Masz w domu psa lub kota? Doskonale wiesz, że zwierzęta (szczególnie koty!) lubią zmieniać miejsce. To może być jednak problematyczne lub po prostu irytujące. Jak zapewnić zwierzakowi swobodny dostęp do pomieszczenia? Sprawdź dostępne rozwiązania!

Charakterystyczne klapki w drzwiach, przez które wchodzą zwierzęta, to niemal obowiązkowy element w każdym amerykańskim domu z filmów czy kreskówek. W Polsce tego typu rozwiązania nie są zbyt popularne przede wszystkim ze względu na wymagający okres jesienno-zimowy, który za oceanem bywa raczej łagodniejszy. To rozwiązanie staje się jednak coraz chętniej stosowane zarówno w drzwiach wewnętrznych, jak i zewnętrznych. 

Jak wybrać drzwiczki dla zwierząt domowych?

W pierwszej kolejności dopasuj drzwiczki do rozmiarów i wagi swojego zwierzaka. Nie wybieraj tzw. modeli uniwersalnych – zarówno koty, jak i psy znacząco różnią się przecież budową ciała.

Najważniejsza będzie wysokość zwierzęcia – staraj się dobrać wielkość drzwi tak, by zwierzę miało możliwość swobodnego przechodzenia przez drzwiczki. Nie wybieraj modeli intuicyjnie – kot czy pies przejdą przez otwór, nawet jeśli przybiorą na wadze, ale na pewno nie będzie to dla nich rozwiązanie komfortowe i bezpieczne. Nie zapominaj też, że drzwiczki muszą być zamontowane na odpowiedniej wysokości, dostosowanej do wysokości zwierzaka. Nie montuj ich bezpośrednio przy podłodze – w przypadku psów dół drzwiczek powinien dosięgać ich klatki piersiowej, a dla kotów zostaw kilka centymetrów odstępu od podłogi.

Parametry techniczne drzwiczek

Jeśli planujesz montaż w drzwiach wewnętrznych, parametry drzwiczek nie będą aż tak istotne, dopóki chodzi o zapewnienie zwierzakowi łatwego dostępu do pomieszczenia, które zazwyczaj jest zamknięte. Jeśli jednak ma być to wejście dla kota do łazienki, w której znajduje się jego kuweta, zadbaj o to, żeby drzwiczki miały odpowiednią izolację. W przeciwnym razie wilgoć z pomieszczenia będzie uciekać do mieszkania!

Zupełnie inaczej sprawa wygląda w przypadku drzwiczek prowadzących na zewnątrz. W tym przypadku kluczowa jest izolacyjność, ale również na jakość wykonania należy zwrócić uwagę. Sprawdź, czy wybrany przez ciebie model jest wyposażony w dobre uszczelki, najlepiej podwójne, a nawet potrójne.

Istotny będzie także materiał, z którego wykonano drzwiczki. Rozwiązania z tworzyw sztucznych (głównie PVC) nie sprawdzą się ze względu na swoją wytrzymałość – do drzwi zewnętrznych mają dostęp także niekoniecznie mile widziani goście. W tym wypadku lepiej wybrać droższe, ale trwalsze drzwiczki metalowe. Pamiętaj, żeby sprawdzić też, czy drzwi wejściowe do domu nie stracą klasy antywłamaniowej po montażu takiego akcesorium!

Drzwiczki dla zwierząt – tradycyjne czy automatyczne?

Tutaj wybór jest bardzo prosty – drzwiczki tradycyjne to świetny (i ekonomiczny) wybór do drzwi wewnętrznych. W ich przypadku klapa jest popychana przez samo zwierzę, a dostęp jest nieograniczony z obu stron. 

Takie rozwiązanie nie sprawdzi się jednak w przypadku drzwi zewnętrznych. Brak jakichkolwiek zabezpieczeń oznaczałby, że prędzej czy później znajdziesz w domu obce zwierzę. W tej sytuacji wybierz drzwiczki automatyczne, które otwierają się wyłącznie wtedy, gdy wykryją w pobliżu chip lub zawieszkę na zwierzęcej obroży. Dzięki takiemu rozwiązaniu tylko twój zwierzak będzie mógł korzystać z drzwiczek. Pamiętaj jednak, że nie będzie on w stanie wrócić do domu, jeśli zgubi elektroniczny dodatek! 

Jeśli chcesz uniknąć takiej sytuacji, lepszym sposobem może być chip wszczepiany pod skórę, podobnie jak chipy pozwalające weterynarzowi na identyfikację właściciela zwierzaka. Drzwiczki zewnętrzne najczęściej mają też znacznie lepsze parametry użytkowe niż modele wewnętrzne. Są produkowane z wytrzymałych materiałów, a producenci dbają o ich bardzo dobrą izolację, która pomoże wyeliminować mosty termiczne powstałe po montażu drzwiczek.Drzwi dla zwierząt to świetne rozwiązanie, jeśli chcesz zapewnić swojemu pupilowi nieograniczony dostęp do wybranych pomieszczeń czy ogrodu. W trakcie zakupów pamiętaj, że modele do drzwi wejściowych do domu muszą być wytrzymałe, zapewniać dobrą izolację i być wyposażone w odpowiednie elektroniczne zabezpieczenia. W przypadku drzwi wewnętrznych możesz wybrać tańsze modele, na przykład wykonane z PVC. Pamiętaj, by wcześniej zmierzyć zwierzęta, które będą korzystać z tego rozwiązania!

Archiwum: luty 2022
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.