Choroby kręgosłupa to niestety bardzo często spotykany problem u psów różnych ras. Postępująca dyskopatia u psa może powodować naprawdę niebezpieczne zmiany w układzie ruchu. Aby zahamować zmiany i tym samym zwiększyć komfort życia zwierzaka, trzeba koniecznie zadziałać jak najszybciej. Niestety, choroba kręgosłupa u psa występuje coraz częściej, czemu winny jest w dużej mierze niezdrowy tryb życia. Jakie są jej objawy? Kiedy rozpocząć leczenie czworonoga i na czym ono polega? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedzi! 

Dyskopatia u psa – co to jest?

Dyskopatia u psa jest chorobą, która dotyka układu szkieletowo-kostnego. Dysk, czyli krążek międzykręgowy, zostaje uszkodzony lub dochodzi do jego zdeformowania. Uciska on na rdzeń kręgowy i nerwy, co prowadzi do bardzo silnych dolegliwości bólowych. 

Dyski występują między kręgami, a ich rolą jest amortyzacja kręgosłupa. Umożliwiają także jego ruch i sprawiają, że kręgosłup psa jest względnie elastyczny. Deformacja dysku lub jego przesunięcie powoduje, że jego pierwotne funkcje tracą na znaczeniu. Zamiast tego pojawia się ból i dyskomfort, który z czasem coraz bardziej się pogłębia.

Czy dyskopatia oznacza wypadnięcie dysku u psa?

Warto zaznaczyć, że wbrew powszechnemu przekonaniu dysk nie wypada, a jedynie się przesuwa. Do kręgów jest on przytwierdzony za pomocą bardzo gęstej chrząstki. Określenia, takie jak wypadnięcie dysku u psa odnoszą się więc w gruncie rzeczy do jego przemieszczenia. 

Kliknij!
Nietrzymanie moczu u psa – częsty problem wśród zwierząt, a zwłaszcza suk i psów seniorów. Dlaczego pies popuszcza?

Zwyrodnienie kręgosłupa u psa – przyczyny

Wielu opiekunów zastanawia się, skąd bierze się dyskopatia u psa. Niestety, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie co powoduje, że deformację krążków międzykręgowych. Istnieje pewne przekonanie, że to zwyrodnienie kręgosłupa u psa bywa wynikiem starzenia się organizmu

Starość nie jest jednak uniwersalną odpowiedzią na pytanie o genezę dyskopatii. Choroba pojawia się bowiem często także u młodych zwierząt w sile wieku, a zdecydowanie większa część psich staruszków nigdy jej nie doświadczy. 

Dyskopatia u psów – rasy podatne na ten problem

Niektóre rasy są bardziej narażone na opisywaną chorobę od innych psów. Na dyskopatię stosunkowo często zapadają jamniki. Oprócz nich w grupie ryzyka są także:

Choroba kręgosłupa u psa a otyłość

Jedną z najbardziej charakterystycznych przypadłości, które mogą odpowiadać za pojawienie się dyskopatii u psa, jest otyłość. Nadmiar kilogramów sprawia, że cały kościec zwierzęcia – w tym także kręgosłup – jest mocno obciążony. Przyczyną otyłości u psów jest zaś przede wszystkim zła dieta. Przekarmianie, niedopasowanie sposobu żywienia do trybu życia, a także dokarmianie psa resztkami z ludzkiego stołu to prosta i zgubna droga do otyłości. 

Brak ruchu a dyskopatia u psa

Bardzo ważne jest także dostosowanie aktywności fizycznej do wielkości psa i jego potrzeb. Niektórzy opiekunowie, szczególnie psów małych ras, mają tendencję do całkowitego ograniczania ruchu swoim podopiecznym. Tymczasem aktywność fizyczna wzmacnia mięśnie i sprawia, że zwierzak staje się bardziej sprawny. Wówczas trudniej o nadwagę i choroby kręgosłupa, w tym dyskopatię. 

Dyskopatia u psa – objawy 

Dyskopatia to choroba, która może dawać dosyć zróżnicowane objawy o bardzo różnym nasileniu. Właśnie dlatego jej zdiagnozowanie na samym początku może być dosyć trudne. Delikatne sygnały ze strony psa często są mylnie interpretowane lub nawet całkowicie pomijane. Z tego względu warto znać podstawowe objawy dyskopatii i wiedzieć, na jakie zmiany w zachowaniu zwierzęcia najlepiej zwrócić uwagę. 

Kliknij!
Anemia u psa – przyczyny, objawy i leczenie. Czy da się zapobiec powstaniu niedokrwistości u czworonoga? Sprawdź!

Dyskopatia u psa daje różne objawy w zależności od tego, w jakim miejscu dysk uciska na rdzeń kręgowy. Uszkodzenia w obszarze piersiowo-lędźwiowym objawiają się:

 • niechęcią do wypróżniania się lub wokalizacją w jego trakcie, co spowodowane jest bólem;
 • odmawianiem wchodzenia po schodach;
 • utratą apetytu lub zmianą w jego częstotliwości;
 • obniżeniem aktywności i niechęcią do zabawy;
 • niedowładem lub częściowym paraliżem tylnych łap.

W momencie, kiedy do uszkodzenia dysku doszło w odcinku szyjnym kręgosłupa można spodziewać się: 

 • utykania na przednie łapy;
 • napięcia w okolicach karku, sztywności;
 • pochylenia całej postawy do przodu, ciągłego opuszczania głowy;
 • apatii i niechęci do zabawy;
 • utraty apetytu.

Nieprawidłowości w górnej części kręgosłupa dają najbardziej charakterystyczne i mocne objawy dyskopatii u psa, który może doznać porażenia tylnych lub przednich kończyn. Czasami dochodzi „jedynie” do ich niedowładu. 

Choroba kręgosłupa u psa – nie lekceważ objawów

Objawy dyskopatii są bardzo zróżnicowane, czasami nieswoiste. Bardzo ważne jest więc to, aby nie ignorować żadnego zachowania, które nie jest typowe dla twojego psa. W przypadku dyskopatii stan zwierzęcia może pogarszać się powoli, przez kilka tygodni lub miesięcy. Czasami jednak objawy nasilają się z godziny na godzinę.

Nawet gdy pies tego nie okazuje, dyskopatia jest chorobą, która sprawia mu ogromny ból. Kulawizna, zmiana postawy, problemy z wypróżnianiem się – to powinno być pretekstem do szerszej diagnostyki, która pozwoli wykluczyć lub potwierdzić także tę chorobę. 

Dyskopatia u psa – leczenie

Diagnoza dyskopatii bardzo często przyjmowana jest przez opiekunów z przerażeniem. Czy istnieje skuteczna metoda na jej wyleczenie? Tę chorobę kręgosłupa da się leczyć, jednak efekty w dużej mierze zależą od tego, jak daleko posunięte są zmiany w kręgosłupie. 

Dyskopatia u psa – leczenie zachowawcze

Zachowawcze leczenie dyskopatii u psa polega przede wszystkim na podawaniu zwierzęciu odpowiednich leków oraz na ograniczeniu mu ruchu na czas, który określi lekarz weterynarii. 

Kliknij!
Biegunka u psa – najczęstsze przyczyny rozwolnienia u psa. Domowe sposoby na walkę z biegunką

Farmakoterapia jest bardzo mocno uzależniona od konkretnego przypadku. Żadnych leków nie powinno się podawać bez wcześniejszej konsultacji z weterynarzem. Leczenie zachowawcze polega w dużej mierze na uśmierzaniu bólu, jednak leki przeciwbólowe nie powinny w żadnym wypadku być podawane na własną rękę. Wiele z nich, przeznaczonych docelowo dla ludzi, jest trujących dla psa. 

Jak jeszcze można leczyć dyskopatię?

Poza lekami przeciwbólowymi w leczeniu dyskopatii u psa stosuje się także silne przeciwutleniacze – przede wszystkim witaminy C i E – które spowalniają proces zmian w kręgosłupie. W niektórych przypadkach konieczne będą także sterydy. 

Ograniczenie ruchu zazwyczaj zalecane jest na dosyć długi okres – nawet kilku tygodni. W tym celu czasami konieczne jest zastosowanie klatki kennelowej. To bardzo ważny element leczenia, którego brak może prowadzić do powikłań. 

Dyskopatia u psa – rehabilitacja

Niezwykle istotną częścią leczenia dyskopatii u psa jest także rehabilitacja. Najlepsze efekty przynoszą specjalistyczne zabiegi, które wykonywane są z pomocą odpowiednio dobranych sprzętów. Nie każda lecznica jest odpowiednio wyposażona, dlatego rehabilitacja niejednokrotnie łączy się z koniecznością wyjazdu do większego miasta. 

Metody rehabilitacji w dyskopatii u psa to między innymi:

 • hydroterapia;
 • laseroterapia;
 • magnetoterapia;
 • kinezyterapia.

Oczywiście, nie wszystkie te metody stosowane są w każdym przypadku. Leczenie zawsze dobiera specjalista pod kątem indywidualnych problemów psa, ich zaawansowania oraz rokowań. 

Dyskopatia a operacja kręgosłupa u psa 

W leczeniu dyskopatii u psów operacja traktowana jest jako metoda ostateczna, którą bierze się pod uwagę, kiedy leczenie zachowawcze nie przynosi spodziewanych efektów. Zabieg powinien być wykonany po konsultacji z lekarzem weterynarii i specjalistą w dziedzinie ortopedii. Polega on na dekompresji rdzenia kręgowego, której dokonuje się po wcześniejszym usunięciu wyrostków stawowych.

Niestety, nie każdy pies może być zakwalifikowany do zabiegu. Poważne przeciwwskazania to między innymi:

 • duża otyłość;
 • choroby serca;
 • zaawansowany wiek. 
Kliknij!
Niedoczynność tarczycy u psa – czy można ją wyleczyć?

Dyskopatia u psa – profilaktyka 

W przypadku dyskopatii jak chyba nigdzie indziej sprawdza się powiedzenie – lepiej zapobiegać niż leczyć. Zarówno leczenie chirurgiczne, jak i rehabilitacja są bardzo kosztowne, a do tego wymagają szeregu przygotowań i konsultacji ze specjalistami. Trzeba więc robić wszystko, aby pies nie zachorował. Kiedy już choroba się pojawi, nie wolno bagatelizować żadnych objawów. 

Jak zminimalizować ryzyko dyskopatii u psa?

Jak możesz zapobiec wystąpieniu dyskopatii u psa? Trzy filary to:

 • odpowiednia dieta;
 • aktywność fizyczna;
 • badania kontrolne.

Jeżeli masz psa rasy (lub w typie rasy), która znajduje się na liście tych zagrożonych dyskopatią, rozważ kontrolne badania RTG. Zaleca się wykonanie ich czworonogowi w okresie dorastania oraz kontrolnie co 2-3 lata. 
Dyskopatia u psa to groźna choroba, której możesz przeciwdziałać. Bardzo ważne jest to, aby odpowiednio żywić zwierzaka i jednocześnie dostosowywać ilość ruchu do jego naturalnych potrzeb. Kluczowym elementem profilaktyki jest unikanie otyłości oraz – tak jak w przypadku każdej choroby – znajomość swojego zwierzaka. Objawy dyskopatii, nawet najbardziej błahe, same nie miną. Im wcześniej zadziałasz, tym większa szansa na skuteczne i małoinwazyjne leczenie.