Dzień Kota – kiedy jest?

Światowy Dzień Kota to coroczne święto, które obchodzi się 17 lutego. We włoskich kalendarzach funkcjonuje już od 1990 roku. W Polsce zaś Dzień Kota pojawił się dopiero w 2006 roku. Dlaczego właśnie lutowa data? Zima to wyjątkowo trudny czas dla dachowców – święto kota ma też na celu pomoc tym dziko żyjącym osobnikom.

Kiedy jest Dzień Kota? Inne kocie święta

Mimo, że Światowy Dzień Kota oficjalnie przypada na 17 lutego, niektóre kraje obchodzą ten święto w innym czasie. Dlaczego? Mruczące zwierzęta są niezwykle ważne w wielu kulturach. W różnych częściach świata lokalne dni kota istniały już dawno.

Kiedy Dzień Kota? Inne kraje:

 • Japonia – 22 lutego;
 • Rosja – 1 marca;
 • Stany Zjednoczone – 29 października;
 • Wielka Brytania – 8 sierpnia;
 • Włochy (Dzień Czarnego Kota) – 17 listopada.

Dlaczego warto obchodzić Międzynarodowy Dzień Kota?

Kot to zwierzę uwielbiane i hodowane na całym świecie. To zaraz obok psów ulubiony towarzysz człowieka – zarówno w miastach, jak i na wsiach. Dzień Kota podkreśla, jak ważni są pupile dla ich właścicieli. To także okres pomocy kotom bezdomnym i pokrzywdzonym przez los.

Jak obchodzić święto kota?

Podaruj swojemu kotu jakiś prezent! Mamy trzy propozycje.

 1. Koty znane są ze swojego zamiłowania do kartonów. Możesz więc trochę oszukać – kupić prezent sobie, a kotu dać pudełko. Najlepiej, jeśli będzie ono na tyle duże, żeby zwierzak mógł swobodnie do niego wchodzić!
 2. Jeśli twój pupil jest wyjątkowym łasuchem, kup mu na Dzień Kota coś pysznego. Postaw jednak na zdrowe przekąski – krowie mleko odpada! Koty powinny pić przede wszystkim wodę. Sporadycznie możesz poczęstować je specjalnym mlekiem dla kotów, które kupisz w sklepach zoologicznych.
 3. Jednak najlepszy prezent dla twojego kota to wspólnie spędzony czas i pieszczoty. Być może mruczki nie są tak wdzięczne i towarzyskie jak psy, ale potrzebują tyle samo uwagi i miłości! W Dzień Kota spędź ze swoim domowym tygrysem więcej czasu niż zwykle.
Zobacz też:
Zacznij obchodzić Dzień Hipopotama i popisz się wiedzą o królestwie zwierząt!

Kiedy jest Światowy Dzień Kota, nie zapominaj o tych zapomnianych!

Nie masz własnego pupila? Odwiedź schronisko i zaoferuj tam swoją pomoc. Możesz też wesprzeć finansowo swoją lokalną organizację pomocy kotom. Wiele takich miejsc potrzebuje karmy, koców lub pieniędzy na opiekę weterynaryjną.

Światowy Dzień Kota – ciekawostki

Uczcij Dzień Kota tak, jak należy i poznaj bliżej swojego pupila.

 • Czy wiesz, że koty śpią aż 15-20 godzin dziennie? Oznacza to, że kot przesypia aż około ⅔ swojego życia!
 • Koty nie pocą się na ciele tak, jak ludzie. Regulują ciepło poduszkami łapek.
 • Mówi się, że koty zawsze spadają na cztery łapy. Nie jest to do końca prawdą – duże wysokości są dla nich niebezpieczne. Jednak przeciętny kot potrafi skoczyć z wysokości równej 6 długościom ciała.
 • Koci język nie ogranicza się do miauczenia. Te czworonogi wydają z siebie aż około 100 różnych dźwięków, a rozróżniają ich znacznie więcej.