Tym, co zdecydowanie przykuwa wzrok przy pierwszym kontakcie, są pokaźne rozmiary tego psa. Swoją wysokość i masywność duży pies szwajcarski zawdzięcza genom molosów. Wbrew pozorom psy tej rasy nie wykazują żadnej agresji – są łagodne, zrównoważone i dodatkowo wyróżnia je ogromna cierpliwość. Dzięki temu są świetnymi psami rodzinnymi, a jednocześnie dobrymi stróżami. 

Bilety do atrakcji turystycznych

Szwajcarski pies pasterski – wygląd

Duże szwajcarskie psy pasterskie przykuwają wzrok pokaźnymi rozmiarami. W istocie są to bardzo duże zwierzęta, o grubym kośćcu i dużej masie.

Duży szwajcarski pies pastewny - wygląd

Wzorzec zakłada jeden wariant kolorystyczny – trikolor, czyli połączenie czerni oraz białych i brązowych (podpalanych) znaczeń. Białe znaczenia występują na głowie, kufie oraz tworzą obszar od podgardla aż po brzuch. Włos okrywowy jest gęsty z obfitym podszerstkiem. 

Szwajcarskie psy pasterskie są proporcjonalne i silnie umięśnione. Wysokość w kłębie wynosi od 60 do 68 centymetrów u suk oraz od 65 do aż 72 u samców. Psy mogą ważyć nawet do siedemdziesięciu kilogramów, jednak suki są dużo lżejsze – zazwyczaj ich waga zazwyczaj nie przekracza pięćdziesięciu kilo. 

Duży szwajcarski pies pasterski – charakter 

Pierwotnie duży szwajcarski pies pasterski hodowany był do wypasania bydła. Genetycznie psy tej rasy łączą w sobie krew zwierząt, które na terenach Szwajcarii pilnowały owiec oraz przybyłych z azjatyckich stepów molosów. Bardzo silny instynkt pasterski sprawia, że do dzisiaj są niezwykle skutecznymi psami stróżującymi. Uważne i bardzo bystre chętnie patrolują teren i szybko dają znać, kiedy dzieje się coś podejrzanego. Nie należą jednak do głośnych ras i na ogół nie są szczekliwe. 

Zobacz też:
Przepuklina u psa – rodzaje, objawy i przyczyny. Czy przepuklina u psa jest groźna?

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, szwajcarskie psy pasterskie nie są agresywne. Wyróżnia je zrównoważony i stabilny charakter. Chociaż tak jak większość owczarków, odznaczają się pewną dozą dystansu do obcych, na ogół są wesołymi i sympatycznymi zwierzętami. Ponieważ wyróżnia je duża cierpliwość, są świetnymi towarzyszami dla dzieci. Ich przodkowie funkcjonowali w gospodarstwach rolnych, dlatego na ogół bardzo przyjaźnie odnoszą się do innych zwierząt. 

Duży szwajcarski pies pasterski - charakter

Swoją rodzinę duży pies szwajcarski obdarza ogromnym uczuciem. Potrzebuje częstego i intensywnego kontaktu z opiekunem i źle znosi samotność. Uwielbia zabawę, jest zawsze żywy i bardzo wesoły. Bezczynność nie leży w jego naturze – potrzebuje ciągłych zadań do wykonania i dosyć dużej aktywności. 

Zdolności węchowe predysponują te psy do pracy wymagającej tropienia. Duża wytrzymałość fizyczna sprawia, że dobrze radzą sobie w różnych warunkach. Ich przodkowie często stosowani byli jako psy pociągowe, dlatego dzisiejszy pies szwajcarski świetnie sprawdza radzi sobie, na przykład z ciągnięciem dzieci na sankach. 

Pies pasterski szwajcarski – zdrowie

Tak jak większość dużych ras, szwajcarskie psy pasterskie narażone są na dysplazję stawów biodrowych. Ze względu na budowę klatki piersiowych istnieje także ryzyko skrętu jelit i żołądka, dlatego posiłki powinny być podzielone przynajmniej na dwie porcje w ciągu dnia. U niektórych osobników możliwe są także problemy wzrokowe.

Duży szwajcarski pies pasterski - zdrowie

Ze względu na swoje przeznaczenie szwajcary są jednak psami bardzo odpornymi i z natury zdrowymi. Świetnie znoszą nawet skrajne warunki atmosferyczne, są bardzo silne i wytrzymałe. 

Szwajcarskie psy pasterskie – pielęgnacja

Sierść szwajcarskich psów pasterskich nie wymaga od opiekuna skomplikowanej pielęgnacji. Raz na tydzień wystarczy wyczesać martwe włosy za pomocą najprostszej szczotki z gęstymi zębami. Kąpiele warto stosować tylko wtedy, kiedy są potrzebne – na przykład po długich spacerach. Poza szamponem przeznaczonym dla psów o twardym włosiu nie będą potrzebne żadne preparaty pielęgnacyjne ani odżywki. 

Zobacz też:
Moskiewski stróżujący – rosyjski pies obronny. Wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Ze względu na skłonności do skrętu żołądka oraz delikatny układ pokarmowy szwajcarskich psów pasterskich powinieneś celować raczej w żywienie karmami z wyższej półki. Pokarm powinien być bogaty w białko i ubogi w węglowodany. Warto zainteresować się także dietą BARF, która polega na żywieniu surowym mięsem z odpowiednio dobranymi suplementami. Pamiętaj jednak, że ten sposób żywienia powinien być poprzedzony dokładnym przestudiowaniem kwestii teoretycznych. Pies powinien także przejść badania diagnostyczne w celu wykluczenia potencjalnych chorób. Rozsądna będzie konsultacja z zoodietetykiem. 

Duży szwajcarski pies pasterski - pielęgnacja

Duży szwajcarski pies pasterski – hodowla

W naszym kraju funkcjonuje wiele hodowli szwajcarskich psów pasterskich, dlatego wybór szczeniaka dla siebie nie powinien zająć ci zbyt wiele czasu. Przede wszystkim warto zdawać sobie sprawę z tego, że każda hodowla, którą bierzemy pod uwagę, powinna być zrzeszona w Związku Kynologicznym w Polsce. ZKwP funkcjonuje w naszym kraju od 1938 roku i na ten moment jest jedyną rodzimą organizacją, która działa pod auspicjami FCI. 

Międzynarodowa Federacja Kynologiczna umożliwia światowy przepływ rodowodów. Psy, które otrzymują taki rodowód, są zgodne ze wzorcem rasy – zarówno pod kątem wyglądu, jak i charakteru. 

Zanim jednak wybierzesz hodowlę, dobrym rozwiązaniem będzie skonsultowanie się z doświadczonymi opiekunami. W przypadku rasy duży szwajcarski pies pasterski opinie osób na co dzień funkcjonujących i pracujących z tymi psami powinny być dla ciebie najważniejszym punktem odniesienia. Nie warto natomiast sugerować się treściami z portali ogłoszeniowych. 

Szwajcarski pies pasterski – cena

W hodowlach zrzeszonych w ZKwP szczeniaki kosztują średnio cztery tysiące złotych. Pamiętaj jednak, że każda hodowla ustala ceny indywidualnie. Są one wypadkową wielu czynników – między innymi zgodności piesków ze wzorcem rasy, osiągnięć wystawowych rodziców, a także doświadczenia hodowcy. 

Wszystkie ogłoszenia z pieskami, które kosztują mniej niż tysiąc złotych powinny wzbudzać czujność. Najpewniej są to pseudohodowle, w których rozród psów jest przypadkowy i niekontrolowany. W istocie klienci płacą za psy w typie rasy, których jest na pęczki w schroniskach i fundacjach. 

Zobacz też:
Lancashire heeler – zwinny i bystry pies pasterski z Wielkiej Brytanii

Duży pies szwajcarski – historia rasy

Duże psy szwajcarskie pojawiły się na terenach tego kraju jeszcze w okresie wędrówek ludów. Funkcjonujące wówczas psy pasterskie zaczęły naturalnie krzyżować się z molosami, które przybyły z terenów azjatyckich. Przez wieki służyły jako psy pilnujące bydła lub ciągnące wózki z mlekiem. Często określano je także jako „psy rzeźnickie”, ponieważ przedstawiciele tego zawodu upodobali sobie ich towarzystwo.

Współczesna historia tej rasy sięga początków XX wieku. Za jednego z jej ojców można uznać Alberta Heima – pasjonata kynologicznego i osobę odpowiedzialną za uznanie rasy berneński pies pasterski. Klub Dużych Szwajcarskich Psów Pasterskich powstał w 1912 roku i miał za zadanie ujednolicenie i popularyzację rasy. Na oficjalne uznanie jej przez FCI trzeba było jednak zaczekać do 1939 roku. 

W naszym kraju pierwsze duże szwajcarskie psy pasterskiego pojawiły się dopiero w latach sześćdziesiątych XX wieku. Funkcjonowały wówczas jako psy użytkowe w ratownictwie górskim. Niestety, rasa nie przyjęła się wówczas i na wiele lat niemal całkowicie zniknęła z terenów Polski. Przełom przyszedł dopiero w latach dziewięćdziesiątych. Wówczas założono pierwsze polskie hodowle. Nie jest to rasa szczególnie popularna i najczęściej wybierana jest przez osoby świadome i całkowicie pewne swojej decyzji. 

Duży szwajcarski pies – dla kogo? 

Jaki więc jest idealny właściciel psa tej rasy? Duży szwajcarski pies pasterski wymaga przede wszystkim świadomego i konsekwentnego opiekuna, który nie zaniedba szkolenia oraz socjalizacji. Chociaż z natury łagodne i zrównoważone, są to bardzo duże psy z ogromną energią. Nienauczone delikatności mogą nieintencjonalnie stanowić zagrożenie – na przykład dla dzieci. 

Dobrze prowadzone i socjalizowane będą bardzo dobrymi towarzyszami dla rodzin z dziećmi. Są to bowiem zwierzęta bardzo uczuciowe, stabilne i kochające. Swoich opiekunów darzą bezgranicznym uczuciem. Potrzebują stałego kontaktu człowiekiem, dlatego raczej nie jest to odpowiedni wybór osoby pracującej na etacie i często znikającej z domu. Dobrze odnajdą się na wsi, gdzie będą miały pole do pracy i aktywności. 

Zobacz też:
Manchester terrier – pies dla osób aktywnych oraz rodzin z dziećmi

Dobrym właścicielem szwajcarskiego psa pasterskiego jest osoba silna, konkretna i aktywna. Dobrze rozwinięty instynkt pasterski sprawia, że jest to rasa, która świetnie sprawdza się w ochronie terenu. Mogą więc decydować się na nią osoby posiadających duże działki. 

Pies szwajcarski – ciekawostki 

  • Duży szwajcarski pies pasterski dobrze sprawdza się w dogoterapii
  • Psy tej rasy bywają przewodnikami osób niewidomych.
  • Pierwszym szwajcarem w naszym kraju była suczka o imieniu Honda. 

Duży pies szwajcarski to rasa użytkowa, która jednocześnie świetnie sprawdza się w roli psa rodzinnego. Ze względu na swoje rozmiary potrzebuje dobrej socjalizacji i szkolenia. Szczeniaki warto zapisać do psiego przedszkola, które będzie świetnym wstępem do wspólnego życia i pracy.

Bibliografia:
1) http://www.zkwp.pl/main.polish/zg/wzorce/58.pdf
2) „Nie dla psa (i kota) kiełbasa”, Agnieszka Cholewiak–Góralczyk, Wydawnictwo Otwarte, Kraków 2020