Podobnie jak jego szorstkowłosy kuzyn, foksterier gładkowłosy jest zadziornym i pewnym siebie psiakiem, którego temperament znacznie przewyższa fizyczne możliwości. Jest szczekliwy, niezależny i uparty. Dodatkowo zostawia wokół siebie chaos, chętnie kopiąc dziury i niszcząc wyposażenie mieszkania. Szkolenie i konsekwentne prowadzenie psa pozwala zminimalizować straty, jednak zdecydowanie nie jest to pupil dla niedoświadczonych opiekunów. 

Sprawdź, jaki w rzeczywistości jest foksterier krótkowłosy – opis rasy pomoże ci określić, czy to dobry pies dla twojej rodziny.

Podstawowe informacje

? Rozmiarwysokość w kłębie: ok. 40 cm;
masa ciała: suki od 7 do 7,5 kg, psy od 7,5 do 8 kg
Szatasierść: przylegająca, twarda, gładka, prosta
maść: dominująco biała z łatami podpalanymi, czarnymi, rudymi lub bez łat
❤️ Długość życia12–15 lat
? Charakterczujny, żywy, aktywny, towarzyski, bystry, odważny, przyjacielski do ludzi

Foksterier krótkowłosy – opis rasy i wygląd

foksterier krótkowłosy siedzi na plaży

Foksterier krótkowłosy jest psem niewielkich rozmiarów. Jego waga nie przekracza zazwyczaj 8 kilogramów. Wysokość w kłębie to około 40 centymetrów. Ciało jest dobrze zbudowane, ale nie ociężałe. Wzorzec zakłada, że swoją postawą foksterier ma przywodzić na myśl konia myśliwskiego. Jego kończyny powinny być proste i mocne a ogon nie może być zakręcony.

W odmianie smooth, czyli krótkowłosej, foksterier ma sierść przylegającą do ciała, ale obfitą i gęstą. Włosy są twarde w dotyku. W maści dominuje biel. Dopuszczalne są łatwy w kolorach:

  • wątrobianym;
  • rudym;
  • czarnym;
  • czarno-podpalanym.

Spotykamy także foksteriery, które są całe białe. 

Warto dodać, że nie istnieje coś takiego jak foksterier miniaturowy. Natomiast dość często spotykany jest foksterier szorstkowłosy, którego okrywa jest po prostu szorstka. Wymaga on trymowania. Z kolei foksterier długowłosy to, podobnie jak miniaturka rasy, wymysł pseudohodowców. Wzorzec nie obejmuje takiego typu psa.

Foksterier – charakter

foksterier krótkowłosy na łące

Foksterier to pies typowo myśliwski. Wyróżnia się bardzo dużym temperamentem. Jako potomek wielu innych terierów ma usposobienie bardzo typowe dla tej grupy psów. Jest zawsze pełen energii, dokładnie obserwuje otoczenie i żywo reaguje na wszelkie zmiany. 

Foksterier w rodzinie

W stosunku do swojej rodziny foksterier jest oddanym towarzyszem, jednak zdecydowanie nie poleca się go jako psa dla małych dzieci. Raczej nie będzie miał cierpliwości do maluchów, chociaż starsze latorośle powinien zaakceptować. 

Foksteriery krótkowłose przywiązują się do swoich opiekunów, jednak nie zawsze są wylewne w swoich uczuciach. Niekiedy mogą wydawać się dosyć chłodne, jednak w żadnym wypadku nie oznacza to, że nie czują więzi z rodziną. Wiele zresztą zależy od konkretnego osobnika. Miłośnicy rasy podkreślają, że niektórzy jej przedstawiciele to prawdziwe przylepy. 

Foksterier – aktywność

Foksteriery to prawdziwe psie petardy. Uwielbiają aktywność i zabawę na świeżym powietrzu. Jako pies do polowań foksterier krótkowłosy najlepiej czuje się na dworze, szczególnie w okolicach pól i lasów. Powinien jednak bardzo dobrze opanować przywołanie, zanim zostanie spuszczony ze smyczy w takich miejscach. 

Foksterier – wychowanie i szkolenie

Wszechstronny i inteligentny, wymagający konsekwencji i doświadczenia – taki jest foksterier. Charakter tego psa jest bardzo niezależny. To czworonóg dość uparty, który uczy się najlepiej, kiedy czuje odpowiednią motywację. Pies tej rasy nie znosi nudy i monotonii w ćwiczeniach. Zdecydowanie nie będzie słuchał osoby, która odnosi się do niego zbyt gwałtownie. 

Foksterier krótkowłosy – zdrowie

Tak jak większość psów myśliwskich foksterier krótkowłosy jest odporny i rzadko choruje. Psy te w stosunkowo dobrym zdrowiu dożywają trzynastego roku życia. Ta odmiana nieco gorzej znosi chłody, dlatego przy dużych mrozach pies może potrzebować ubranka.

Pies tej rasy zapada na takie same schorzenia jak foksterier szorstkowłosy. Choroby te nie są liczne, jednak przed zakupem szczeniaka warto zapoznać się z ich listą. Mowa przede wszystkim o:

  • rozszczepieniu przełyku;
  • atopowym zapaleniu skóry;
  • mastocytomii;
  • padaczce;
  • zaćmie;
  • wrodzonej ataksji móżdżkowej.

Foksterier krótkowłosy – pielęgnacja

Foksterier gładkowłosy jest psem stosunkowo łatwym w pielęgnacji. Raz na jakiś czas warto wyszczotkować psa specjalną gumową rękawicą, która pozwoli zebrać nadmiar martwej sierść oraz zachować prawidłowe krążenie. W tej roli sprawdzi się także szczotka gumowa lub taka wykonana z końskiego włosia. 

Foksteriery linieją dwa razy w roku, najbardziej na wiosnę. Ich włosy są twarde i trudno usunąć je z tapicerki czy dywanów. Linienie jest dosyć intensywne ze względu na obecność grubego podszerstka.

Foksterier krótkowłosy – hodowla

W naszym kraju funkcjonuje kilka bardzo dobrych hodowli foksteriera krótkowłosego. Rasa nie jest może u nas tak popularna jak w swojej ojczyźnie, jednak zazwyczaj nie trzeba zbyt długo czekać na szczeniaka. 

Przy wyborze malucha dla siebie najlepiej kierować się opiniami miłośników rasy. Dobry hodowca umożliwi ci wizytę w hodowli, gdzie będziesz miał możliwość poznania rodziców swojego przyszłego psiaka. Koniecznie zapytaj także o badania genetyczne oraz o to, czy pieski otrzymują rodowody FCI. W naszym kraju do ich wystawiania mają prawo tylko hodowle zrzeszone w Związku Kynologicznym w Polsce. 

Foxterier – cena

foksterier krótkowłosy leży na trawie

Już za około trzy tysiące złotych możesz kupić szczeniaka rasy foxterier. Cena oczywiście ustalana jest indywidualnie przez każdego hodowcę, dlatego kwestie finansowe trzeba zawsze ustalać z nim bezpośredniego.

Foksterier krótkowłosy – historia rasy

Foksteriery to bardzo stara rasa, która wywodzi się z Wysp Brytyjskich a dokładnie z terenów Anglii. Ich bezpośrednimi przodkami były teriery staroangielskie. Bezpośrednią przyczyną wyhodowania tej rasy była chęć uzyskania psa, który będzie pomagał myśliwym w polowaniach. Foksteriery uczestniczyły przede wszystkim w specyficznym rodzaju polowania, podczas którego zwierzyna goniona jest tak długo, aż ze zmęczenia całkowicie opadnie z sił. 

Swoją nazwę rasa zawdzięcza tropieniu lisów w norach i głośnym zawiadamianiu myśliwych o ich obecności. Pomagały jednak również w polowaniach na inne ssaki. 

W XIX wieku rozpoczęto rozdzielanie foksterierów krótkowłosych i szorstkowłosych na dwie odrębne rasy. Oddzielne wzorce opublikowano w 1883 roku, a już wkrótce potem odbyła się pierwsza wystawa, na której te dwie odmiany wystąpiły osobno.

Do naszego kraju psy foksteriery krótkowłose dotarły już prawie sto lat temu. Psy te sprowadził do Polski w 1922 roku Stefan Wiktor, który prowadził hodowlę Swirz. W okresie dwudziestolecia międzywojennego foksteriery, używane przede wszystkim do polowań, znajdowały domy przede wszystkim na dworach bogatego ziemiaństwa. Trend ten przerwała wojna. 

Hodowcą, który wznowił rozród krótkowłosych foksterierów w naszym kraju po wojennej zawierusze, był Zygmunt Biernacki, który prowadził hodowlę Royal. Szczyt popularności tych psów miał miejsca w latach sześćdziesiątych XX wieku. Od tamtej pory zostały one nieco zapomniane i można powiedzieć, że ich popularność utrzymuje się na stałym poziomie. 

Foksterier krótkowłosy – dla kogo?

foksterier krótkowłosy biega po trawniku

Foksterier krótkowłosy, tak samo, jak jego szorstkowłosy kuzyn, jest psem dla doświadczonych przewodników, którzy dobrze wiedzą czego się spodziewać po psie myśliwskim z grupy terierów. Psy tej rasy są bardzo żywiołowe i uparte. Potrzebują szkolenia, które powinno zacząć się jak najwcześniej. Szczególnie istotne jest wytrenowanie przywołania awaryjnego, ponieważ foksteriery mają tendencję do oddalania się potencjalną zdobyczą, która przykuje ich uwagę. 

Foksterier – przebieg szkolenia i potrzeby

Chociaż niewielkie, mają bardzo mało wspólnego z psami kanapowymi. Foksterier gładkowłosy to prawdziwa torpeda z nieskończonymi pokładami energii. Te psy uwielbiają zabawę i żyją dla aktywności. Świetnie sprawdzą się więc w rodzinie, która żyje aktywnie i uprawia dużo sportu. Nie kupuj tego psa, jeżeli nie masz czasu ani energii na to, aby spędzać z nim długie godziny poza domem na różnorodnych spacerach. 

Foksterier krótkowłosy jest bardzo inteligentny, dlatego aktywność fizyczna to nie wszystko. Należy zapewnić mu odpowiednia stymulację intelektualną. Nauka nowych sztuczek i zróżnicowane spacery to absolutna podstawa. Warto także być otwartym na współpracę ze specjalistą. W szkoleniu foksteriera niekiedy potrzebna jest pomoc profesjonalnego trenera. Bezwzględnie musisz też zadbać o odpowiednią socjalizację.

Foksterier – agresja i instynkt łowiecki

Foksteriery nie są agresywne, jednak jest to rasa o wyjątkowym temperamencie. Panuje przekonanie, że raczej nie przepadają one za innymi psami. Łatwo popadają w konflikty, a ich upór, odwaga oraz ogromne poczucie własnej wartości mogą sprawić, że staną w szranki nawet z dużo większym od nich przeciwnikiem. Zaleca się więc bardzo uważną socjalizację z innymi psami.

Bardzo silny instynkt łowiecki sprawia, że wspólne mieszkanie z kotami lub małymi zwierzętami raczej nie wchodzi w grę. Foksteriery krótkowłose nie mają cierpliwości do dzieci, dlatego raczej nie są polecaną rasą dla młodych rodzin. Zdecydowanie nie odnajdą się także w domu osoby starszej ani takiej, która ceni sobie porządek. 

Foksterier krótkowłosy – zdjęcia

Foksterier krótkowłosy – ciekawostki

  1. Foksteriery ciągle jeszcze wykorzystywane są do polowań.
  2. Pies głównej bohater „Awantury o Basię” Kornela Makuszyńskiego był właśnie foksterierem. 

Foksterier gładkowłosy to pies dla doświadczonych opiekunów. Pasjonaci rasy cenią ją przede wszystkim za nieskończone pokłady energii i ogromną lojalność. Kiedy foksterier zaufa swojemu opiekunowi i przywiąże się do niego, będzie najwierniejszym przyjacielem na wiele lat. Pamiętaj jednak, że ten zwierzak wymaga ogromnej konsekwencji, łagodności oraz wczesnego i najlepiej profesjonalnego szkolenia. Jeżeli zaniedba się jego socjalizację, może być trudny do opanowania.

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 12 /07.02.2017 EN, https://www.zkwp.pl/wzorce/12.pdf, rewizja tłumaczenia polskiego sierpień 2022 Mirosław Redlicki, data publikacji obowiązującego wzorca: 30.10.2016.

Archiwum: marzec 2023
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.