Światowy Dzień Kota to święto, które obchodzi się co roku 17 lutego. We włoskich kalendarzach funkcjonuje już od 1990 roku. W Polsce zaś Dzień Kota pojawił się dopiero w 2006 roku. Dlaczego właśnie lutowa data? Zima to wyjątkowo trudny czas dla dachowców – święto kota ma też na celu pomoc tym dziko żyjącym osobnikom.

dzień kota kiedy jest

Kiedy jest Dzień Kota 2022? Inne kocie święta

Mimo że Światowy Dzień Kota oficjalnie przypada na 17 lutego, niektóre kraje obchodzą to święto w innym czasie. Dlaczego? Mruczące zwierzęta są niezwykle ważne w wielu kulturach. W różnych częściach świata lokalne dni kota istniały już dawno.

Kiedy Dzień Kota obchodzą mieszkańcy innych krajów:

 • Japonia – 22 lutego;
 • Rosja – 1 marca;
 • Stany Zjednoczone – 29 października;
 • Wielka Brytania – 8 sierpnia;
 • Włochy (Dzień Czarnego Kota) – 17 listopada.

Dlaczego warto świętować Międzynarodowy Dzień Kota?

dzień kota dlaczego warto świętować

Kot to zwierzę uwielbiane i hodowane na całym świecie. To zaraz obok psów ulubiony towarzysz człowieka – zarówno w miastach, jak i na wsiach. Obchody akcji Dzień Kota podkreśla, jak ważni są pupile dla ich właścicieli. To także okres pomocy kotom bezdomnym i pokrzywdzonym przez los.

Jak obchodzić święto kota?

dzień kota jak obchodzić

Podaruj swojemu kotkowi jakiś prezent! Mamy trzy propozycje.

 1. Koty znane są ze swojego zamiłowania do kartonów. Możesz więc trochę oszukać – kupić prezent sobie, a kotu dać pudełko. Najlepiej, jeśli będzie ono na tyle duże, żeby zwierzak mógł swobodnie do niego wchodzić!
 2. Jeśli twój pupil jest wyjątkowym łasuchem, kup mu na Dzień Kota coś pysznego. Postaw jednak na zdrowe przekąski – krowie mleko odpada! Koty powinny pić przede wszystkim wodę. Sporadycznie możesz poczęstować je specjalnym mlekiem dla kotów, które kupisz w sklepach zoologicznych.
 3. Jednak najlepszy prezent dla twojego kota to wspólnie spędzony czas i pieszczoty. Być może mruczki nie są tak wdzięczne i towarzyskie jak psy, ale potrzebują tyle samo uwagi i miłości! W Dzień Kota spędź ze swoim domowym tygrysem więcej czasu niż zwykle.
Kliknij!
Dzień Wielorybów – czas, by pamiętać o ochronie morskich gigantów

Kiedy jest Światowy Dzień Kota, nie zapominaj o tych zapomnianych!

Nie masz własnego pupila? Odwiedź schronisko i zaoferuj tam swoją pomoc. Możesz też wesprzeć finansowo swoją lokalną organizację pomocy wolno żyjącym i bezdomnym kotom. Wiele takich miejsc potrzebuje karmy, koców lub pieniędzy na opiekę weterynaryjną.

Światowy Dzień Kota – ciekawostki

dzień kota ciekawostki

Ty też jesteś miłośnikiem tych niezwykłych zwierząt? Uczcij Dzień Kota tak, jak należy i poznaj bliżej swojego pupila.

 • Czy wiesz, że koty śpią aż 15-20 godzin dziennie? Oznacza to, że kot przesypia aż około ⅔ swojego życia!
 • Koty nie pocą się na ciele tak, jak ludzie. Regulują ciepło poduszkami łapek.
 • Mówi się, że koty zawsze spadają na cztery łapy. Nie jest to do końca prawdą – duże wysokości są dla nich niebezpieczne. Jednak przeciętny kot potrafi skoczyć z wysokości równej 6 długościom ciała.
 • Koci język nie ogranicza się do miauczenia. Te czworonogi wydają z siebie aż około 100 różnych dźwięków, a rozróżniają ich znacznie więcej.