Dzień Łuskowca – kiedy wypada?

Światowy Dzień Łuskowca jest świętem ruchomym. Pomysłodawczynią była Rhishja Cota, czyli założycielka Annamiticus, edukacyjnej organizacji non-profit. Pierwszy Dzień Łuskowca był obchodzony w 2012 roku. Przypada w lutym, na trzecią sobotę tego miesiąca – w 2021 roku był to zatem 20 lutego.

Po co obchodzić Dzień Łuskowca?

Łuskowce to gatunek, o który trzeba troszczyć się bardziej niż o jakiekolwiek inne zwierzę. Dlaczego? Ten łuskowaty ssak jest jednym z najczęściej nielegalnie sprzedawanych zwierząt na świecie. Szacuje się, że rocznie zabija się nawet 100 tys. osobników! Dzień Łuskowca może zatem zwiększyć świadomość na temat tego skandalicznego procederu. Nadal jednak są to bardzo orientacyjne dane, bo nielegalny handel jest niezwykle trudny do monitorowania.

Łuskowce to zagrożony gatunek

Łuski pangolinów, czyli łuskowców, są tak samo rozchwytywane, jak rogi nosorożców. Wszystkie gatunki tego zwierzęcia są zagrożone, a niektórym grozi nawet całkowite wymarcie. W Dzień Łuskowca szerz zatem wiedzę o tych azjatyckich ssakach. To też świetny czas na wspomaganie organizacji zajmujących się ochroną tych zwierząt.

Kliknij!
Święto najszybszego zwierzęcia na świecie, czyli Dzień Geparda