To prawdopodobnie jedna z najstarszych ras psów. Od tysięcy lat towarzyszyła ludom skandynawskim, pomagając im w polowaniu na dużą zwierzynę. Współcześnie jest wykorzystywana także w ratownictwie wysokogórskim, a z powodu swojej wrodzonej czujności dobrze sprawdza się także w roli psa stróżującego. Czy elkhund szary występuje w Polsce? Gdzie można kupić tego pięknego psa i jak należy się nim zająć, aby był w pełni szczęśliwy ze swoim właścicielem?

Podstawowe informacje

? Rozmiarwysokość w kłębie: suki ok. 49 cm, psy ok. 52 cm;
masa ciała: od 22 do 25 kg
Szatasierść: włos okrywowy średniej długości, gęsty, obfity, miejscami krótszy; miękki podszerstek;
maść: w odcieniach szarości
❤️ Długość życia12–15 lat
? Charakterodważny, żywy, energiczny

Jak wygląda elkhund szary?

elkhund szary w szelkach i na smyczy

Jest to elegancki pies średniej wielkości o dość masywnym ciele. Swoim wyglądem przypomina typowego szpica. Ma zwarty i krótki tułów oraz kwadratową budowę ciała. Jego szata jest gruba i obfita, ale dość sztywna i niedługa, co zapewnia mu odpowiednią ochronę przed zimnem. Jego umaszczenie może przybierać różne warianty szarości, jednak praktycznie zawsze zwierzęta te mają jaśniejszą klatkę piersiową oraz podbrzusze, a także znaczenia na tułowiu w miejscach, w których mogłyby przebiegać szelki. Elkhund szary powinien mierzyć 52 cm (psy) lub 49 cm (suki) i ważyć ok. 22–25 kg.

Elkhund szary to naprawdę nieustraszony pies

Szpice uchodzą raczej za psy zamknięte w sobie i nieszczególnie nadające się na psy rodzinne. Elkhund szary jest jednak wyjątkiem! To pies niezwykle energiczny i otwarty na ludzi, dlatego bez problemu sprawdza się w domu z dziećmi. Na dodatek to niezwykle odważne zwierzę, które niczego się nie boi. W końcu jego przodkowie polowali na olbrzymie łosie! Dzięki temu może się doskonale sprawdzić jako czujny stróż posesji.

Czy elkhund szary jest zdrowy?

Psy te uznaje się za stosunkowo zdrową rasę, jednak mogą w niej występować dość popularne choroby. Odpowiedzialny hodowca powinien więc przebadać swoje psy pod kątem zaniku siatkówki, który w ciągu kilku lat pozbawia zwierzęcia wzroku. Warto także badać je w kontekście chorób nerek. Istotne jest też, aby elkhund szary nie ważył zbyt dużo, ponieważ może to doprowadzić do, stosunkowo popularnej w tej rasie, dysplazji stawów biodrowych. Tego schorzenia nie da się w pełni wykluczyć badaniami, ponieważ nie przenosi się w sposób jednogenowy.

Jak zadbać o sierść elkhunda szarego?

Elkhund szary to raczej prosty w pielęgnacji pies. Wystarczy, że w okresie linienia będzie czesany, aby wypadająca sierść nie tworzyła kołtunów. Ponadto warto sprawdzać stan jego uszu i pazurów. Można także regularnie myć jego zęby. Należy go kąpać wyłącznie w razie absolutnej konieczności.

Hodowla elkhunda szarego w Polsce

Elkhund szary nie jest rasą popularną w Polsce. Istnieją jednak osobniki zarejestrowane i dopuszczone do rozrodu, dlatego jeśli będziesz miał szczęście lub cierpliwość, zakup może ci się udać. Pamiętaj, aby wybierać tylko hodowle zrzeszone w związku uznanym przez Międzynarodową Federację Kynologiczną.

Ile może kosztować elkhund szary?

Z uwagi na rzadkość rasy, trudno jest określić średnią cenę za szczenię. Zależy ona od wielu czynników, m.in. od tego, gdzie zostało wykonane krycie suki, jaką budowę mają szczenięta oraz jak bardzo ceni się sama hodowla. Nie ulega jednak wątpliwości, że kupując psa w Polsce, zapłacisz co najmniej kilka tysięcy złotych, a za granicą jeszcze więcej. Jeśli uważasz, że to zbyt wysoka kwota jak na psa, możesz dokonać adopcji w schronisku.

To naprawdę bardzo stara rasa psów

Szpice europejskie to stary typ psa, popularny już w czasach wikingów. Ze względu na swoje zdrowie i wytrzymałość były wykorzystywane w licznych polowaniach, towarzysząc człowiekowi w jego codziennych czynnościach. Archeolodzy odkryli psie szkielety, bardzo zbliżone do współcześnie występującej rasy, pochodzące już sprzed 4000–500 tysięcy lat. W XX wieku psa tej rasy o imieniu Weejie miał w swoim posiadaniu amerykański prezydent, Herbert Hoover. Z tego powodu te zwierzęta są popularne zarówno w Skandynawii, jak i w USA.

Elkhund szary – dla kogo będzie odpowiedni?

Elkhund szary stoi w trawie

Z uwagi na swój żywiołowy charakter, psy tej rasy pasują do aktywnych osób, które lubią długie wycieczki niezależnie od pogody. W końcu to zwierzęta naprawdę odporne na mróz. Dobrze sprawdzą się także jako psy stróżujące. Bez problemu mogą przebywać na dworze, a najlepiej będą czuły się w domu z ogrodem. Jeśli chcesz trzymać takiego psa w mieszkaniu, będziesz musiał wychodzić z nim na długie spacery.

Elkhund czarny, gdy nie podoba ci się szarość

Podoba ci się charakter elkhunda szarego, ale jego barwa do ciebie nie przemawia? W tym przypadku nie ma problemu. Elkhund czarny jest niemal identyczny pod względem zachowania i wzrostu, a jego czarna maść powinna przypaść ci do gustu. Niestety, w Polsce występują jeszcze rzadziej, niż ich szarzy kuzyni.

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 242 /09. 08.1999/, wersja angielska, https://www.zkwp.pl/wzorce/242.pdf, tłumaczenie: Olga Jakubiel, data publikacji obowiązującego wzorca: 09.08.1999.

Archiwum: marzec 2023
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)