Dzień Ryb Migrujących – kiedy jest?

Światowy Dzień Ryb Migrujących obchodzimy co roku 24 października. Dzień Migracji Ryb to czas, by zwrócić uwagę na to, jak wielką rolę te gatunki odgrywają w światowym ekosystemie. Są one ważne nie tylko dla swojego najbliższego otoczenia, lecz także dla wielu ludzi i zwierząt.

Dlaczego ryby wędrowne prowadzą taki tryb życia?

Ryby migrujące poruszają się dzięki prądom wody, polom magnetycznym oraz swoim wrodzonym umiejętnościom. Pomaga im w tym zmysł smaku i węchu oraz siła mięśni. Po co właściwie ryby wkładają tak dużo wysiłku w to, by ciągle zmieniać swoje otoczenie? Wszystko po to, by mogły się rozmnażać i szukać odpowiedniego domu lub pożywienia.

Dlaczego ryby wędrowne prowadzą taki tryb życia?

W Światowy Dzień Migracji Ryb pamiętaj o ich ważnej roli

Wraz z zaśmiecaniem rzek i mórz życie podwodne stopniowo wymiera. Ryby w rzekach to kluczowe ogniwo w zwierzęcym łańcuchu pokarmowym i światowej gospodarce. W Dzień Ryb Migrujących pamiętaj, że bez nich równowaga ekosystemów w wielu obszarach zostaje zaburzona. Brak ryb wędrownych oznacza też utratę zarobku i pożywienia dla wielu ludzkich społeczności.

Światowy Dzień Migracji Ryb 2024 – jak wspierać gatunki?

Światowy Dzień Migracji Ryb to świetny moment, aby zastanowić się nad tym, jak można wspierać gatunki migrujące. To ważne, bo w samej Polsce budowa tam wpłynęła na całkowite wymarcie populacji dzikich łososi, a także zagraża jesiotrowi ostronosemu:

  • wspieraj działania mające na celu ochronę rzek, ich koryt, co umożliwia rybom migrację;
  • sprzeciwiaj się budowie nadmiernej liczby tam, przez które np. węgorze nie są w stanie migrować przez tysiące kilometrów do Morza Sargassowego;
  • działaj indywidualnie, zapobiegając nadmiernemu skażeniu wody, np. używaj filtrów zamiast kupować wodę butelkowaną;
  • angażuj się w lokalne akcje usuwania śmieci ze środowisk przy wodzie;
  • przeciwdziałaj na swoją skalę ocieplaniu klimatu, które jest jednym z powodów utraty 90% terenów podmokłych na całym świecie w ciągu ostatnich 300 lat;
  • wspieraj programy odtworzenia populacji ryb w wodach polskich i światowych.
Archiwum: styczeń 2023
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)