Istnieje wiele odmian terierów. Psy te były pierwotnie wykorzystywane do polowań jako uniwersalni pomocnicy myśliwych. Sprawdzały się jako naganiacze, ale także jako norowce. Miały one za zadanie wypłaszać z nor takie zwierzęta, jak borsuki, lisy, wydry, a w przypadku domostw także szczury. Ich wykorzystanie zależało przede wszystkim od rozmiaru danej odmiany, ale też zapotrzebowania. Foksteriery doskonale sprawdzały się w obu tych sytuacjach.

Podstawowe informacje

? Rozmiarwysokość w kłębie: do ok. 39 cm, suki nieco niższe;
masa ciała: do ok. 8 kg
Szatasierść: szorstka z podszerstkiem, brodą i wąsami albo krótka, gładka;
maść: biała w łaty czarne, rude lub czarne podpalane; cała biała
❤️ Długość życia12–15 lat
? Charakterpewny siebie, przyjazny, śmiały, bystry

Rys historyczny najstarszych ras terierów

foksterier leży z prezentami

Psy te wywodzą się z Wielkiej Brytanii, gdzie od samego początku były hodowane i wychowywane na towarzyszy polowań. Pierwsze wzmianki o nich datuje się na 1760 rok. Pionierską organizacją zrzeszającą hodowców tych psów był Fox Terrier Club, założony dopiero w 1876 roku. Popularność tych pupili gwałtownie wzrosła po tym, jak zainteresowała się nimi królowa Wiktoria, która sprawiła sobie właśnie foksteriera. Od tego czasu psy tej rasy są powszechnie znane i lubiane. Obecnie częściej niż myśliwym towarzyszą rodzinom.

Szorstkowłosa i krótkowłosa rasa psa foksterier

Tego czworonoga można spotkać w dwóch odmianach włosowych, takich jak:

Niewiele osób wie, że są to dwie osobne rasy z różnymi wzorcami. Oczywiście cechą najbardziej różnicującą jest rodzaj sierści. W pierwszym przypadku jest to krótki i przylegający do ciała włos. Szorstkowłose psy mają dłuższą i kręconą sierść, która na pysku jest przycinana tak, by przypominała prostokąt. Ta odmiana foksteriera cieszy się też dużo większą popularnością niż jego krótkowłosy kuzyn, którego nie widuje się zbyt często. Oba psy wymagają też zróżnicowanej opieki i pielęgnacji, choć ich charaktery są do siebie podobne.

Charakterystyczny wygląd – cecha rozpoznawcza foksterierów

Foksterier to niewielki pies. Wzorzec obu ras określa maksymalne rozmiary na:

  • wysokość do 39 cm;
  • wagę ok. 8 kg.
foksterier stoi na białym tle

Foksterier ma zwartą, ale nadal dostatecznie lekką budowę, idealnie dostosowaną zarówno do długodystansowych biegów, jak i do nurkowania w norach, w których chowają się lisy czy borsuki. Odmiana szorstkowłosa ma nogi okryte futrem, co sprawia wrażenie grubych, wełnianych spodni. Niezależnie od sierści cechą charakterystyczną tych psów jest krótki i gruby ogon postawiony zazwyczaj na sztorc. Wyróżniają się też załamane, trójkątne uszy, nadające im zawadiackiego wyglądu.

Foksterier – wyjątkowo zdrowy i wytrzymały pies

Foksteriery to zwykle prawdziwe okazy zdrowia. Niestraszne są im trudne warunki atmosferyczne, a do tego nie zapadają na takie choroby, jak dysplazja stawów biodrowych czy skręt żołądka. Niestety narażone są jednak na kilka schorzeń o podłożu genetycznym, np.:

  • wrodzone rozszerzenie przełyku;
  • padaczka;
  • schorzenia związane ze skórą, szczególnie jej atopowe zapalenie;
  • choroby oczu, przede wszystkim zaćma oraz zwichnięcie soczewki.

Pozostałe schorzenia da się wyeliminować za pomocą odpowiedniej diety i dawki ruchu.

foksterier w ubranku zimą

Uwaga na karmę! Żywienie foksteriera

W przypadku tych terierów dużym problemem jest skłonność do tycia. Mogą one zjeść znacznie więcej, niż powinny, dlatego musisz szczególnie pilnować wielkości porcji. Choć aktywny pies spala większość kalorii z jedzenia, to jednak pamiętaj, że ich nadmiar będzie prowadził do tycia. Stale kontroluj, ile waży pies i czy nie ma cech wskazujących na nadwagę.

Foksteriery mogą jeść gotową karmę dla małych zwierząt. Odpowiednie będzie też żywienie jedzeniem surowym albo gotowanym. Pamiętaj wtedy jednak o suplementacji. Psy rasy foksterier narażone są na alergie na konkretne składniki karmy. W związku z tym zawsze powinieneś dokładnie sprawdzić jej skład.

foksterier krókowłosy na białym tle

Czy psy foksteriery łatwo jest pielęgnować?

Odmiana krótkowłosa wymaga regularnego szczotkowania. W przypadku odmiany szorstkowłosej, prócz wyczesywania podszerstka, trzeba też zadbać o trymowanie. Zabieg ten powtarza się średnio do 6–8 tygodni. Można wykonywać go samemu albo zlecić groomerowi, który ma większe doświadczenie. Foksteriery należy kąpać tylko wtedy, kiedy tego potrzebują. Prócz tego warto zadbać o regularne szczotkowanie ich zębów i czyszczenie uszu.

Foksterier – szczeniak na zawsze

Jak większość terierów, także i foksterier odznacza się dużą inteligencją. Uwielbia zabawy pobudzające rozwój czy stymulujące jego intelekt, a także wszelką aktywność fizyczną. Potrzebuje kontaktu z właścicielem, któremu okazuje uczucia (czasem bardzo wylewnie) i do którego mocno się przywiązuje. Potrzebuje nieco czasu, by przekonać się do obcych, bo z natury jest nieufny i niepewny. Niektórzy przedstawiciele rasy będą cechować się dużą niezależnością, a nawet uporem, więc podczas szkolenia należy uzbroić się w cierpliwość.

foksterier - szczeniak siedzi

Jak ułożyć foksteriera, by był dobrym towarzyszem?

Psy te szybko uczą się nowych rzeczy i pojmują zasady panujące w domu. Muszą być konsekwentnie prowadzone przez doświadczonego właściciela, który postawi wyraźne granice. Nie można jednak stosować wobec niego przemocy, gdyż wywoła to wyłącznie negatywne skutki. Nie warto wierzyć w stereotyp, że pies próbuje cię dominować, kiedy nie słucha albo warczy. Zwykle jest to po prostu nieporozumienie komunikacyjne. Zabierz wtedy swojego czworonożnego przyjaciela do behawiorysty, który nauczy was porozumiewania się.

Foksterier a ucieczki

Foksterier w lesie

Szczególną uwagę należy zwrócić na zabezpieczenie ogrodu przed ucieczką pupila. Jako pies myśliwski foksterier nie zawaha się uciec, gdy złapie trop. Jego instynkt łowiecki jest bardzo silny, co w połączeniu z żywiołowym charakterem może prowadzić do ucieczek. Z tego samego powodu warto mieć psa na smyczy podczas spacerów tam, gdzie bywa sporo zwierzyny łownej. Twój energiczny pupil może szybko złapać trop i uciec, dlatego nie puszczaj go luzem, jeśli nie opanował przywołania, w tym awaryjnego.

Czy foksterier sprawdzi się w rodzinie z dziećmi i innymi zwierzętami?

foksterier i kot na trawie

Psy rasy foksterier to bardzo aktywne i potrzebujące zajęcia czworonogi. Nie będą zatem najlepszym wyborem dla domatorów i seniorów, którzy nie nadążą za jego potrzebami. Źle reagują na naruszanie ich granic przez małe dzieci, dlatego sprawdzą się raczej do domu ze starszymi pociechami. Aby foksterier akceptował inne zwierzęta, musi być z nimi wychowywany od samego początku. Wprowadzenie do domu kota skończy się pogoniami. Zagrożone są też małe zwierzęta, np. króliki czy świnki morskie.

Foxterier – cena psa z hodowli

Rasowe psy są dość kosztowne. Wybierając sprawdzoną hodowlę, powinieneś liczyć z ceną około 3000 zł. Nie oszczędzaj na zakupie foksteriera! Dzięki pewnemu zakupowi masz jednak pewność nabycia zdrowego zwierzęcia. Ceny oferowane przez pseudohodowle są bardziej atrakcyjne, jednak psy często przebywają tam w bardzo złych warunkach i bywają obciążone chorobami genetycznymi. Co więcej, nie masz pewności, że kupujesz faktycznie przedstawiciela tej rasy, bo zwierzę nie ma wielopokoleniowego rodowodu.

foksterier na trawie siedzi

Foksterier jest dobrym towarzyszem dla aktywnego i konsekwentnego właściciela.W nieodpowiednim domu będzie sprawiał problemy, więc jego zakup należy dokładnie przemyśleć.

Foksterier – galeria zdjęć

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 12 /07.02.2017 EN, https://www.zkwp.pl/wzorce/12.pdf, rewizja tłumaczenia polskiego sierpień 2022 Mirosław Redlicki, data publikacji obowiązującego wzorca: 30.10.2016.

Wzorzec FCI nr 169 /19.05.2009, https://www.zkwp.pl/wzorce/169.pdf, data publikacji obowiązującego standardu: 26.03.2009.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)