Dzień Psa – kiedy jest?

Światowy Dzień Psa obchodzony jest 26 sierpnia. To święto wszystkich psich ras, bez względu na ich wiek, wygląd, wielkość i pochodzenie. Ustanowienie Międzynarodowego Dnia Psa to w dużej mierze zasługa Colleen Paige – amerykańskiej ekspertce i działaczce na rzecz praw zwierząt. 26 sierpnia to dzień, w którym jej rodzina adoptowała pierwszego psa. 

Kiedy jest Dzień Psa w Polsce?

Są dwa dni w roku, kiedy możesz obchodzić święto psów. Wspomniany 26 sierpnia ma znaczenie międzynarodowe. Natomiast warto wspomnieć też o 1 lipca. Dzień Psa w Polsce obchodzimy właśnie na początku letniego miesiąca. Jego początki sięgają 2007 roku. Z inicjatywą ustanowienia tego dnia wyszło polskie czasopismo „Przyjaciel Pies” wraz z użytkownikami portalu pies.pl.

Polski Dzień Psa datę ma nieprzypadkową

Dlaczego akurat 1 lipca został wybrany jako polski Dzień Psa? Jest to początek sezonu wakacyjnego – czasu, w którym najwięcej psów zostaje porzuconych. W najbliższe święto psa postaraj się pomóc bezdomnym zwierzętom i dobrze przemyśl adopcję własnego pupila. Pamiętaj, że opieka nad psem to nie tylko przyjemność i satysfakcja. To także ogromny obowiązek!

Po co obchodzić Dzień Psów?

Dzień Psa to czas na to, by docenić wszystkie psy domowe oraz te, które dzielnie pracują – w policji, ratownictwie lub w charakterze przewodników. To również okazja, by zastanowić się nad pomocą tym poszkodowanym zwierzakom. Najlepszy przyjaciel człowieka często narażony jest na okrutne traktowanie i niesprawiedliwy los właśnie z ręki ludzi. 

Zobacz też:
Czy wiesz, kiedy jest Dzień Bociana? Obchody Święta Bociana to też ochrona polskiej przyrody!

Światowy Dzień Psa – pomóż poszkodowanym psiakom

Najlepszym sposobem na uczczenie Dnia Psa byłaby adopcja psiaka ze schroniska. Pamiętaj jednak, że musi być to decyzja świadoma i przemyślana. Jeżeli nie masz możliwości przygarnąć pupila, możesz spędzić ten dzień na wolontariacie. Podaruj bezdomnym psiakom odrobinę czasu i uwagi – z pewnością to docenią! Każde schronisko z chęcią przyjmie też:

  • karmę;
  • środki czystości;
  • koce;
  • zabawki dla psów.

Święto Psa – podaruj prezent swojemu pupilowi

Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem szczekającego czworonoga, spraw, aby ten dzień był dla niego wyjątkowy! Spędźcie razem więcej czasu na wspólnym spacerze i zabawach. Dzień Psa to idealna okazja do tego, by porozpieszczać swojego pupila. Podaruj mu nową zabawkę lub wykonaj ją samodzielnie ze starych materiałów! Możesz też pokusić się o kupno ulubionej psiej przekąski.