujesz mieć takiego psa, będziesz musiał nauczyć się trymowania lub przygotować na regularne wizyty u groomera. 

Poza trymowaniem konieczne jest czesanie foksteriera szorstkowłosego przynajmniej dwa razy w tygodniu. Najlepiej robić to na mokro, aby nie elektryzować włosa. Przyda ci się odżywka ułatwiająca rozczesywanie. Wybierz taką bez olejków, aby niepotrzebnie nie zmiękczać naturalnie twardej sierści. 

Zobacz też:
Kuweta dla psa – przeczytaj, zanim ją kupisz!

Foksterier ostrowłosy – hodowla

Foksteriery szorstkowłose nie są w Polsce najpopularniejszą rasą, jednak znalezienie dobrej hodowli nie powinno stanowić problemu. Na szczeniaka czasami trzeba trochę poczekać, jednak zazwyczaj nie są to bardzo odległe terminy. 

Istnieje kilka aspektów, którymi warto kierować się, gdy w grę wchodzi foksterier szorstkowłosy. Opinie wielbicieli rasy pomogą ci w wyborze odpowiedniej hodowli. Bardzo ważne jest to, aby wybierać wyłącznie miejsca zrzeszone w Związku Kynologicznym w Polsce. Tylko urodzone w nich pieski otrzymują rodowody FCI.

Foksterier szorstkowłosy – cena 

Wydatek na szczeniaka może być różny zależnie od tego, z jakiej linii ma pochodzić foksterier szorstkowłosy. Cena waha się od 3,5 do 4 tysięcy złotych. Ostateczna stawka ustalana jest jednak indywidualnie przez każdego hodowcę. Weź pod uwagę, że psy z linii pracujących często sprzedawane są wyłącznie w ręce myśliwych albo osób szkolących psy do sportu.

Foksterier szorstkowłosy – historia rasy

Przez kilkaset lat foksteriery szorstkowłose i krótkowłose hodowane były jako jedna rasa. Psy te wywodzą się z Anglii i są bezpośrednimi potomkami terierów staroangielskich. Od początku swojego istnienia była traktowane jako psy myśliwskie. Ich umiejętności wspierały myśliwych na polowaniach. Nazwa rasy wywodzi się od głównego zadania, czyli wypędzania lisa z jego nory. 

Foksteriery uczestniczyły w bardzo konkretnym rodzaju polowania. Polegało ono na nagonce, czyli bardzo długim gonieniu zwierzyny do momentu, aż padła ona z wycieńczenia. Nic więc dziwnego, że psy te mają wprost niezmordowaną kondycję. Dodatkowo foksteriery używane były jako norowce, głównie na lisy. 

Wzorzec foksteriera szorstkowłosego

Pierwszy raz foksteriera szorstkowłosego i krótkowłosego rozdzielono na dwie odrębne rasy pod koniec XIX wieku. Pierwsze oddzielne wzorce zostały opublikowane w 1883 roku. Od tamtej pory we wszystkich wystawach rasy te występowały osobno. 

Zobacz też:
Terier czeski – wesoły pies do towarzystwa

W Polsce pierwsze foksteriery szorstkowłose pojawiły się w jeszcze przed wojną. Były bardzo popularnymi psami wśród osób szlachetnie urodzonych. Często jednak pojawiały się także w domach bogatych miejskich rodzin. Po wojnie hodowlę tych psów wznowił Zygmunt Biernacki. Obecnie rasa należy do mało popularnych, jednak foksteriery można czasem spotkać na ulicach polskich miast. Często foksteriery szorstkowłose, w odróżnieniu od krótkowłosych, hodują myśliwi.

Foksterier szorstkowłosy – dla kogo?

Najlepszym opiekunem dla foksteriera szorstkowłosego będzie doświadczony przewodnik, który zna specyfikę pracy z terierami. Psy tej rasy są tak samo energiczne, jak i uparte. Nie mogą być pozostawione same sobie – potrzebują szkolenia i odpowiedniej dawki aktywności. Zwykły spacer dookoła bloku czy nawet wyprawa do parku to dla nich zdecydowanie za mało. 

Pies tej rasy najlepiej sprawdzi się w domu aktywnej osoby, która rozumie konieczność pracy z czworonogiem. Foksterier szorstkowłosy najchętniej uczy się przez zabawę. Sesje treningowe nie mogą być zbyt długie ani monotonne. Tak jak wszystkie inne teriery nienawidzi nudy i pod jej wpływem szybko się frustruje. 

Foksterier a stosunek do ludzi i zwierząt

Foksterier szorstkowłosy raczej nie nadaje się dla starszych osób. Rasy nie poleca się także rodzinom z małymi dziećmi, ponieważ jej przedstawiciele mogą mieć mało cierpliwości do maluchów. Zazwyczaj dobrze dogadują się z kotami, jeżeli są z nimi wychowywane od małego. 

Podczas socjalizacji warto poświęcić sporo czasu kontaktom z innymi psami. Foksteriery mogą mieć zaczepny charakter, dlatego powinny być nauczone komunikacji z innymi przedstawicielami swojego gatunku. 

Foksterier szorstkowłosy – ciekawostki

Foksterier szorstkowłosy nie linieje, o ile jest regularnie trymowany.

Znasz już opis rasy – foxterier to pies nie dla każdego. Miłośnicy uwielbiają jego wierność oraz nieskończoną energię. Zdecydowanie nie jest to jednak zwierzak na kanapę – wymaga dobrej socjalizacji i intensywnego szkolenia. Miłośnicy terierów odnajdą się w jego towarzystwie. Jeżeli nie miałeś wcześniej do czynienia z psami z tej grupy, naprawdę dobrze przemyśl swoją decyzję.

Zobacz też:
Toksokaroza – choroba pasożytnicza. Jak ją diagnozować i leczyć?