Istnieje wiele odmian terierów. Psy te były pierwotnie wykorzystywane do polowań jako uniwersalni pomocnicy myśliwych. Sprawdzały się jako naganiacze, ale także jako norowce. Miały one za zadanie wypłaszać z nor takie zwierzęta, jak borsuki, lisy, wydry, a w przypadku domostw także szczury. Ich wykorzystanie zależało przede wszystkim od rozmiaru danej odmiany, ale też zapotrzebowania. Foksteriery doskonale sprawdzały się w obu tych sytuacjach.

Podstawowe informacje

Wyglądwzrost: do 40 cm
waga: do 10 kg
Umaszczeniebiałe, trójkolorowe, czarno-białe, biało-brązowe
Charakterprzyjazny, bystry, śmiały
Długość życia12-15 lat

Rys historyczny najstarszej odmiany terierów

Psy te wywodzą się z Wielkiej Brytanii, gdzie od samego początku były hodowane i wychowywane na towarzyszy polowań. Pierwsze wzmianki o nich datuje się na 1760 rok, jednak pierwszą organizacją zrzeszającą hodowców tych psów był Fox Terrier Club, założony dopiero w 1876 roku. Popularność tych pupili gwałtownie wzrosła po tym, jak zainteresowała się nimi królowa Wiktoria, która sprawiła sobie właśnie foksteriera. Od tego czasu psy tej rasy są powszechnie znane i lubiane. Obecnie częściej niż myśliwym towarzyszą rodzinom.

Polecany artykuł: https://www.klubteriera.pl/foksterier-szorstkowlosy

Szorstkowłosa i krótkowłosa rasa psa foksterier

Tego czworonoga można spotkać w dwóch odmianach włosowych. Niewiele osób wie, że foksterier krótkowłosy i szorstkowłosy to dwie osobne rasy z różnymi wzorcami. Oczywiście cechą najbardziej różnicującą jest rodzaj sierści. W pierwszym przypadku jest to krótki i przylegający do ciała włos. Szorstkowłose psy mają dłuższą i kręconą sierść, która na pysku jest ucinana tak, by przypominała prostokąt. Ta wersja foksteriera cieszy się też dużo większą popularnością niż jego krótkowłosy kuzyn, którego nie widuje się zbyt często. Oba psy wymagają też zróżnicowanej opieki i pielęgnacji, choć ich charaktery są do siebie podobne.

foksterier - szorstkowłosa i krótkowłosa rasa psa foksterier

Charakterystyczny wygląd – cecha rozpoznawcza foksterierów

Foksterier to niewielki pies, który nie urośnie na więcej niż 40 cm, a jego waga nie przekroczy 10 kilogramów. Ma zwartą i wąską budowę, idealnie dostosowaną zarówno do długodystansowych biegów, jak i do nurkowania w norach, w których chowają się lisy czy borsuki. Odmiana szorstkowłosa ma charakterystyczne nogi okryte grubym futrem, które sprawiają wrażenie grubych, wełnianych spodni. Niezależnie od sierści cechą charakterystyczną tych psów jest krótki i gruby ogon postawiony zazwyczaj na sztorc. Wyróżniają się też załamane, trójkątne uszy nadające im zawadiackiego wyglądu.

Foksterier – wyjątkowo zdrowy i wytrzymały pies

Foksteriery to zwykle prawdziwe okazy zdrowia. Niestraszne są im trudne warunki atmosferyczne, a do tego nie zapadają na takie choroby, jak dysplazja stawów biodrowych czy skręt żołądka. Niestety narażone są jednak na kilka schorzeń o podłożu genetycznym, np. wrodzone rozszerzenie przełyku czy padaczka. Zwierzęta mogą również cierpieć na schorzenia związane ze skórą, szczególnie jej atopowe zapalenie. Inną grupą chorób są te dotykające oczu, przede wszystkim zaćma oraz zwichnięcie soczewki. Pozostałe schorzenia da się wyeliminować za pomocą odpowiedniej diety i dawki ruchu.

foksterier - wyjątkowo zdrowy i wytrzymały pies

Uwaga na karmę! Żywienie foksteriera

Psy rasy foksterier narażone są na alergie na konkretne składniki karmy. W związku z tym zawsze powinieneś dokładnie sprawdzić jej skład. Pożywienie powinno obejmować starannie dobrane składniki, a nie przypadkowe i zmieszane resztki. W przypadku terierów dużym problemem jest skłonność do tycia. Mogą one zjeść znacznie więcej niż powinny, dlatego musisz szczególnie pilnować wielkości porcji pokarmu. Nadwaga może poważnie zaszkodzić zdrowiu tych zwierząt. Aby uniknąć skrętu żołądka psa, zapewnij mu po jedzeniu odpoczynek.

Czy psy foksteriery łatwo jest pielęgnować?

Może się wydawać, że odmiana szorstkowłosa wymaga zaawansowanych zabiegów pielęgnacyjnych. W rzeczywistości psy te potrzebują jedynie regularnego wyczesywania – krótkowłose wystarczy pielęgnować raz, zaś szorstkowłose 2–3 razy w tygodniu. Oprócz tego mniej więcej trzy razy do roku warto zabierać je na trymowanie oraz kąpiel do groomera lub robić to samodzielnie. Wymaga to jednak dużej uwagi i doświadczenia.

Foksterier – szczeniak z wyjątkowym temperamentem

Jak większość terierów, także i ten odznacza się dużą inteligencją. Uwielbia zabawy pobudzające rozwój czy stymulujące jego intelekt, a także wszelką aktywność fizyczną. Potrzebuje kontaktu z właścicielem, któremu okazuje uczucia (czasem bardzo wylewnie) i do którego mocno się przywiązuje. Potrzebuje nieco czasu, by przekonać się do obcych, bo z natury jest nieufny i niepewny. Niektórzy przedstawiciele rasy będą cechować się dużą niezależnością, a nawet uporem, więc podczas szkolenia należy uzbroić się w cierpliwość.

foksterier - szczeniak z wyjątkowym temperamentem

Jak ułożyć foksteriera, by był dobrym towarzyszem?

Psy te szybko uczą się nowych rzeczy i pojmują zasady panujące w domu. Muszą być jednak konsekwentnie prowadzone przez doświadczonego właściciela, który postawi wyraźne granice. Nie można jednak stosować wobec niego przemocy, gdyż wywoła to wyłącznie negatywne skutki – zamknięcie się w sobie, a nawet agresję. Szczególną uwagę należy zwrócić na zabezpieczenie ogrodu przed ucieczką pupila. Jako pies łowczy foksterier nie zawaha się uciec, gdy złapie trop. Może również niszczyć rośliny i donośnie szczekać, więc początkujący właściciel psa może mieć problem z jego opanowaniem.

Czy foksterier sprawdzi się w rodzinie z dziećmi i innymi zwierzętami?

Psy rasy foksterier to bardzo aktywne i potrzebujące zajęcia czworonogi. Nie będą zatem najlepszym wyborem dla domatorów i seniorów, którzy nie nadążą za jego potrzebami. Nie przepadają również za małymi dziećmi, w stosunku do których mogą być niezbyt delikatne. Nie zawahają się również odstraszyć ich w przypadku naruszenia granic, których dzieci nie mają świadomości. Sprawdzą się zatem do domu ze nieco starszymi pociechami. Aby foksterier akceptował inne zwierzęta, musi być z nimi wychowywany od samego początku. Wprowadzenie do domu kota skończy się pogoniami, a inne psy – nawet większe od siebie – twój pupil może po prostu atakować.

foksterier - czy foksterier sprawdzi się w rodzinie z dziećmi i innymi zwierzętami

Foxterier – cena psa z hodowli

Rasowe psy są dość kosztowne. Wybierając sprawdzoną hodowlę, powinieneś liczyć z ceną około 3000 zł, a w przypadku wyjątkowo ładnych okazów, nawet foksterierów miniaturowych, cena wynosi nieraz nawet 5000 zł. Dzięki pewnemu zakupowi masz jednak pewność nabycia zdrowego zwierzęcia. Ceny oferowane przez pseudohodowle są bardziej atrakcyjne, jednak psy przebywają tam w bardzo złych warunkach i bywają obciążone chorobami genetycznymi.

foksterier - cena psa z hodowli

Foksterier jest dobrym towarzyszem dla aktywnego i konsekwentnego właściciela.W nieodpowiednim domu będzie sprawiał problemy, więc jego zakup należy dokładnie przemyśleć.

Popularne imiona dla psa rasy foksterier

Popularne imiona dla psa rasy foksterier to:

  • Luna;
  • Lola;
  • Maks;
  • Bruno;
  • Nela.