Choroby kręgosłupa to niestety bardzo często spotykany problem u psów różnych ras. Postępująca dyskopatia u psa może powodować naprawdę niebezpieczne zmiany w układzie ruchu. Aby zahamować zmiany i tym samym zwiększyć komfort życia zwierzaka, trzeba koniecznie zadziałać jak najszybciej. Niestety, choroba kręgosłupa u psa występuje coraz częściej, czemu winny jest w dużej mierze niezdrowy tryb życia. Jakie są jej objawy? Kiedy rozpocząć leczenie czworonoga i na czym ono polega? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedzi! 

Dyskopatia u psa – co to jest?

Dyskopatia u psa jest chorobą, która dotyka układu szkieletowo-kostnego. Dysk, czyli krążek międzykręgowy, zostaje uszkodzony lub dochodzi do jego zdeformowania. Uciska on na rdzeń kręgowy i nerwy, co prowadzi do bardzo silnych dolegliwości bólowych. 

Dyski występują między kręgami, a ich rolą jest amortyzacja kręgosłupa. Umożliwiają także jego ruch i sprawiają, że kręgosłup psa jest względnie elastyczny. Deformacja dysku lub jego przesunięcie powoduje, że jego pierwotne funkcje tracą na znaczeniu. Zamiast tego pojawia się ból i dyskomfort, który z czasem coraz bardziej się pogłębia.

Czy dyskopatia oznacza wypadnięcie dysku u psa?

Warto zaznaczyć, że wbrew powszechnemu przekonaniu dysk nie wypada, a jedynie się przesuwa. Do kręgów jest on przytwierdzony za pomocą bardzo gęstej chrząstki. Określenia, takie jak wypadnięcie dysku u psa odnoszą się więc w gruncie rzeczy do jego przemieszczenia. 

Zwyrodnienie kręgosłupa u psa – przyczyny

Wielu opiekunów zastanawia się, skąd bierze się dyskopatia u psa. Niestety, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie co powoduje, że deformację krążków międzykręgowych. Istnieje pewne przekonanie, że to zwyrodnienie kręgosłupa u psa bywa wynikiem starzenia się organizmu

Starość nie jest jednak uniwersalną odpowiedzią na pytanie o genezę dyskopatii. Choroba pojawia się bowiem często także u młodych zwierząt w sile wieku, a zdecydowanie większa część psich staruszków nigdy jej nie doświadczy. 

Dyskopatia u psów – rasy podatne na ten problem

Niektóre rasy są bardziej narażone na opisywaną chorobę od innych psów. Na dyskopatię stosunkowo często zapadają jamniki. Oprócz nich w grupie ryzyka są także:

  • pekińczyki;
  • owczarki niemieckie;
  • boksery;
  • shih tzu;
  • beagle;
  • buldogi francuskie;
  • buldogi angielskie.

Choroba kręgosłupa u psa a otyłość

Jedną z najbardziej charakterystycznych przypadłości, które mogą odpowiadać za pojawienie się dyskopatii u psa, jest otyłość. Nadmiar kilogramów sprawia, że cały kościec zwierzęcia – w tym także kręgosłup – jest mocno obciążony. Przyczyną otyłości u psów jest zaś przede wszystkim zła dieta. Przekarmianie, niedopasowanie sposobu żywienia do trybu życia, a także dokarmianie psa resztkami z ludzkiego stołu to prosta i zgubna droga do otyłości. 

Brak ruchu a dyskopatia u psa

Bardzo ważne jest także dostosowanie aktywności fizycznej do wielkości psa i jego potrzeb. Niektórzy opiekunowie, szczególnie psów małych ras, mają tendencję do całkowitego ograniczania ruchu swoim podopiecznym. Tymczasem aktywność fizyczna wzmacnia mięśnie i sprawia, że zwierzak staje się bardziej sprawny. Wówczas trudniej o nadwagę i choroby kręgosłupa, w tym dyskopatię. 

Dyskopatia u psa – objawy 

Dyskopatia to choroba, która może dawać dosyć zróżnicowane objawy o bardzo różnym nasileniu. Właśnie dlatego jej zdiagnozowanie na samym początku może być dosyć trudne. Delikatne sygnały ze strony psa często są mylnie interpretowane lub nawet całkowicie pomijane. Z tego względu warto znać podstawowe objawy dyskopatii i wiedzieć, na jakie zmiany w zachowaniu zwierzęcia najlepiej zwrócić uwagę. 

Dyskopatia u psa daje różne objawy w zależności od tego, w jakim miejscu dysk uciska na rdzeń kręgowy. Uszkodzenia w obszarze piersiowo-lędźwiowym objawiają się:

  • niechęcią do wypróżniania się lub wokalizacją w jego trakcie, co spowodowane jest bólem;
  • odmawianiem wchodzenia po schodach;
  • utratą apetytu lub zmianą w jego częstotliwości;
  • obniżeniem aktywności i niechęcią do zabawy;
  • niedowładem lub częściowym paraliżem tylnych łap.

W momencie, kiedy do uszkodzenia dysku doszło w odcinku szyjnym kręgosłupa można spodziewać się: 

  • utykania na przednie łapy;
  • napięcia w okolicach karku, sztywności;
  • pochylenia całej postawy do przodu, ciągłego opuszczania głowy;
  • apatii i niechęci do zabawy;
  • utraty apetytu.

Nieprawidłowości w górnej części kręgosłupa dają najbardziej charakterystyczne i mocne objawy dyskopatii u psa, który może doznać porażenia tylnych lub przednich kończyn. Czasami dochodzi „jedynie” do ich niedowładu. 

Choroba kręgosłupa u psa – nie lekceważ objawów

Objawy dyskopatii są bardzo zróżnicowane, czasami nieswoiste. Bardzo ważne jest więc to, aby nie ignorować żadnego zachowania, które nie jest typowe dla twojego psa. W przypadku dyskopatii stan zwierzęcia może pogarszać się powoli, przez kilka tygodni lub miesięcy. Czasami jednak objawy nasilają się z godziny na godzinę.

Nawet gdy pies tego nie okazuje, dyskopatia jest chorobą, która sprawia mu ogromny ból. Kulawizna, zmiana postawy, problemy z wypróżnianiem się – to powinno być pretekstem do szerszej diagnostyki, która pozwoli wykluczyć lub potwierdzić także tę chorobę. 

Dyskopatia u psa – leczenie

Diagnoza dyskopatii bardzo często przyjmowana jest przez opiekunów z przerażeniem. Czy istnieje skuteczna metoda na jej wyleczenie? Tę chorobę kręgosłupa da się leczyć, jednak efekty w dużej mierze zależą od tego, jak daleko posunięte są zmiany w kręgosłupie. 

Dyskopatia u psa – leczenie zachowawcze

Zachowawcze leczenie dyskopatii u psa polega przede wszystkim na podawaniu zwierzęciu odpowiednich leków oraz na ograniczeniu mu ruchu na czas, który określi lekarz weterynarii. 

Farmakoterapia jest bardzo mocno uzależniona od konkretnego przypadku. Żadnych leków nie powinno się podawać bez wcześniejszej konsultacji z weterynarzem. Leczenie zachowawcze polega w dużej mierze na uśmierzaniu bólu, jednak leki przeciwbólowe nie powinny w żadnym wypadku być podawane na własną rękę. Wiele z nich, przeznaczonych docelowo dla ludzi, jest trujących dla psa. 

Jak jeszcze można leczyć dyskopatię?

Poza lekami przeciwbólowymi w leczeniu dyskopatii u psa stosuje się także silne przeciwutleniacze – przede wszystkim witaminy C i E – które spowalniają proces zmian w kręgosłupie. W niektórych przypadkach konieczne będą także sterydy. 

Ograniczenie ruchu zazwyczaj zalecane jest na dosyć długi okres – nawet kilku tygodni. W tym celu czasami konieczne jest zastosowanie klatki kennelowej. To bardzo ważny element leczenia, którego brak może prowadzić do powikłań. 

Dyskopatia u psa – rehabilitacja

Niezwykle istotną częścią leczenia dyskopatii u psa jest także rehabilitacja. Najlepsze efekty przynoszą specjalistyczne zabiegi, które wykonywane są z pomocą odpowiednio dobranych sprzętów. Nie każda lecznica jest odpowiednio wyposażona, dlatego rehabilitacja niejednokrotnie łączy się z koniecznością wyjazdu do większego miasta. 

Metody rehabilitacji w dyskopatii u psa to między innymi:

  • hydroterapia;
  • laseroterapia;
  • magnetoterapia;
  • kinezyterapia.

Oczywiście, nie wszystkie te metody stosowane są w każdym przypadku. Leczenie zawsze dobiera specjalista pod kątem indywidualnych problemów psa, ich zaawansowania oraz rokowań. 

Dyskopatia a operacja kręgosłupa u psa 

W leczeniu dyskopatii u psów operacja traktowana jest jako metoda ostateczna, którą bierze się pod uwagę, kiedy leczenie zachowawcze nie przynosi spodziewanych efektów. Zabieg powinien być wykonany po konsultacji z lekarzem weterynarii i specjalistą w dziedzinie ortopedii. Polega on na dekompresji rdzenia kręgowego, której dokonuje się po wcześniejszym usunięciu wyrostków stawowych.

Niestety, nie każdy pies może być zakwalifikowany do zabiegu. Poważne przeciwwskazania to między innymi:

  • duża otyłość;
  • choroby serca;
  • zaawansowany wiek. 

Dyskopatia u psa – profilaktyka 

W przypadku dyskopatii jak chyba nigdzie indziej sprawdza się powiedzenie – lepiej zapobiegać niż leczyć. Zarówno leczenie chirurgiczne, jak i rehabilitacja są bardzo kosztowne, a do tego wymagają szeregu przygotowań i konsultacji ze specjalistami. Trzeba więc robić wszystko, aby pies nie zachorował. Kiedy już choroba się pojawi, nie wolno bagatelizować żadnych objawów. 

Jak zminimalizować ryzyko dyskopatii u psa?

Jak możesz zapobiec wystąpieniu dyskopatii u psa? Trzy filary to:

  • odpowiednia dieta;
  • aktywność fizyczna;
  • badania kontrolne.

Jeżeli masz psa rasy (lub w typie rasy), która znajduje się na liście tych zagrożonych dyskopatią, rozważ kontrolne badania RTG. Zaleca się wykonanie ich czworonogowi w okresie dorastania oraz kontrolnie co 2-3 lata. 
Dyskopatia u psa to groźna choroba, której możesz przeciwdziałać. Bardzo ważne jest to, aby odpowiednio żywić zwierzaka i jednocześnie dostosowywać ilość ruchu do jego naturalnych potrzeb. Kluczowym elementem profilaktyki jest unikanie otyłości oraz – tak jak w przypadku każdej choroby – znajomość swojego zwierzaka. Objawy dyskopatii, nawet najbardziej błahe, same nie miną. Im wcześniej zadziałasz, tym większa szansa na skuteczne i małoinwazyjne leczenie.

Archiwum: wrzesień 2021
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.